Menu

Menu

Branża fitness zadłużona na 113 mln zł

Najnowsze dane Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i Biura Informacji Kredytowej mówią o zadłużeniu branży fitness sięgającym niemal 113 mln zł. Jej przeterminowane zobowiązania wzrosły w ciągu ostatniego roku o jedną piątą.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów od 28 maja przy zachowaniu reżimu sanitarnego działalność mogą wznowić m.in. baseny, kluby fitness i siłownie. Przedsiębiorcy reprezentujący branżę liczą na poprawę sytuacji.

Według BIG InfoMonitor i BIK szacowane przez branżę straty od połowy października 2020 r. do wiosny br. wyniosły ok. 2,3 mld zł. Z tarczy PFR udało się skorzystać jedynie 15 proc. firm z sektora, które łącznie otrzymały niecałe 380 mln zł wsparcia. Z tarczy 6.0, w ramach której o wsparcie mogło starać się 85 proc. podmiotów branży, wypłacono ok. 46 mln zł.

Przyrost zaległości branży fitness

Jak napisano w komunikacie, zamknięcie obiektów, a także niepokrywająca wszystkich potrzeb branży pomoc państwa przełożyły się na przyrost zaległości branży fitness. Powołując się na dane zgromadzone w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie BIK, wskazano, że od marca ub.r. do marca br. zobowiązania sektora wzrosły o 19,3 mln zł − do 112,6 mln zł.

Skala tej zmiany (o 21 proc.) pokazuje, że pandemia dała się mocno we znaki obiektom sportowym i pracującym w nich zwykle na jednoosobowej działalności gospodarczej trenerom. Płatności wobec partnerów biznesowych i banków opóźnione o co najmniej 30 dni na kwotę min. 500 zł wykazywała co 25. firma z tej branży. Łączna kwota zaległości 1552 przynależących do niej przedsiębiorstw (aktywnych, zawieszonych i zamkniętych) przekroczyła 112,6 mln zł. Przez rok przybyło 76 podmiotów z problemami w rozliczeniach. Średnia zaległość przypadająca na firmę związaną ze sportem czy rozrywką to już ponad 72,5 tys. zł – podaje raport.

Luzowanie obostrzeń nie daje gwarancji poprawy

Największy przyrost nieuregulowanych zaległości zanotowano wśród prowadzących obiekty sportowe. Nieznaczny spadek zauważono wśród klubów sportowych (o 0,3 mln zł), co BIG InfoMonitor i BGK tłumaczą rosnącą liczbą członków pomimo ograniczeń.

Mimo luzowania obostrzeń w gospodarce wiele firm może mieć problemy z zachowaniem płynności finansowej. Jak wynika z badania dla BIG InfoMonitora, 39 proc. przedsiębiorców z branży fitness spodziewa się, że gdy zostaną zniesione obostrzenia, ich sprzedaż będzie lepsza niż przed pandemią. 45 proc. zakłada, że utrzyma obroty. Jedynie 4 proc. przewiduje pogorszenie aktualnej sytuacji.

Źródło informacji: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.