Menu
Menu

Chiny zwiększają wysiłki na rzecz wykorzystania wodoru jako źródła energii

Chiny chwalą się wzmożeniem wysiłków na rzecz wykorzystania wodoru jako źródła energii. Władze chcą wspierać rynkowe zapotrzebowanie na technologie wodorowe – pisze portal ”China Daily”. Wysiłki mają doprowadzić do technologicznego przełomu. Pekin zakłada, że wodorowe ogniwa paliwowe pojawią się między innymi w transporcie kolejowym i innych sektorach gospodarki, by zapewnić wzrost oparty na niskiej emisji CO2.

chiny

Rozwój technologiczny ma objąć również pozyskiwanie zielonego wodoru. Chiny chcą włączyć się do współpracy międzynarodowej w tym obszarze. Produkcja niskoemisyjnej energii ma opierać się między innymi na wodorze oraz związkach chemicznych zawierających wodór.

Obecnie Chiny są największym producentem wodoru na świecie. Wytwarzają około 33 miliony ton tego gazu rocznie. Posiadają ponad 300 firm zajmujących się wytwarzaniem wodoru, a ich łączny przychód wynosi 2,8 miniona USD rocznie.

Jak twierdzi cytowany przez „China Daily” Shen Zhulin z National Development and Reform Commission, dzięki przyśpieszeniu badań naukowych i przemian technologicznych energia z wodoru stanie się wkrótce nowym celem dla światowej gospodarki i ważnym składnikiem w dążeniu do tworzenia gospodarki niskoemisyjnej, a jednocześnie przyczyni się do skuteczniejszej walki ze zmianami klimatu.

Natomiast Zhang Xiaoqiang wiceprzewodniczący China Center for International Economic Exchanges twierdzi, że dzięki technologii wodorowej emisja CO2 w Chinach zacznie się zmniejszać po 2030 roku, zaś w 2060 roku osiągną one neutralność klimatyczną.

Odpowiedzialne instytucje centralne opracowały już plan długofalowy dla chińskiego przemysłu wodorowego. W założeniu zastosowanie wodoru ma dotyczyć wszystkich obszarów związanych ze zużyciem energii w tym transportu i przemysłu. Już w tej chwili opracowane zostały technologie związane z ogniwami paliwowymi, magazynowaniem i transportem wodoru. Pojawiły się już pierwsze prototypy samochodów napędzanych ogniwami paliwowymi.

Chiny chcą do 2026 roku posiadać 50 tysięcy pojazdów na wodór

Chiński plan zakłada, że do 2025 roku w kraju ma pojawić się 50 tysięcy pojazdów zasilanych ogniwami paliwowymi. W tym celu ma zostać stworzona sieć stacji tankowania paliwa. W tym też roku chcą osiągnąć poziom produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych na poziomie 100 tysięcy do 200 tysięcy ton rocznie. Umożliwi to zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 1 do 2 milionów ton rocznie.

Rozwój technologii wodorowych odbywa się również na szczeblu lokalnym. Do tej pory ponad 20 prowincji, miast i okręgów autonomicznych stworzyło własne plany wdrażania wodoru jako paliwa. Plany przygotowywane na szczeblu centralnym i prowincjonalnym zachęciły już wiele firm państwowych i prywatnych, a także zagranicznych inwestorów do włączenia się w rozwój technologii wodorowych – powiedział cytowany przez ”China Daily” Xiang Haiping przedstawiciel chińskiej narodowej agencji do spraw energetyki.

Programy produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych są intensywnie rozwijane w północnych i północnozachodnich rejonach Chin. Jednocześnie koszt produkcji wodoru w procesie hydrolizy systematycznie spada. Powstało już 280 stacji tankowania wodoru, co jest najlepszym wynikiem na świecie – twierdzi Xiang Haiping.

Obecnie trwają wysiłki na rzecz szerszego użycia wodoru w przemyśle chemicznym, stalowym transporcie i budownictwie. Przykładem prowincji, która wdraża własne plany związane z użyciem wodoru jako źródła energii jest Guangdong, która wspiera projekty związane z budową samochodów zasilanych ogniwami paliwowymi. Prowincja Shandong natomiast realizuje plany wykorzystania wodoru w przemyśle oraz plany tworzenia sieci stacji tankowania wodoru.

Chińscy planiści zakładają, że w redukcji emisji pomoże w dużym stopniu użycie wodoru jako paliwa dla dużych samochodów ciężarowych. Rozwój tej technologii wymaga jednak systematycznych nakładów na badania i rozwój. Jak na razie rynek zielonego wodoru w Chinach nie jest duży, ale ciągnie rośnie. Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich i paraolimpijskich używano około 1200 pojazdów zasilanych ogniwami paliwowymi. Regiony północne i północnowschodnie kraju dążą do wykorzystania energii wiatrowej i słonecznej w celu produkcji wodoru na masową skalę.

Wojciech Ostrowski

Źródło: ”China Daily”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM