Menu
 • Menu

  Co to jest aerator i do czego służy?

  Aerator znajduje zastosowanie na takim trawniku, który wykazuje problemy z krzewieniem. Taki zabieg najczęściej jest przeprowadzany po zimie, co sprawia, że rozluźniona i napowietrzona trawa zaczyna rosnąć od kiedy tylko pogoda będzie sprzyjać. Czynność może być wielokrotnie powtarzana, bez szkody dla trawnika. Bardzo często aerację porównuje się z wertykulacją, lecz aeracja jest bardziej delikatna, ponieważ polega tylko na nakłuwaniu a nie na nacinaniu za pomocą ostro zakończonych zębów, które obracają się na wale.

  aerator

  Zastosowanie

  Każdemu działkowcowi zależy na idealnym utrzymaniu ogrodu. Pielęgnacja jest szczególnie ważna w czasie, gdy rośliny zaczynają rozkwitać. Dlatego po zimie trzeba przeprowadzać czynności przygotowujące trawnik do sezonu. Niestety, sezon zimowy ma to do siebie, że panujące wtedy niska temperatura i wilgoć powodują niszczenie flory, co od razu rzuca się w oczy.

  Aby dopuścić powietrze do gleby, należy zastosować aerator. Za jego pomocą powstają w glebie małe otwory, przez które powietrze przedostaje się do środka. Dzięki temu wzrasta elastyczność trawnika, które są pobudzane do wzrostu.

  Zalety

  Zabieg aeracji nie tylko pomaga w napowietrzeni gleby, ale dzięki niemu lepiej wnikają do gleby woda i nawozy. Możliwości regeneracyjne murawy rosną, co oznacza, że szybko odbuduje się, jeśli zostanie podeptana.

  Aerator przydaje się w ogrodach o dużej powierzchni. Usuwana jest pierwsza warstwa trawnika, która już obumarła. Przypomina ona wtedy filc. Bardzo ważne jest jej zdjęcie, ponieważ jest ona siedliskiem bakterii i grzybów. Po wykonaniu tej czynności do trawy przedostanie się większa ilość światła, tlenu i innych składników odżywczych.

  Za pomocą tego urządzenia można zlikwidować mchy i chwasty. Nie trzeba przy tym używać środków chemicznych, które będą mogły zniszczyć cały trawnik. Co ważne, aerator nie uszkadza przy tym murawy.

  Aeracja

  Czynność tą przeprowadza się dwa razy w roku – na wiosnę i późnym latem. Za pierwszym razem trawa powinna zostać odświeżona po zimie a drugi przygotowuje ją na obniżone temperatury. Jednak aerację można wykonać dopiero na drugi rok po założeniu trawnika.

  Aby wykonać ten zabieg, niezbędne jest skoszenie trawy do 2-3 centymetrów wysokości i mocne nawilżenie. Do udanego przeprowadzenia aeracji potrzebna jest bardzo wilgotna ziemia przy jednoczesnym zachowaniu suchej murawy. Aeracja wykonana od razu po zroszeniu trawy, może doprowadzić od jej zniszczenia.

  Parametry

  Urządzenie posiada różne parametry. Wybór odpowiedniego zależy na przykład od wielkości ogrodu. Pozostałymi parametrami, na które warto zwrócić uwagę są szerokość i głębokość robocza, moc i waga.

  Szerokość robocza to pas gleby, który podlega aeracji podczas jednego przejazdu. Największą szerokość mają aeratory elektryczne i spalinowe i wynosi ona do 50 centymetrów.

  Głębokością roboczą nazywana jest długość, na którą ostre elementy mogą wbić się w podłoże. Może ona wynieść nawet 25 centymetrów.

  Parametr mocy dotyczy sprzętu spalinowego i elektrycznego. Im mocniejsze urządzenie, tym większą powierzchnię może obsłużyć.

  Największa waga cechuje aeratory spalinowe wyposażone w silnik. Przeważnie ich ciężar pozwala na bezproblemową eksploatację.

  Więcej informacji znajdziecie na: https://www.komnino.com.pl/pl/of/cat/filtry-i-aeratory.88.html

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.