Gaz z Ameryki popłynie do Polski – PGNiG podpisało porozumienie
Venture Global LNG i Port Arthur LNG, spółka zależna Sempra LNG & Midstream podpisały porozumienia z polską PGNiG dotyczące umowy długoterminowej na dostawę gazu skroplonego. Gaz z Ameryki nie tyko będzie mógł być dostarczany do Polski, ale również odsprzedawany na światowych rynkach. Dokument podpisano w Waszyngtonie przy okazji Światowej Konferencji Gazowej.
Porozumienie stanowi jednak dopiero wstęp do negocjacji umowy, która obowiązywać ma 20 lat. Na jej podstawie do naszego kraju trafi 2 mln ton LNG rocznie, czyli 2,7 mld metrów sześciennych gazu ziemnego po regazyfikacji – podaje Polska Agencja Prasowa. Umowa ma stanowić, że gaz z Ameryki będzie odbierany przez PGNiG w porcie załadunku. Przewiduje ona także możliwość dalszej odsprzedaży paliwa na światowych rynkach.
Jak powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak: Z satysfakcją oczekujemy rozpoczęcia wieloletniej współpracy z naszym nowym partnerem Venture Global LNG. To jest ważny krok dla PGNiG w rozwoju naszej aktywności na rynku LNG. Zakup LNG w USA pozwoli nam nie tylko na dalszą dywersyfikację naszego portfela importowego od 2022 roku, ale także umożliwi rozwój naszych kompetencji tradingowych i obecność jako globalnego gracza na rynku LNG. (cytat za PAP)
Realizacja dostaw rozpocznie się w roku 2023 i obsługiwana będzie z nowopowstałego terminalu Port Arthur LNG w Jefferson County na terenie stanu Teksas. Porozumienie stanowi jednak tylko krok prowadzący do podpisania właściwej umowy. Będzie ona dopiero podlegać szczegółowym negocjacjom.
Gaz z Ameryki umożliwi dywersyfikację dostaw do Polski
Woźniak stwierdził również: PGNiG stale poszukuje rynkowych ofert zakupu gazu ziemnego po konkurencyjnych cenach. Jesteśmy zadowoleni z możliwości współpracy z tak doświadczonym partnerem jak Sempra Energy. (cytat za PAP)
Port Arthur jest jednym z 3 głównych projektów związanych z eksportem LNG firmy Sempra realizowanych w USA. Jak zaznaczył Joseph Householder prezes i dyrektor operacyjny Sempra Energy, pozycja polskiego operatora dostaw gazu ziemnego czyni go istotnym partnerem, niesłychanie ważnym dla realizacji projektu nowego terminalu w Teksasie.
Drugim dostawcą, który korzystał będzie z Port Arthur, jest Korea Gas Corporation (KOGAS). Z tą firmą umowa podpisana została w 2017 roku. Jak pisze PAP, udział obu klientów w obrotach terminalu uzależniony jest od dalszych negocjacji w sprawie podpisania ostatecznych umów. W obu przypadkach element porozumienia stanowi budowa infrastruktury dla odbioru surowca z USA.
Oddanie do użytku inwestycji w Teksasie przewidziano na rok 2023. Wtedy też planowane jest rozpoczęcie dostaw. Budowa rozpocznie się jednak dopiero po uzyskaniu zobowiązań klientów, którym dostarczany będzie gaz z Ameryki.
Amerykańscy partnerzy PGNiG
Grupa Kapitałowa Sempra Energy posiada swoją siedzibę w San Diego, zatrudnia 20 tysięcy pracowników i obsługuje ponad 40 mln odbiorców na całym świecie. Jest ona notowana na nowojorskiej giełdzie, a jej przychody wyniosły w ubiegłym roku 11 mld USD.
Venture Global LNG posiada zaś swoją siedzibę w Arlington w stanie Wirginia. Obecnie realizuje ona dwie inwestycje związane z budową terminali eksportowych gazu. Obie ulokowane są nad Zatoką Meksykańską. Moc eksportowa obu instalacji wyniesie w sumie 30 mln ton rocznie.
W Polsce gaz trafiać będzie do portu w Świnoujściu. Już wcześniej trafił tam gaz z Ameryki – pisze PAP. W czerwcu 2017 roku dostarczono ładunek LNG w ramach kontraktu z amerykańską spółką Cheniere Energy. Natomiast w listopadzie PGNiG podpisało średnioterminowy kontrakt na 5 lat z Centrica LNG Company Ltd. W jego ramach do Świnoujścia ma trafić w sumie 10 transportów paliwa.
Autor: Wojciech Ostrowski
Źródło – PAP
Dodaj komentarz