Menu
Menu

Eurosceptycy w Polsce i w Europie

Eurosceptycy w PolsceOkreślenie “eurosceptycy” wydaje się w ostatnim czasie nieco nadużywane. Przypomina to propagandę w PRL, kiedy każdy, kto kwestionował przewodnią rolę partii i sojusz za Związkiem Radzieckim, oskarżany był o antypolską działalność. Dziś każdy, komu nie podoba się polityka obecnych elit Unii Europejskiej, oskarżany jest o eurosceptycyzm. Tzw. eurosceptycy w Polsce nie koniecznie stanowią zatem grupę, która chce opuszczenia przez nasz kraj Wspólnoty.

W Polsce i w całej UE panuje demokracja, więc politycy powinni przyzwyczaić się do myśli, że ścierać się będą różne wizje Unii. Demokracja nie oznacza, że wolno mówić tylko to, w co wierzą wyznawcy jednego światopoglądu. Jak zatem silni są prawdziwi eurosceptycy w Polsce?

“Business Insider”, powołując się na hiszpański dziennik „El Pais”, przedstawia, w których krajach Europy niechęć do Unii jest największa. Z przedstawionych danych wynika, że eurosceptycy w Polsce nie są tak silni, jak w państwach Południowej Europy. Nasz kraj nie znajduje się nawet w czołówce państw, gdzie społeczeństwo jest najbardziej negatywnie nastawione do UE. Polacy należą za to do społeczeństw, które najmocniej wierzą, że ich głos liczy się w Brukseli.

Wyniki badania Eurobarometru pokazują – pisze „Business Insider”, że najmocniej w swój wpływ na politykę Unii wierzą Szwedzi, Duńczycy i Niemcy. W tych krajach odsetek pozytywnych odpowiedzi wynosi 70 proc. Około 60 procent badanych odpowiadało pozytywnie w Holandii, Belgii i w Polsce. W krajach Południowej Europy wyniki są gorsze nawet o kilkadziesiąt procent.

Eurosceptycy w Polsce i Europie wzmacniani przez ostatnie wydarzenia polityczne

„El Pais” twierdzi, że wydarzenia takie jak Brexit i niemiecko-francuskie porozumienie dotyczące współpracy osłabiają jedność Unii. Niezadowolenie dotyczy w szczególności Południa. W wielu krajach poparcie dla idei zjednoczonego kontynentu jest szczególnie niskie.

Hiszpański dziennik dzieli UE na 3 bloki. Pierwszy z nich składa się z państw basenu Morza Śródziemnego o bardzo niskim poparciu dla Wspólnoty. W Hiszpanii, Francji, Słowenii, Włoszech i Grecji odsetek osób popierających członkostwo w Unii wynosi miedzy 26 a 39 proc.

Do drugiego bloku należą państwa skandynawskie, bałtyckie, Irlandia, Holandia i Niemcy. Kraje te notują wysokie poparcie społeczeństw dla idei zjednoczonej Europy (miedzy 50 a 65 proc.) a zarazem dużą akceptację polityki rządu w Berlinie. Posiadają one również wspólną walutę.

Umiarkowany entuzjazm dla Unii występuje natomiast w krajach Grupy Wyszehradzkiej. W Czechach odsetek osób popierających członkostwo wynosi 32 procent, w Polsce 47, na Węgrzech 48, zaś na Słowacji 43 proc.

Jak ocenia „El Pais”: Grupa Wyszehradzka charakteryzuje się niesamowitą jednością wewnętrzną w realizacji swoich celów i umiejętnością w zewnętrznym powiększaniu swojej siły politycznej. (cytat za „Business Insider”)

Autor: Wojciech Ostrowski
Źródło: Business Insider

Jedna odpowiedź do “Eurosceptycy w Polsce i w Europie”

  1. Roksi pisze:

    litości a możecie napisać z wadami i zaletami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM