Menu

Menu

Fiat 500 – Czy stary samochód może stać się dziełem sztuki?

Fiat 500

Fiat 500 (Fot. Fiat Chrysler Automobiles)

Fiat 500 został włączony do stałej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Okazuje się, że stary samochód posiada wartość nie tylko dla miłośników dawnej motoryzacji, ale może stać się dziełem sztuki. Fiat 500 uchodzi za ikonę lat 60-tych XX wieku. Podobnie jak fiat 126 w Polsce epoki Gierka, fiat 500 produkowany był we Włoszech jako samochód “dla każdego”. Wkrótce zasłynął jako wizytówka tego kraju.

Wprowadzenie do produkcji pięćsetki zrewolucjonizowało sposób projektowania i produkcji samochodów we Włoszech. Design fiata 500 rozsławił go na cały świat. Teraz został on uznany za dzieło sztuki współczesnej. Jak powiedział Olivier François, dyrektor marki Fiat oraz dyrektor Marketingu FCA:

To, że Fiat 500 bez wątpienia wywarł ogromny wpływ w historii motoryzacji, jest tak samo oczywiste jak to, że nigdy nie był on li tylko samochodem. W swojej 60-letniej historii „500″ wykroczyła poza swój materialny obraz, by znaleźć się w masowej wyobraźni ludzi i stać się ikoną, która teraz poprzez zakup przez MoMA w hołdzie dla jej artystycznej i kulturowej wartości, dostępuje honoru uzyskania gwarancji nieprzemijającej jakości.

Model, który kupiło nowojorskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, należy do serii 500F. Jest to najpopularniejsza seria w historii modelu. Jej produkcja rozpoczęła się w roku 1965, a zakończyła w 1972. Spośród wszystkich wersji pięćsetki to właśnie seria F uzyskała największą sprzedaż.

Fiat 500 i jego kariera

Fiat 500 produkowany był w latach 1957 – 1975. W tym roku mija zatem 60 lat od jego wejścia na rynek. W tym czasie powstało ponad 4 miliony egzemplarzy auta. Wyposażony był on w silnik o pojemności 499.5 cm3 i mocy 18 KM, dzięki czemu osiągał „zawrotną” prędkość maksymalną 95 km/h.

Fiat 500

Fiat 500 (Fot. Fiat Chrysler Automobiles)

Ten miniaturowy samochód dla ludzi o niskich dochodach produkowany był w kilku wersjach, między innymi: Sport – z mocniejszym silnikiem, a także D, F, R oraz bardziej wygodną wersję L. Wkrótce jego wzornictwo zaczęło inspirować twórców innych modeli, w tym ekskluzywnych samochodów sportowych. Jemu samemu udało się zachować swoją tożsamość nawet po ponad 40 latach od zakończenia produkcji.

Projekt okazał się na tyle ponadczasowy, że producent postanowił powrócić do idei modelu. Współczesny fiat 500 nawiązuje do dawnej konstrukcji z lat 50-tych XX wieku. Posunięcie to pokazało, jakim sentymentem darzą współcześni klienci stary samochód. Jego spółczesna wersja jest jednym z najlepiej sprzedających sie aut w Europie. W 8 krajach zajmuje pierwsze miejsce, w 6 innych znajduje się w pierwszej trójce.

Od momentu rozpoczęcia produkcji 10 lat temu sprzedano 2 miliony egzemplarzy nowej pięćsetki. Pojazd zdobył też wiele międzynarodowych wyróżnień.

Źródło – Fiat Chrysler Automobiles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.