Menu

Menu

Gdzie wykorzystywane są blachy perforowane?

Wykonana najczęściej ze stopu aluminium i stali blacha perforowana, to materiał cieszący się bardzo dużą popularnością. Wykorzystuje się ją w wielu różnych gałęziach przemysłu, począwszy od budownictwa, a na branży spożywczej kończąc. I choć trudno w to uwierzyć, to o jej funkcjonalności decydują w głównej mierze odpowiednio rozmieszczone otwory.

blacha perforowana

Jak powstaje blacha z perforacją?

Technologia produkcji blach perforowanych jest bardzo prosta. Perforacja, czyli wykonanie otworów w arkuszu blachy, odbywa się za pomocą specjalnych narzędzi, które mogą być napędzane hydraulicznie, pneumatycznie lub elektrycznie. Blachy perforowane nie są jednolite. Różnią się one między sobą kształtem i sposobem rozmieszczenia otworów, które – co ważne – nie muszą być wyłącznie okrągłe. W niektórych blachach perforacja jest wykonywana za pomocą urządzeń CNC, dzięki którym można uzyskać jej maksymalną dokładność sięgającą nawet do tysięcznych części milimetra.

Zastosowanie blach perforowanych

Gdzie zatem można spotkać blachy perforowane? Odpowiedź jest prosta – wszędzie! Przykładowo wykorzystuje się je do produkcji schodów metalowych, które dzięki otworom łatwiej odprowadzają wodę i nie pokrywają się lodem w trakcie ujemnych temperatur. Co ciekawe, zastosowanie blachy perforowanej to również różnego rodzaju siatki, które powstają na skutek skrzyżowania ze sobą blaszanych drutów. Można je wykorzystać jako wzmocnienie niektórych konstrukcji, a także jako element filtracyjny lub w roli typowego ogrodzenia. Z blach tych wykonuje się również rodzaju filtry, w tym systemy filtracji mechanicznej w niektórych oczyszczalniach ścieków.

Specjalistyczne możliwości blachy z perforacją

Niektóre odmiany blach perforowanych wykorzystywane są do wielu specjalistycznych zastosowań. W związku z tym bardzo ważne jest, aby średnica otworów roboczych była odpowiednia do ich przeznaczenia. Niekiedy wynosi ona nawet mniej niż 1 mm, co świadczy o zdolności do zatrzymania niewielkich cząstek zanieczyszczeń. Tak zaprojektowaną i wykonaną blachę wykorzystuje się m.in. do produkcji różnego rodzaju wirówek, których zadaniem jest odwirowanie wody ze umieszczonego wewnątrz wirówki materiału. Im prędkość obrotowa układu będzie wyższa, tym bardziej wzrośnie jego zdolność do filtracji.

W przypadku tak szeroko rozpowszechnionych materiałów jak blacha perforowana, zastosowanie jej nie ogranicza się wyłącznie do budownictwa lub prostej mechaniki i ślusarstwa. Jest ona na tyle popularna, że trudno byłoby sobie wyobrazić bez niej dzisiejszy świat. Każdy kto potrzebuje zaopatrzyć się w tego typu blachy powinien zgłosić się do renomowanego producenta np. firmy Perfopol.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.