Menu

Menu

Budownictwo drewniane – Czym będą się zajmować Lasy Państwowe?

Budownictwo drewnianeBudownictwo drewniane ma się stać nową branżą, w której spróbują szczęścia Lasy Państwowe. Instytucja zapowiada budowę drewnianych domów pod wynajem, wprowadzenie preferencyjnych kredytów pod budownictwo drewniane, a także inwestycje w rozwój turystyki poprzez budowę małych drewnianych hoteli i restauracji. Ponadto Lasy Państwowe chcą zająć się remontami starych ośrodków wczasowych, pisze “Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak donosi dziennik, w poniedziałek w siedzibie Ministerstwa Środowiska doszło do podpisania listu intencyjnego przez ministra Jana Szyszkę i dyrektora generalnego Lasów Państwowych Konrada Tomaszewskiego. Dotyczył on współpracy w ramach projektu rozwojowego Lasów Państwowych: “Polskie domy drewniane – żyj w zgodzie z naturą”.

Celem współpracy jest stworzenie narzędzi wspierających budownictwo drewniane na terenie całego kraju. W programie mają uczestniczyć między innymi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska. Zaplanowano również powstanie specjalnego zespołu badawczego do realizacji zadania. W jego skład mają wejść przedstawiciele administracji rządowej, instytucji badawczych i branży drzewnej.  zobacz również – najlepsze źródło informacji o branży budownictwa drewnianego: „Przemysł Drzewny. Research&Development”

 

Jak podaje “Dziennik Gazeta Prawne”, według ministra Szyszki budownictwo drewniane ma stać się szansą dla tworzenia nowych miejsc pracy. Program realizowany przez ministerstwo wpisuje się również w misję resortu. Jego zadaniem jest bowiem udostępnienie zasobów przyrodniczych dla realizacji planów zrównoważonego rozwoju Polski. Dotyczy to w szczególny sposób terenów wiejskich.

Budownictwo drewniane będzie rozwijane na gruntach Lasów Państwowych

Grunty, które nie są zalesione, a stanowią własność Lasów Państwowych mogą być – według dyrektora Tomaszewskiego – wykorzystane pod budowę drewnianych domów na wynajem. Budownictwo drewniane może nawet stanowić element rzędowego programu Mieszkanie plus. By promować wykorzystanie tego budulca, Lasy Państwowe chcą też stawiać małe, drewniane hotele i restauracje, a także remontować stare domy wczasowe.

Według leśników drewno jest wykorzystywane w zbyt małym stopniu przy wznoszeniu budynków. Dlatego Tomaszewski chce, by wprowadzono system preferencyjnych kredytów i dotacji dla inwestorów indywidualnych, którzy zdecydują się użyć drewna do wznoszenia budynków. W celu promowania budownictwa – jak to określono – “w zgodzie z naturą”, może być użyte na przykład drewno pozostające w zasobach Lasów Państwowych po uprzątnięciu skutków ostatnich nawałnic.

Jednak według części komentatorów po ostatnich nawałnicach Lasy Państwowe borykają się z nadmiarem drewna. Próba sprzedaży go na wolnym rynku może spowodować nagły spadek cen. Rozwiązaniem proponowanym przez leśników jest więc wykorzystanie surowca przez samego producenta i zwiększenie popytu przez promowanie nowej mody. W związku z tym Lasy Państwowe zaangażują się w budownictwo drewniane, by pozbyć się surowca bez strat wynikających ze zmiany cen.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.