Menu

Menu

Hulajnogi elektryczne – szykują się zmiany w przepisach

Hulajnogi elektryczneMinister infrastruktury Andrzej Adamczyk chce, by hulajnogi elektryczne poruszały się z maksymalną prędkością 25 km/h. Jak podaje “Business Insider”, Ministerstwo planuje zmiany w przepisach zapewniające zwiększenie bezpieczeństwa korzystania z elektrycznych urządzeń transportu osobistego (UTO).

Jedną z metod jest ograniczenie ich maksymalnej prędkości. Chodzi nie tylko o hulajnogi elektryczne – pisze “Business Insider” – ale również o inne urządzenia pojawiające się coraz częściej na polskich chodnikach. Jednocześnie Adamczyk oświadczył, że jego resort nie zamierza wprowadzać obowiązku rejestracji takich urządzeń.

Jak powiedział: Jeżeli zakładamy, że hulajnogi elektryczne są traktowane tak jak rowery, nie wprowadzimy obowiązku rejestracyjnego i opłat dla rowerów, więc nie ma tutaj – moim zdaniem – potrzeby, aby wprowadzać takie obowiązki dla hulajnóg elektrycznych. (cytat za “Business Insider”)

Polaka nie jest jedynym krajem, gdzie ruch pojazdów takich jak hulajnogi elektryczne został lub ma być poddany regulacjom. Przykład zastosowania specjalnych przepisów stanowi Holandia. W Wielkiej Brytanii natomiast rząd zarządził przegląd obowiązujących ustaw, by uporządkować zasady poruszania się na UTO.

Polska ma korzystać z doświadczeń innych państw. Adamczyk stwierdził: Staramy się, żeby nasze uregulowania były podobne, ale przede wszystkim chodzi o to, żeby dawały one poczucie bezpieczeństwa. (cytat za “Business Insider”)

Wprowadzenie nowej ustawy o ruchu elektrycznych urządzeń transportu osobistego ma zostać poprzedzone społecznymi konsultacjami. Resort infrastruktury ma wziąć pod uwagę opinie i wnioski wszystkich, którzy wezmą udział w takich konsultacjach.

Hulajnogi elektryczne i melexy pod lupą ministerstwa

Ministerstwo rozważa również regulację zasad poruszania się melexów. Zostałyby one określone w odrębnej ustawie. Jak zauważa “Business Insider”, w polskim prawie nie ma w tej chwili uregulowań dotyczących zasad poruszania się elektrycznych urządzeń transportu osobistego. Użytkownicy pojazdów takich jak hulajnogi elektryczne traktowani są jak piesi i korzystają z chodników.

Nowe przepisy określą zasady korzystania przez ich użytkowników z dróg publicznych. Gotowy projekt odpowiedniej ustawy ma być gotowy w połowie 2019 roku.

Jak powiedział cytowany przez “Business Insider” rzecznik Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś: Ze względu na rosnącą popularność oraz dostępność urządzeń transportu osobistego z napędem elektrycznym oraz ich udział w ruchu drogowym, a także ze względu na to, że korzystanie z tych urządzeń budzi wątpliwości w zakresie zgodności z prawem, regulacje dotyczące wskazanych wyżej urządzeń będą przedmiotem odrębnej nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Ministerstwo chce określić wymagania stawiane dla UTO i zasady korzystania przez ich użytkowników z dróg publicznych. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz sugerowała, by elektryczne hulajnogi korzystały ze ścieżek rowerowych zamiast chodników, postulowała również wprowadzenie obowiązku jazdy w kasku i określenie minimalnego wieku dla użytkowników hulajnóg z napędem.

Autor: Wojciech Ostrowski
Źródło: “Business Insider”

Jedna odpowiedź do “Hulajnogi elektryczne – szykują się zmiany w przepisach”

  1. PAJAK pisze:

    Kask na głowie , kierunkowskazy na ramieniach , światła stopu na pupie . Pan Adamczyk da rade . Ale olbrzymim problemem dla tego pana będzie wprowadzenie pasów bezpieczeństwa na hulajnodze ….no i zmiana nazwy tego urządzenia. Bo już nie będzie hulało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.