Menu
 • Menu

  Chiny zwiększają import – zapowiedź większego otwarcia rynku

  Chiny zwiększają importGospodarka Państwa Środka kojarzy się głównie z maksymalnym nastawieniem na ekspansję eksportu. Tym razem jednak to Chiny zwiększają import. Jak pisze Polska Agencja Prasowa, chiński premier Li Keqiang zapowiedział szersze otwarcie rynku na importowane produkty. Zagraniczni inwestorzy mają też zyskać pełen dostęp do branży wytwórczej.

  Podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek 20 marca 2018 roku, szef rządu zapowiedział zniesienie ceł na import leków i dokonanie redukcji taryf na import towarów konsumpcyjnych. Pekin zapowiada również większą ochronę własności intelektualnej i większe otwarcie na inwestycje zagraniczne.

  W komentarzach do wypowiedzi podkreśla się, że powodem decyzji jest próba pobudzenia gospodarki chińskiej. Do tej pory odgrywają w niej ogromną rolę przedsiębiorstwa państwowe. Chodzi więc również o zwiększenie wydajności poprzez konkurencję. Wielu ekonomistów zarzuca jednak władzom w Pekinie, że proces ten odbywa się zbyt wolno – pisze PAP.

  Tym razem jednak otwarcie ma być o wiele bardziej znaczące – zapowiada Li Keqiang. Obejmie ono stałe zmniejszanie barier celnych. Dotyczy to między innymi wprowadzenia zerowej stawki na leki. Chodzi głównie o specyfiki niezbędne w leczeniu chorób nowotworowych.

  Chiny zwiększają import również artykułów konsumpcyjnych. W Szanghaju odbędą się nawet pierwsze targi dla przedsiębiorców, którzy chcą sprzedawać swoje wyroby w Państwie Środka.

  Chiny zwiększają import i jednocześnie apelują do USA o zmianę polityki celnej

  Jak podaje PAP, Li Keqiang zaapelował do Stanów Zjednoczonych o „racjonalne działania” w sprawach handlu międzynarodowego. Zaznaczył przy tym, że nikt nie wyjdzie zwycięsko z wojny handlowej. Nie odniósł się jednak do problemu ewentualnej odpowiedzi jego kraju na poczynania administracji amerykańskiej.

  Prezydent Donald Trump 8 marca 2018 roku podpisał rozporządzenie wykonawcze wprowadzające cła na stal i aluminium. Taryfy mają wynieść odpowiednio 25% i 10%. Cła obowiązywać będą wszystkie kraje z wyjątkiem Kanady i Meksyku.

  Chociaż Chiny zwiększają import, to są gotowe do podjęcia działań odwetowych w związku z wprowadzonymi przez Amerykanów ograniczeniami. Tak wynika z wypowiedzi urzędników prezydenta Xi Jinpinga. Podobne działania ma również podjąć Unia Europejska.

  Amerykański prezydent wielokrotnie oskarżał Chiny o prowadzenie nieuczciwej polityki w handlu zagraniczny i ograniczanie dostępu do rynku. Według niego przyczyniało się to do wzrostu deficytu w handlu zagranicznym USA.

  W Waszyngtonie prowadzi się również śledztwa w sprawie kradzieży własności intelektualnej przez chińskich przedsiębiorców. Dodatkowymi cłami obciążono niektóre chińskie produkty. Należą do nich: pralki, elementy paneli słonecznych i folia aluminiowa.

  Zapowiedź otwarcia rynku może stanowić dużą szansę dla polskich firm. Ponieważ Chiny zwiększają import, również inicjatywa Nowego Jedwabnego Szlaku oznacza potencjalnie większe korzyści dla polskiej gospodarki.

  Źródło – PAP

  2 odpowiedzi na “Chiny zwiększają import – zapowiedź większego otwarcia rynku”

  1. michał pisze:

   Co za jełopa tam zatrudniacie napisał 2019 chyba 2018 jak tramp w roku 2018 mógł popisać w 2019 bo to wynika z tego tekstu tego jełopa

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *