Menu
 • Menu

  Czy na rondzie włączamy lewy kierunkowskaz? Wyrok NSA

  Czy na rondzie włączamy lewy kierunkowskazNa pytanie, czy na rondzie włączamy lewy kierunkowskaz, teoretycznie powinien odpowiedzieć każdy, kto zdał egzamin na prawo jazdy. Niestety, niewiedzą wykazała się egzaminatorka, która nie zaliczyła egzaminu na prawo jazdy. Kobieta wykazała się nie tylko nieortodoksyjnym podejściem, ale również wyjątkowym uporem. W rezultacie ostateczną decyzję musiał wydać Naczelny Sąd Administracyjny.

  Jak podaje TVN24 BiS, w kwietniu 2017 roku podczas egzaminu na prawo jazdy egzaminatorka nie zaliczyła jazdy, ponieważ egzaminowany nie użył lewego kierunkowskazu przy wjeździe na rondo. Ponieważ jej opinia o tym, czy na rondzie włączamy lewy kierunkowskaz, nie zgadzała się z wiedzą egzaminowanego, ten odwołała się do urzędu marszałkowskiego.

  Urząd marszałkowski potwierdził, że egzaminatorka nie miała racji. Jednak kobieta nie uznała tej decyzji.

  Następnie egzaminująca odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Kolegium jednak uznało, że egzaminatorka „dokonała niewłaściwej oceny sposobu wykonania zadania egzaminacyjnego i bezpodstawnie przyjęła, że egzaminowany zasłużył na negatywną ocenę” – pisze na swym portalu TVN24 BiS.

  NSA zdecydował, czy na rondzie włączamy lewy kierunkowskaz

  Mimo decyzji kolegium egzaminatorka postanowiła jednak postawić na swoim i skierowała sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. Ale i tam jej nowatorskie podejście do przepisów ruchu drogowego nie spotkało się z uznaniem i skarga została oddalona w styczniu 2018 roku.

  W cytowanym przez TVN24 BiS uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził: nie ma racji skarżąca, że egzaminowany popełnił dwukrotnie błąd przy wykonywaniu polecenia skrętu w lewo na skrzyżowaniu z ruchem okrężnym. Dojeżdżając do ronda egzaminowany nie wykonywał bowiem manewru zmiany kierunku jazdy.

  W uzasadnieniu czytamy ponadto, że rondo powinno być traktowane jako zwykłe skrzyżowanie. W takim przypadku użycie kierunkowskazów konieczne jest tylko w przypadku zjazdu ze skrzyżowania, ponieważ następuje zmiana kierunku ruchu.

  Wydawać by się mogło, że odpowiedź na pytanie, czy na rondzie włączamy lewy kierunkowskaz, została udzielona w sposób jasny i klarowny. Jednak innego zdania była egzaminatorka. Wniosła ona skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

  Jednak również NSA nie dał się przekonać, skarga egzaminatorki została oddalona. Cała sprawa trwała 3 lata. Teraz już wiemy z całą pewnością, że lewego kierunkowskazu na rondzie włączać nie trzeba.

  Autor: Wojciech Ostrowski
  Źródło: TVN24 BiS

  Jedna odpowiedź do “Czy na rondzie włączamy lewy kierunkowskaz? Wyrok NSA”

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.