Menu

Menu

Indywidualne konta emerytalne zastąpią OFE

Indywidualne konta emerytalneW sumie 162, 3 mld zł zostanie wycofane z OFE. Polacy będą mogli zadecydować, czy trafią one na ich indywidualne konta emerytalne, czy będą przesunięte do ZUS-u – podaje “Business Insider”. Na każdego ubezpieczonego w otwartych funduszach emerytalnych przypada średnio 10,2 tysiąca zł. Jeśli posiadacz zdecyduje o przekazaniu ich na IKE, zostanie mu naliczona opłata przekształceniowa w wysokości 15 proc.

Jak powiedział cytowany przez “Business Insider” premier Mateusz Morawiecki: Rząd Prawa i Sprawiedliwości przedstawia dzisiaj propozycję przekazania całości środków z OFE, w kwocie 162 mld zł, na prywatne, indywidualne konta emerytalne uczestników OFE. Środki te będą w 100 proc. prywatne i dziedziczone.

Premier wyraził też przekonanie, że większość uczestników OFE przeleje pieniądze na indywidualne konta emerytalne. Oznaczać to będzie sprywatyzowanie tych środków i przecięcie sporów, czy są one prywatne, czy publiczne? Po śmierci posiadacza konta podlega ono dziedziczeniu.

Proponowany przez rząd system emerytalny ma opierać się na trzech filarach. Jak dotychczas funkcjonował będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, drugim filarem staną się pracownicze plany kapitałowe, trzecim natomiast indywidualne konta emerytalne. Likwidacja OFE ma – zdaniem Morawieckiego – uporządkować system emerytalny i uczynić go bardziej transparentnym.

Indywidualne konta emerytalne przejmą środki od 2020 roku

Przesunięcie pieniędzy z OFE na indywidualne konta emerytalne ma nastąpić w styczniu 2020 roku. Jednak wiązało się to będzie z koniecznością wniesienia opłaty w wysokości 15 procent zgromadzonych środków. Pieniądze trafią do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W sumie może ich być nawet 20 mld zł. Oznacza to faktycznie dodatkowy przypływ gotówki dla Budżetu Państwa. Pieniądze, które trafią do ZUS-u, nie zostaną obłożone opłatą.

Jak wyjaśnił Morawiecki: W momencie przekazania do IKE będzie zastosowana opłata przekształceniowa, by była zachowana sprawiedliwość. Jeżeli są wypłacane środki przez ZUS – dzisiejsze emerytury – one są obciążone 18-proc. podatkiem, a dla niektórych 32 proc. (…) Bez opłaty przekształceniowej środki z IKE byłyby uprzywilejowane. (cytat za “Business Insider”)

Pieniądze przekazane na indywidualne konta emerytalne mają być inaczej zarządzane, niż to miałom miejsce w OFE, gdzie 80 procent środków inwestowano w akcje. Dozwolone sumy inwestowane w akcje mają być zmniejszane o 2,5 punktu procentowego rocznie. Jak twierdzi cytowany przez “Business Insider” minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, zwiększy to stabilność systemu.

Osoby, które już posiadają indywidualne konta emerytalne, otrzymają wpłatę na specjalny w subfundusz w ramach tego IKE. Natomiast, jeśli ktoś nie posiada własnego konta, będzie musiał je założyć.

Konieczność otwarcie IKE dotyczy większości osób, które nie chcą, by ich oszczędności trafiły do ZUS-u. Indywidualne konta emerytalne nie cieszyły się dotąd zbyt dużą popularnością, mimo, że zwolnione są z podatku Belki i nie wymagają regularnych wpłat.

Autor: Wojciech Ostrowski
Źródło: “Business Insider”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.