Menu
 • Menu

  Co to jest podpis kwalifikowany i jak go złożyć?

  Chcąc podpisać dokument w trybie online, m.in. złożyć przez internet deklaracje podatkowe, możesz potwierdzić swoją tożsamość za pomocą podpisu kwalifikowanego. W zależności od tego, co musisz poświadczyć, masz również inne możliwości, np. potwierdzeniem może być podanie wysokości przychodu z ubiegłego roku. Dlaczego warto posiadać podpis kwalifikowany?

  podpis kwalifikowany

  Co to jest podpis kwalifikowany?

  Podpis kwalifikowany to inaczej podpis elektroniczny, który ma taką samą moc prawną, jak ten, który składasz w tradycyjnej formie. Oznacza to, że możesz dopełnić pewnych formalności bez konieczności przesyłania podpisanych dokumentów – możesz tego dokonać na odległość. Jak poświadczany jest taki podpis? Za pomocą certyfikatu kwalifikowanego –umożliwia on weryfikację osoby, która składa podpis. Co istotne, istnieje również podpis weryfikowany certyfikatem niekwalifikowanym, który jednak wymaga zawarcia dodatkowej umowy pomiędzy stronami podpisywanego dokumentu. Ważną różnica pomiędzy podpisem kwalifikowanym a niekwalifikowany jest taka, że zasady posługiwania się pierwszym z wymienionych reguluje ustawa o podpisie elektronicznym. To właśnie z niego możesz korzystać, zatwierdzając dokumenty urzędowe, ale wówczas musisz posiadać bezpieczną aplikację do jego obsługi, czyli taką, która spełnia wymogi ustawy.

  Co powinieneś zrobić, żeby certyfikat kwalifikowany był bezpieczny? Powinien on być przetrzymywany na urządzeniu kryptograficznym lub odpowiednim programie, który go chroni.

  Co istotne, obecnie do składania podpisu elektronicznego nie jest już potrzebne posiadanie czytnika i karty – dokumenty możesz podpisywać z poziomu dedykowanej aplikacji mobilnej w smartfonie. Taką możliwość daje SimplySign by Asseco, czyli pierwszy tego typu podpis w Polsce i jeden z pierwszych w Unii Europejskiej. Dzięki temu rozwiązaniu możesz podpisywać dokumenty bez względu na miejsce i czas. Masz również możliwość zawierania umów na terenie całej Unii Europejskiej. Nie drukujesz i nie wysyłasz dokumentów, wystarczy jedna aplikacja, aby móc dopełnić wielu formalności. Podpis elektroniczny możesz wykorzystać m.in. w systemach e-Deklaracje, e-KRS, ePUAP, e-zwolnienia i w wielu innych. To przede wszystkim rozwiązanie bezpieczne dla twojej firmy i twoich danych.

  Podpis elektroniczny szczególnie przydatny jest teraz, kiedy wielu pracowników, w związku z obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa, wykonuje swoje obowiązki w domu. Dzięki niemu mogą oni zawrzeć umowę na odległość czy potwierdzić w ten sposób ważne dokumenty. Nie muszą w tym celu przychodzić do firmy. Nowa sytuacja, w której przyszło nam teraz żyć, spowodowała, że przedsiębiorstwa korzystają z możliwości pracy zdalnej – przynajmniej w przypadku tych pracowników, którzy mają taką możliwość.

  Firmy pracują zdalnie

  Obecnie, dzięki dostępnym rozwiązaniom, pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki, będąc poza siedzibą firmy. Z badania przeprowadzone przez InsightOut Lab wynika, że praca na odległość zwiększa efektywność pracowników – twierdzi tak 18 proc. zatrudnionych, a 50 proc. uważa, że są tak samo albo bardziej efektywni. Pracownicy korzystają z rozwiązań, które wspierają ich działania. Praca z domu nie oznacza, że nie możesz używać firmowego komputera. Rozwiązaniem jest zdalne połączenie ze sprzętem, które uzyskasz dzięki łatwemu w obsłudze programowi TeamViewer. Aplikacja musi być zainstalowana na twoim domowym i firmowym sprzęcie. Do nawiązania połączenia potrzebny jest numer ID i hasło. Dzięki temu możesz pracować tak, jakbyś się znajdował przed ekranem urządzenia w firmie.

  Kolejnym rozwiązaniem, które wspiera wykonywanie obowiązków online jest Gsuite. To pakiet programów dla firm, dzięki któremu możesz zdalnie obsługiwać pocztę, ale przede wszystkim możliwa staje się praca nad dokumentami przez wiele osób jednocześnie, nawet jeśli znajdują się one w różnych częściach świata. W ten sposób można edytować dokument tekstowy, arkusz kalkulacyjny, tworzyć prezentacje i nie tylko. Do pracy zdalnej możesz wykorzystać również inne rozwiązania, ale to, czego potrzebujesz, zależy od specyfiki twoich obowiązków.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.