Menu

Menu

Dlaczego warto importować kukurydzę z Ukrainy?

kukurydza z UkrainyW 2017 roku ministrowie odpowiedzialni za rolnictwo w krajach unijnych przyjęli przepisy, zgodnie z którymi Ukrainie przyznano kolejne koncesje handlowe mające wspierać tamtejszą gospodarkę.

Polski reprezentant wstrzymał się od głosu, zapewne ze względu na obawy przed konsekwencjami, jakie niosło za sobą przyznanie kolejnych koncesji wschodnim sąsiadom. Okazuje się jednak, że zboża z Ukrainy naprawdę warto importować, szczególnie jeśli chodzi o kukurydzę.

Czy są powody do obaw?

Przepisy zaproponowane przez Komisję Europejską związane były ze zwiększeniem bezcłowej sprzedaży określonych ukraińskich produktów rolnych, w tym właśnie kukurydzy. Polscy rolnicy wskazywali, że takie rozwiązanie może negatywnie wpłynąć na ceny tych produktów w krajach sąsiadujących z Ukrainą, w tym właśnie w Polsce. Jak powszechnie wiadomo, rynek zbóż jest bardzo silnie zglobalizowany, a poziom cen w kraju ma wpływ na to, co dzieje się na świecie. W związku z nowymi przepisami nastała moda na import zbóż z Ukrainy, ale mimo wielu obaw zgłaszanych w ubiegłym roku, takie rozwiązanie nie niesie za sobą złych konsekwencji i warto skorzystać z możliwości sprowadzania kukurydzy z Ukrainy.

Import zbóż z Ukrainy – dlaczego warto?

Od początku 2018 roku aż do 31 grudnia 2020 roku w całej Unii Europejskiej obowiązują dodatkowe kontyngenty na import zbóż z Ukrainy. W związku z tym do końca 2020 roku kontyngenty na ukraińską kukurydzę będą mieć zerową stawkę celną. Kontyngenty obejmują pszenicę i jęczmień, a także 625 000 ton kukurydzy. Warto pamiętać, że obecnie Ukraina ma ponad 40% udziału w unijnym imporcie zbóż z krajów trzecich, a ze względów transportowych najbardziej atrakcyjnym partnerem Ukrainy jest obecnie Polska. To właśnie w naszym kraju import kukurydzy cieszy się bowiem dużym zainteresowaniem.

Ukraina – lider wśród produkcji zbóż

Koszty produkcji zbóż na Ukrainie są niekiedy niższe nawet o połowę niż w Polsce, co jest wynikiem nie tylko posiadania lepszych jakościowo ziem, ale także tego, że ukraińscy rolnicy nie są zobowiązani przestrzegać standardów unijnych. Na Ukrainie stosowane są tańsze środki ochrony, które niekoniecznie muszą być zgodne z normami Unii Europejskiej. Nie powinno to jednak wzbudzać wątpliwości, gdyż mimo pewnych niezgodności badania zbóż z Ukrainy nie wykazują nawet najmniejszych nieprawidłowości w jakości. Polscy rolnicy musza natomiast stosować się do wymogów Unii Europejskiej, co wiąże się z wyższymi kosztami i sprawia, że kukurydza z Ukrainy jest bardzo opłacalna. Ponadto na Ukrainie znajdują się czarnoziemie, dzięki którym kraj ten jest drugim największym eksporterem zbóż na świecie.

Możliwości eksportu ziarna w chwili obecnej szacowane są aż na 43 miliony ton. Czarnoziemy oferują bowiem ogromne możliwości dla rolnictwa, a ponadto coraz więcej zachodnich firm decyduje się w związku z tym zainwestować w ukraińskie zboże. Ziemie na Ukrainie mają wysoką zawartość naturalnych nawozów i próchnic, dzięki czemu rolnicy mogą cieszyć się owocnymi zbiorami. Gleby mają tam nawet do 120 cm głębokości, podczas gdy w Polsce głębokość ta jest nawet czterokrotnie mniejsza. Co więcej, Ukraina wciąż potrzebuje technologicznej rewolucji, a to sprawia, że coraz kolejne przedsiębiorstwa inwestują w tamtejsze tereny. Dobre nasiona, nawozy i nowoczesny wyposażenie pozwala bowiem wznieść import ukraińskiej kukurydzy na wyższy poziom.

Wolny handel i umowa DCFTA

Umowa o wolnym handlu Ukrainy z krajami Unii Europejskiej sprawia, że w dzisiejszych czasach znacznie łatwiej jest handlować ze wschodnim sąsiadem w porównaniu do sytuacji sprzed kilku lat. Osłabienie hrywny idące w parze z obniżką unijnych ceł sprzyja importowi kukurydzy z Ukrainy. Nowe porozumienia mają duży wpływ przede wszystkim na przemysł spożywczy, w tym właśnie na import zbóż. Umowa o wolnym handlu wymusza ponadto na ukraińskich producentach rolnych dostosowanie się do aktualnych norm i standardów unijnych, przede wszystkim jeśli chodzi o przepisy sanitarne czy te związane z bezpieczeństwem.

Importując zboże z Ukrainy można więc mieć pewność, że jego jakość jest na wysokim poziomie i że jest zgodna z wszystkimi unijnymi standardami. Importowi zbóż z Ukrainy sprzyja także wprowadzenie umowy DCFTA, dzięki której polscy przedsiębiorcy bez większych problemów mogą korzystać z redukcji celnych czy zabezpieczeń dotyczących równego traktowania na rynku ukraińskim. Przedsiębiorstwa z Polski czy innych krajów Unii Europejskiej nie mogą więc obecnie narzekać na dyskryminację czy korupcję. Obie strony mają szansę współpracować ze sobą bez konfliktów, a Ukraina zobowiązała się wprowadzić wiele unijnych prawa, standardów i norm, co znacznie ułatwia import kukurydzy do poszczególnych krajów.

Wysoka jakość kukurydzy z Ukrainy

Kukurydza z Ukrainy importowana do Polski jest monitorowana zarówno pod względem jakościowym, jak i ilościowym. Za kontrolę odpowiedzialne są między innymi:
– Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które opiera swoją działalność na danych przekazanych przez stosowne służby celne;
– Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych;
– Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa;
– Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Polecamy import kukurydzy z Ukrainy przy współpracy z firmą Trelem – http://trelem.eu/kukurydza-z-ukrainy

2 odpowiedzi na “Dlaczego warto importować kukurydzę z Ukrainy?”

  1. sfgh pisze:

    Trzeba być idiotą żeby namawiać do importu który zarżnie polskich rolników. Obyś się udławił swoją wierszówką.

  2. jadzia pisze:

    Co prawda rolnicy z Ukrainy nie stosują regulacji i norm europejskich, co prawda są konkurencją dla polskich rolników, ale co tam, Polski rolnik zniesie wszytko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.