Dlaczego w instalacjach c.o. należy instalować separatory powietrza?
Do instalacji grzewczej czy chłodniczej na każdy metr³ może przedostać się nawet kilkadziesiąt litrów powietrza w formie gazowej oraz rozpuszczonej. W artykule przyjrzymy się skutkom jego obecności oraz odpowiemy na pytanie, czy instalacja c.o. potrzebuje separatora powietrza, aby pracowała z optymalną sprawnością i wydajnością. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej!
Jak powietrze przedostaje się do instalacji?
Powietrze dostaje się do układu najczęściej już podczas jego napełniania. W wodzie instalacyjnej znajduje się powietrze w formie rozpuszczonej, które w wyniku podgrzewania przybiera formę mikropęcherzyków o średnicach rzędu dziesiątych części milimetra.
Gdy czynnik instalacji ulega ochłodzeniu, rozpuszczalność powietrza wzrasta, a część mikropęcherzyków zostaje wchłaniania. Zapowietrzony układ daje o sobie znać na wielu różnych płaszczyznach i niesie za sobą szereg negatywnych skutków, o których przeczytasz niżej.
Powietrze w instalacji c.o. – jakie skutki płyną z jego obecności?
Gromadzenie się powietrza w instalacji wpływa bezpośrednio na obniżenie efektywności systemu grzewczego czy chłodniczego. Oto skutki płynące z zapowietrzonego układu:
- Korozja
Wysoka zawartość tlenu w powietrzu to główna przyczyna powstawania korozji na wszystkich metalowych elementach instalacji. Zjawisko powoduje ich uszkodzenia, przyczyniając się do powstania tlenku żelaza w postaci ciemnoszarego osadu, który następnie przedostaje się do wody krążącej w obiegu. Istnieje więc ryzyko zanieczyszczenia poszczególnych elementów systemu i zakłócenia jego optymalnej pracy. Korozja to proces ciągły, zatem wymaga od nas wyeliminowania przyczyny jej powstawania. W tej sytuacji należy przede wszystkim skupić się na zapobieganiu dostawania się powietrza do instalacji oraz jego skutecznym usuwaniu.
- Kawitacja
Zjawisko kawitacji zachodzi przez formowanie się mikropęcherzyków ze względu na dużą prędkość wody płynącej w układzie przy równoczesnym obniżeniu ciśnienia. Miejscami w instalacji, które są najbardziej zagrożone procesem kawitacji są wirniki pomp oraz gniazda zaworów regulacyjnych. W przypadku zapowietrzonego układu formowanie się mikropęcherzyków jest znacznie większe, co może spowodować nawet ich implodację.
- Niedostateczny przepływ w instalacji
Mikropęcherzyki powietrza gromadzą się w wybranych punktach instalacji. Ta zależność wpływa na ograniczenie przepływu czynnika w systemie – a nawet jego całkowity brak. Zjawisko to jest szczególnie niebezpieczne dla systemów jednopłaszczyznowych.
- Niedostateczna wymiana ciepła
Obecność powietrza w instalacji wpływa na ograniczenie sprawności przenoszenia ciepła, co przekłada się bezpośrednio na obniżenie komfortu cieplnego oraz wyższe rachunki za ogrzewanie. W skrajnych przypadkach może przyczynić się do poważnego uszkodzenia instalacji oraz wyposażonych w nią elementów.
Pompa ciepła to urządzenie oszczędne w eksploatacji. Jednak, jak każde urządzenie, podlega różnego rodzaju zagrożeniom – w przypadku instalacji jest nim przedostawanie się powietrza do układu. Jeśli chcemy zapewnić bezawaryjną i optymalną pracę instalacji, musimy wyposażyć ją w odpowiednie elementy, takie jak separatory powietrza. Jak działają typu urządzenia i na czym polega ich skuteczność?
Jak działają separatory powietrza w instalacji c.o.?
Głównym zadaniem separatora powietrza jest usuwanie powietrza rozpuszczonego w wodzie i utrzymanie stałego przepływu na wysokim poziomie. Urządzenie pozbywa się go z układu w sposób ciągły, a dzięki specjalnej budowie separator jest w stanie skutecznie oddzielić nawet najmniejsze mikropęcherzyki z przepływającego medium.
Oto pozostałe korzyści wyposażenia instalacji w separator powietrza:
- zwiększenie wydajności i sprawności instalacji;
- obniżenie wydatków za ogrzewanie;
- automatyczne odpowietrzanie, które zwiększa komfort użytkownika instalacji;
- zabezpieczenie układu przed wzmożonym hałasem, korozją tlenową czy miejscowym przegrzaniem;
- dłuższy okres eksploatacji instalacji.
Aby system grzewczy czy chłodniczy działał prawidłowo, powinien być pozbawiony powietrza. W skali kosztów inwestycyjnych systemu zakup separatora powietrza jest minimalnym obciążeniem, a będzie miał przełożenie na niższe rachunki za energię, zminimalizuje koszty eksploatacyjne systemu oraz zagwarantuje optymalną pracę instalacji. Obecnie rynek grzewczo-chłodniczy oferuje nam szeroki wybór separatorów. Biorąc pod uwagę ich specyfikę, zakres działania oraz charakterystykę – warto zwrócić uwagę np. na separatory marki Caleffi.
Dodaj komentarz