Menu

Menu

I Forum Technologii Kosmicznych i Satelitarnych

Obraz 147

 

Piękno kosmosu od zawsze fascynowało człowieka. Pobudzało do tworzenia poetów i artystów, do myślenia – matematyków, fizyków i filozofów. Inspirowało – łaknących wiedzy naukowców, technologów oraz innych odkrywców, którzy za cel postawili sobie zbadanie tej nieokiełznanej przestrzeni.

Bo któż z nas nie marzył kiedyś o podboju kosmosu? – Nawet za czasów dzieciństwa wyruszając w podróż wyobraźni. Lub teraz – będąc przecież tylko nieco starszym… – podczas oglądania współczesnych obrazów kinematografii, w bardziej lub mniej udany sposób interpretujących ludzki sen o podróżach kosmicznych.
I Forum Technologii Kosmicznych i Satelitarnych, wystąpienia prelegentów ze znamienitych ośrodków badawczych, akademickich oraz biznesowych, debaty, warsztaty projektu POSITION, a także Państwa zaangażowanie – pokazały, że innowacje techniczne z zakresu kosmonautyki są nam rzeczywiste i bliskie.

Całkiem niedawno – bo blisko 10 dni temu – podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości – a Polską Agencją Kosmiczną w zakresie rozwoju sektora kosmicznego w Polsce. Jest to wielki krok ku przyszłości. To kolejny powód by pamiętać, że wykorzystując swój silny potencjał technologiczny, kapitał ludzki oraz współpracując na skalę ogólnopolską i ponadnarodową – mamy szansę dokonać czegoś naprawdę wielkiego. Powołując się również na słowa Pana Jana Kolara z panelu na temat POLSY – przed nami jeszcze naprawdę dużo nauki, wiele inwestycji oraz pracy. Jednak jestem pewien, że jesteśmy gotowi podjąć się tych zadań.

Ponadto, jeżeli racjonalnie wykorzystamy możliwości, jakie dają flagowe programy Unii Europejskiej: H2020, Galileo, Copernicus zaprezentowane dziś podczas panelu dyskusyjnego Pani prof. Marii Catherine-Palau. Jeżeli zainwestujemy w kadrę, w ośrodki badawcze, innowacyjne pomysły. A dodatkowo, zapewnimy odpowiednie zaplecze edukacyjne młodym i zdolnym osobom, będziemy mogli zrealizować najśmielsze inicjatywy z zakresu rozwoju nauki i badań, a także ich kooperacji ze światem biznesu.
Bo jak rano powiedział Pan Poseł Bogusław Wontor – Nie ma rozwoju bez kosmosu! Ponieważ technologie kosmiczne i satelitarne to nie tylko badania i eksploracja kosmiczna, ale przede wszystkim poprawienie jakości życia milionów ludzi – polepszenie komunikacji, nawigacji. Tak jak już zostało już powiedziane z samego rana – utworzenie i umocnienie nowych modelów biznesowych. Zwiększenie bezpieczeństwa narodowego, rozwój robotyki, edukacji, przemysłu, gospodarki, lotnictwa – to naprawdę tylko kilka z wielowymiarowych korzyści, które mogą na lepsze odmienić naszą rzeczywistośći przyszłość naszych dzieci.
To ekscytujące spotkanie polskiej i międzynarodowej myśli technologicznej pokazuje jasno, że polskie silne sektory badawcze będą zdecydowanie dążyć do swojego celu. Mamy nadzieję, że I Forum Technologii Kosmicznych i Satelitarnych będące kontynuacją dyskursu podjętego tu – w Rzeszowie blisko dwa lata temu, podczas IV Forum Innowacji – Forum Lotnictwa i Kosmonautyki – nie jest końcem naszych rozważań na temat rozwoju sektora kosmicznego, a dopiero początkiem naprawdę wspaniałych ich rezultatów. A Rzeszów – jako polska Stolica Innowacji będzie kolebką tego typu spotkańi inspiracją do dalszego działania.
Niech za podsumowanie obrad Forum Technologii Kosmicznych i Satelitranych, posłużą słowa jednego z najsławniejszych Polaków. Prekursora innowacyjnego spojrzenia na wszechświat – Mikołaja Kopernika:
– Nic piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne.

Źródło: Fundacja Innopolis

Więcej na stronie: http://www.forum-innowacji.eu/aktualnosci/i-forum-technologii-kosmicznych-i-satelitarnych,58.html

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.