Menu

Menu

Bezpieczne przechowywanie poufnej dokumentacji

Wiele firm i instytucji codziennie stawia czoła wyzwaniu właściwego przechowywania poufnych dokumentów. Ze względu na swoją zawartość, nie mogą być one składowane w standardowy sposób – w klasycznych szafach biurowych, pozbawionych dodatkowych zabezpieczeń. Zamiast tego, należy je umieszczać w specjalnie do tego celu zaprojektowanych meblach biurowych określanych mianem pancernych. Pozwala to zabezpieczyć poufną, wrażliwą dokumentację i inne cenne przedmioty przed dostępem do nich osób niepowołanych.

przechowywanie dokumentacji

Dlaczego tajne dokumenty muszą być przechowywane we właściwy sposób?

Dokumentacja poufna to taka, która zawiera wrażliwe, tajne dane, które nie mogą zostać ujawnione osobom niepowołanym. Takie dokumenty muszą być traktowane w odpowiedni sposób, zgodny z obowiązującymi wymogami prawnymi. Dotyczy to nie tylko obchodzenia się z nimi w codziennym funkcjonowaniu instytucji, ale przede wszystkim ich późniejszego przechowywania. Tajne dokumenty w postaci papierowej muszą być odłożone w specjalnie do tego celu przystosowanych szafach, wyposażonych w odpowiednie zabezpieczenia.

Do przechowywania poufnych, tajnych dokumentów najlepiej sprawdzają się tzw. szafy pancerne. Są to nowoczesne meble metalowe, które posiadają dodatkowo wzmocnioną, wielopłaszczyznową konstrukcję, spełniającą wymogi do przechowywania dokumentów niejawnych. Ich korpusy i drzwi są wykonane z solidnej blachy, która jest odporna na próby włamania.

Dodatkowo, każda szafa pancerna posiada rozbudowany system ryglujący, który stanowi kolejne zabezpieczenie jej zawartości. W tego typu meblach można przechowywać nie tylko dokumenty tajne i ściśle tajne, ale także cenny sprzęt komputerowy, wartościowe przedmioty, broń i inne rzeczy, które chcemy zabezpieczyć przed dostępem do nich osób postronnych.

przechowywanie dokumentacji

Szafa pancerna i jej rola

Szafy pancerne występują w różnych klasach – S1, S2 i 0. W zależności od konkretnej klasy, tego typu rozwiązanie jest przeznaczone do różnych zastosowań oraz spełnia inne standardy bezpieczeństwa. Wysokiej jakości profesjonalne meble tego typu posiadają także dodatkowe certyfikaty potwierdzające ich przystosowanie do konkretnych zastosowań. Możliwe jest także zamówienie do nich dodatkowego wyposażenia w postaci np. osobno zamykanej skrytki, innego rodzaju zamka, półek czy uchwytów na broń.

Każda szafa pancerna to mebel o dodatkowo wzmocnionej konstrukcji, odporny na włamanie. Im wyższa klasa, tym większa odporność mebla, gdyż jest on wyposażony w lepsze, skuteczniejsze zabezpieczenia. Tego typu rozwiązania świetnie sprawdzają się do przechowywania dokumentów określonych przepisami MON i RM, które wymagają odpowiednich środków ochrony.

Zwykłe szafy metalowe, często spotykane w biurach, nie spełniają tych standardów, gdyż ich konstrukcja nie jest wystarczająca, aby zapewnić ściśle tajnymi i tajnym dokumentom bezpieczeństwo wymagane przez przepisy prawne. W tego typu meble zdecydowanie warto więc inwestować, jeśli chcemy w najlepszy możliwy sposób chronić poufne dokumenty, sprzęt komputerowy, broń i inne wartościowe przedmioty przed dostępem do nich osób z zewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.