Menu

Menu

Dlaczego warto założyć konto na studia?

Studia to okres wchodzenia w dorosłość. W takim przypadku odpowiednio dopasowane konto bankowe to rzecz niezbędna, szczególnie w przypadku nauki poza miejscem zamieszkania, gdy trzeba samodzielnie gospodarować mocno ograniczonym budżetem. Dlaczego warto założyć konto na studia? Czym się kierować, wybierając ofertę konkretnego banku?

konto dla studenta

Brak ukrytych opłat

Konta studenckie, ze względu na grupę docelową, są zwykle bezpłatne, jeśli spełni się narzucone z góry warunki (jak np. odpowiednia liczba transakcji dokonanych kartą lub za pośrednictwem Internetu w skali jednego miesiąca). Chodzi tutaj o brak opłat nie tylko za korzystanie z rachunku bankowego, ale również za kartę, za dokonywanie płatności przelewem online i wypłacanie pieniędzy z bankomatów bez względu na to, w jakiej sieci i w jakim miejscu Polski lub świata się one znajdują. Konta studenckie mają łatwiejsze do spełnienia warunki, które gwarantują brak opłat za prowadzenie rachunku czy posiadanie karty w porównaniu z klasycznymi kontami  dla dorosłych.

Warunkiem założenia takiego konta dla studenta jest jedynie wiek. Banki często określają go w widełkach (np. 18–26 lat). Po przekroczeniu przez użytkownika określonego wieku konto studenckie zazwyczaj przekształca się w zwykłe konto dla dorosłych –ma ono ustalone większe wymagania w zakresie operacji bankowych, które należy spełnić, by uniknąć dodatkowych opłat.

Lepsze planowanie wydatków

Dzięki specjalnym rozwiązaniom informatycznym konto studenckie jest w stanie ułatwić planowanie wydatków nawet przy bardzo niskim budżecie. Wykorzystuje w tym celu specjalne algorytmy, które analizują wysokość płatności, rodzaj wydatku (na podstawie tego, co oferuje dany sklep lub inny punkt usługowy), a także jego częstotliwość. Najlepsze konto studenckie to takie, które pozwala tworzyć dzięki temu zaawansowane analizy z wykresami oraz informować użytkownika konta o tym, że zbliża się do ustalonego wcześniej limitu wydatków w danej kategorii. Dzięki kontu studenckiemu nie trzeba zatem tworzyć takiego narzędzia samodzielnie i korzystać z papierowych notatników lub z arkusza kalkulacyjnego Excel.

Wybierając bank, w którym chce się założyć konto studenckie, warto sprawdzić opinie studentów o kontach na forach lub w ocenach rankingów internetowych kont.

Dodatkowe oszczędności z lokat

Chociaż przy standardowych kontach oprocentowanie jest obecnie niskie ze względu na niską stopę procentową i nie opłaca się często, dysponując małą kwotą na koncie, takich lokat zakładać, to banki oferują często ciekawe rozwiązania dla pewnych grup osób. Wśród nich znajdują się studenci. Choć oszczędności studenta nie są zwykle wysokie, może on zyskiwać na lokatach. Wystarczy wybrać takie konto, które będzie oferowało lokaty z kilkukrotnie wyższym niż standardowo oprocentowaniem. Na takie wyższe oprocentowanie można liczyć w banku zwykle w dwóch przypadkach.

W ofertach banków można znaleźć oferty lokat dostępne są specjalne godziny w tygodniu, podczas których limitowana grupa osób może założyć lokatę o wyższym oprocentowaniu niż w standardowej ofercie, na ustalony czas i określoną górną granicą kwotę. Oprócz tego banki promują również osoby polecające konto. Zwykle za każdego nowego klienta banku, który utrzyma się przez wymagany okres, można otrzymać taką specjalną lokatę. Każda złotówka studenckiego budżetu jest bardzo cenna, stąd też darmowe konto studenckie z wysoko oprocentowanymi lokatami pozytywnie wpływa na oszczędności nawet przy niskich kwotach depozytu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.