Menu

Menu

Firma w Czechach – coraz bardziej kuszące rozwiązanie

Firma w CzechachOd 2015 roku u naszych południowych sąsiadów o ponad 50 procent zwiększyła się liczba przedsiębiorstw z polskim kapitałem – podaje Puls Biznesu. Przyczyną tak dużego zainteresowania są łatwiejsze warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Firma w Czechach okazuje się atrakcyjną perspektywą nie tylko dla Polaków, ale również dla Słowaków, Rumunów, Węgrów, Bułgarów i Ukraińców.

Na koniec września 2018 roku – pisze Puls Biznesu – za Olzą zarejestrowanych było prawie 490 tysięcy firm. Aż jedna na pięć z nich miała zagranicznego właściciela. Czechy są krajem, w którym najszybciej zwiększa się liczba firm właśnie z obcym kapitałem.

Jak informuje cytowana przez Puls Biznesu firma Bisnode Česká Republika, w ciągu ostatnich 7 lat w Czechach powstało ponad 5 tysięcy przedsiębiorstw słowackich, 2,5 tysiąca ukraińskich, i ponad 2,3 tysiąca polskich. Liczba wszystkich zarejestrowanych polskich firm wzrosła do 3,7 tys.

Własna firma w Czechach staje się coraz bardziej popularnym sposobem lokowania kapitału wśród naszych rodaków. Jednak nie są oni wyjątkami. Wzrost nowych rejestracji firm zagranicznych przybrał na sile w ostatnich 3 latach. Liczba polskich firm wzrosła w tym czasie o 57 proc.

Większą dynamikę wzrostu mają jedynie Rumuni. Liczba rejestracji zwiększyła się w ich przypadku aż o 630 procent. W tej chwili w Czechach jest już zarejestrowanych 1,35 tysiąca rumuńskich przedsiębiorstw.

Na trzecim miejscu znaleźli się przedsiębiorcy z Wielkiej Brytanii. W ich przypadku wzrost liczby zarejestrowanych firm wyniósł 50 proc. Na dalszych pozycjach – pisze Puls Biznesu – są Słowacy, Ukraińcy, Węgrzy oraz Bułgarzy. W przypadku tych krajów wzrost wyniósł 25 – 34 proc.

Firma w Czechach to pomysł na nowy biznes lub obniżenie kosztów już prowadzonego

Jak stwierdził cytowany przez Puls Biznesu Petra Štěpánová z Bisnode w Pradze, obok zupełnie nowych przedsiębiorstw bądź ich oddziałów widoczny jest proces przenoszenia działalności gospodarczej i innych państw.

Duża liczba inwestycji z Polski i Słowacji wynika z bliskości geograficznej krajów. Ponadto Czechy wśród rynków postkomunistycznych są najwyżej oceniane przez każdą ze znaczących agencji ratingowych. Jedną z cech wpływających korzystnie na te oceny jest stabilność prawa.

Jak natomiast powiedział cytowany przez Puls Biznesu Tomasz Starzyk reprezentujący Bisnode w Polsce: Pomijając oczywiste przypadki przejęć, które są nieodłącznym elementem biznesu, Polacy zakładają działalność w Czechach z prostego powodu: funkcjonuje tam bardziej przejrzysty i przyjazny dla przedsiębiorców klimat rozliczeniowy, z mniejszymi kosztami własnymi.

Dla niektórych firma w Czechach oznacza na przykład niższe stawki za OC i AC oraz możliwość odliczenia wartości części zamiennych samochodu od podstawy podatku VAT. Działalność w tym kraju ułatwia również bliskość kulturowa i podobieństwo języka.

Oczywiście Czechy nie są równie atrakcyjne dla przedsiębiorców z różnych państw. Spada zainteresowanie nimi ze strony Rosjan, Holendrów i Chińczyków. Inwestycje niemieckie i austriackie utrzymują się zaś na tym samym poziomie.

Słaba dynamika wzrostu inwestycji z wymienionych państw wynika z różnych przyczyn. Firmy z Zachodu są już od dawna obecne na czeskim rynku i okres wzrostu zainteresowania maja już za sobą. Rosjanom przeszkadza natomiast właśnie przejrzystość tamtejszego prawa. Chińczycy za to częściej wybierają inwestycje w “prestiżowych” państwach, takich jak Niemcy czy Wielka Brytania.

Autor: Sebastian Bujak
Źródło: Puls Biznesu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.