Menu
Menu

Chińskie inwestycje w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku osiągną 124 miliardy USD

Chińskie inwestycjePrzewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping zapowiedział, że jego kraj przeznaczy 124 miliardy dolarów na inwestycje w ramach projektu jednego pasa i jednego szlaku, zwanego też Nowym Jedwabnym Szlakiem. Chińskie inwestycje mają przyczynić się do unowocześnienia i rozbudowy portów, dróg i połączeń kolejowych.

W oficjalnych komunikatach strony chińskiej podkreśla się, że Nowy Jedwabny Szlak ma przyczynić się do rozwoju światowego handlu. Jak powiedział Xi na światowym szczycie jednego pasa jednej drogi w Pekinie: Handel jest ważnym kołem zamachowym rozwoju gospodarczego.

Inicjatywa zaproponowana przez Chiny już w 2013 roku ma doprowadzić do stworzenia systemu szlaków handlowych w Azji, Afryce i Europie. Zakłada też możliwość stworzenia sieci przekraczającej zasięgiem wymienione regiony.

Gigantyczna suma przekazana przez rząd Chin ma przyczynić się do ułatwienie transportu towarów między Państwem Środka a jego partnerami handlowymi. Z całej kwoty planowanych inwestycji, 9 miliardów przeznaczone ma być na pomoc krajom rozwijającym się i instytucjom międzynarodowym biorącym udział w realizacji projektu.

Przewodniczący ChRL skorzystał z okazji, by na szczycie zapewnić zachodnich dyplomatów, że plan Nowego Jedwabnego Szlaku nie służy wzmacnianiu chińskich wpływów na świecie. Powiedział on: Budując jeden pas i jeden szlak nie będziemy naśladować dawnych gier wrogich sobie państw. Zamiast tego stworzymy nowy model współpracy i wzajemnych korzyści.

Natomiast otwierając szczyt w Pekinie, Xi powiedział: Powinniśmy budować otwartą platformę współpracy, a także popierać i rozwijać ideę otwartej światowej gospodarki.

Czy chińskie inwestycje oznaczają korzyści dla wszystkich?

Projekt Nowego Jedwabnego Szlaku spotyka się jednak z krytyką. W komentarzu brytyjskiej telewizji BBC zwraca się uwagę, że pośród zebranych w Pekinie światowych przywódców, którzy z aplauzem przyjęli chińskie zapowiedzi tworzenia światowej harmonijnej współpracy i gigantycznych inwestycji, byli prezydenci Putin i Erdogan.

Natomiast dwie gospodarcze potęgi, sąsiadujące z Chinami – Indie i Japonia nie pojawiły się na szczycie. Przywódcy obu tych krajów podejrzewają, że pod hasłami rozwoju gospodarczego ukryte są chińskie ambicje geopolityczne.

Niektórzy ekonomiści mają wątpliwości co do rentowności chińskich inwestycji w Nowy Jedwabny Szlak z powodu niestabilności politycznej w krajach, które będzie obejmował i obaw co do właściwego zarządzania infrastrukturą. Dlatego chińskie plany mogą oznaczać faktycznie ofertę przejęcia przez Pekin światowego przywództwa, w sytuacji gdy największe potęgi – Stany Zjednoczone i Unia Europejska zajęte są rozwiązywaniem własnych problemów wewnętrznych.

Komentatorzy brytyjscy podkreślają też, że przewodniczący ChRL nie podał ram czasowych, w jakich Chińskie inwestycje będą realizowane.

W zakończonym właśnie szczycie jednego pasa jednej drogi wzięło udział 29 przywódców państw. Znaleźli się wśród nich między innymi Prezydent Rosji Władimir Putin, prezydent Turcji Recep Tayep Erdogan, premierzy Hiszpanii, Włoch, Grecji i Węgier. Na szczycie była również obecna Beata Szydło.

Autor: Wojciech Ostrowski

Źródło – BBC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.