Menu

Menu

Czytanie myśli może stać się możliwe dla Facebooka

Czytanie myśliCzytanie myśli może się stać w pewnym zakresie osiągalne dzięki opracowywanej właśnie opasce na rękę pozwalającej na sterowanie urządzeniami przy pomocy sygnału z neuronów. Firma projektująca opaski zostanie przejęta przez Facebooka. Operator chce, by zarządzanie kontem na tym portalu następowało poprzez sygnały prosto z mózgu – pisze “Business Insider”.

Przejmowany właśnie CTRL-Labs jest startupem wdrażającym technologię tworzenia interfejsu mózg-komputer. Głównym produktem przejmowanego podmiotu jest opaska, która przekształca sygnały z neuronów na polecania wydawane urządzeniom elektronicznym.

Jak pisze “Business Insider”: Facebook przekazał pod koniec września, że planuje nabyć CTRL-Labs, istniejący od czterech lat startup. Firma nie podała kwoty transakcji. Doniesienia Bloomberga, który powołuje się na anonimowe źródła, wskazują, że Facebook zapłacił za firmę od 500 milionów do 1 miliarda dolarów.

Pracownicy przejmowanej firmy mają dołączyć do zespołu Facebook Reality Labs. Zdaniem portalu “Business Insider”, Facebook już od dawna dąży do rozwoju technologii umożliwiającej czytanie myśli. Firma chwaliła się już nawet rozpoczęciem swoich badań.

Opaska zespołu badawczego CTRL-Labs jest dopiero prototypem. Może jeszcze minąć jakiś czas, zanim stanie się urządzeniem dostępnym w masowej sprzedaży. Jednak już teraz Facebook był skłonny do wyłożenia ogromnej sumy, by posiadać tę technologię. Może to również świadczyć – zdaniem portalu “Business Insider” – że Facebook nie zdołał opracować własnej technologii umożliwiającej czytanie myśli.

Czytanie myśli przedmiotem zainteresowania największych firm

Jak pisze “Business Insider”: Facebook jest jednym z kilku gigantów, którzy pracują nad interfejsem mózg-komputer i chcą stworzyć produkty podobne do tych znanych z filmów i książek science fiction. W lipcu Elon Musk powiedział, że Neuralink, założona przez niego firma komputerowa, będzie gotowa do testów swojego rozwiązania na ludziach w 2020 roku.

Dzięki hojności sponsorów CTRL-Labs, mające siedzibę w Nowym Jorku, zebrało 67 mln USD na swoje badania. Wśród sponsorów znalazły się tak znane marki jak Google, Amazon i Lux Capital. Według twórców urządzenia stanowi ono „nieinwazyjną platformę interfejsu neuronowego”.

Od momentu zakupu, opracowana do chwili obecnej technologia umożliwiająca czytanie myśli, jak i całe zaplecze laboratoryjne oraz zespół badaczy zostaną przejęte przez Facebooka. Do nowego pracodawcy trafi między innymi współzałożyciel i prezes CTRL-Labs Thomas Reardon. Nie wiadomo jeszcze, ilu pracowników przejdzie do Facebooka.

Jak pisze “Business Insider”, opaska na rękę potrafi odczytać sygnały nerwowe pochodzące z rdzenia kręgowego. Sygnały, zwykle sterujące pracą mięśni, mają być przekładane na cyfrowe informacje służące do sterowania urządzeniami elektronicznymi.

Nie jest to jeszcze czytanie myśli, ale stanowi ogromny krok w tym kierunku. Jednak dopracowanie całej technologii może zająć jeszcze kilka lat.

Autor: Wojciech Ostrowski
Źródło: “Business Insider”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.