Menu

Menu

Ile Unia Europejska straci na Brexicie?

Ile Unia Europejska straciRaport DNB Bank Polska i firmy PwC pokazuje ile Unia Europejska straci na Brexicie – podaje Polska Agencja Prasowa. Zgodnie z prognozami autorów raportu do 2030 roku straty wyniosą między 13,3 a 63 mld euro. Spadek PKB całej Unii oszacowano między 0,11 a 0,52 proc.

Jak podkreśla PAP, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie pierwszym przypadkiem opuszczenia przez jakikolwiek kraj Wspólnoty. Trudno więc szacować ile Unia Europejska straci na Brexicie. Jeśli nie zajdą nowe okoliczności rozwód odbędzie się 29 marca 2019 roku.

Wiadomo już, że straty poniesie zarówno Zjednoczone Królestwo, jak i UE. Szacunkowy spadek PKB na Wyspach wynieść może między 3 a 5,5 procenta PKB do 2020 roku. Straty dla Unii zależą od scenariusza Brexitu. Mogą one sięgnąć nawet 63 mld euro, co oznacza zmniejszenie PKB o 0,52 proc. Ile Unia Europejska straci zależeć będzie od wyników negocjacji w sprawie umowy.

Ile Unia Europejska straci na Brexicie a ile Polska?

Straty dla Polski związane z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE szacuje się na 0,4 do 0,55 procenta PKB. Największy udział w naszym eksporcie na Wyspy mają – podaje PAP – maszyny, sprzęt elektroniczny i elektryczny, sprzęt transportowy, samochody i części samochodowe oraz artykuły spożywcze i przemysłowe.

Jedynie 13 procent polskich przedsiębiorców – zdaniem autorów raportu – mocno odczuje twardy Brexit. Dla 60 procent przedsiębiorstw będzie on miał niewielkie znaczenie. Znacznie więcej polskich firm obawia się za to skutków wojny handlowej rozpoczętej przez Stany Zjednoczone.

Najbardziej narażona na skutki zawirowań na arenie międzynarodowej jest branża motoryzacyjna. Straty mogą dotknąć europejskich producentów samochodów i ich polskich dostawców. I w tym przypadku jednak przedsiębiorcy bardziej obawiają się wojny handlowej niż Brexitu.

Autor: Sebastian Bujak
Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.