Menu
 • Menu

  Beton komórkowy – gdzie warto go zastosować?

  Beton komórkowy należy do jednego z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie, a do tego taki beton charakteryzuje się bardzo korzystnymi właściwościami.

  Polacy pokochali wręcz beton komórkowy i wykorzystują go bardzo często w różnych pracach budowlanych. Dzięki niemu można tworzyć konstrukcje o dużej trwałości, a do tego charakteryzujące się wysoką jakością techniczną. Beton komórkowy, nazywany również gazobetonem, jest chętnie wykorzystywany zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym.

  Beton komórkowy

  Czym jest beton komórkowy?

  Na polskim rynku działa wielu producentów betonu komórkowego (np. gazobeton Termalica), dzięki czemu można wybierać w szerokim asortymencie tego materiału budowlanego. Beton komórkowy jest produkowany ze zmielonego piasku kwarcowego, wapna i wody w autoklawie. Te składniki sprawiają, że gazobeton staje się biały, a sposób produkcji wpływa na jego chropowatą powierzchnię przypominającą gąbkę. Warto dodać, że początki gazobetonu sięgają schyłku XIX wieku, a dziś wielu inwestorów i wykonawców nie wyobraża sobie wykorzystywania innego materiału niż beton komórkowy.

  Zastosowanie gazobetonu

  Gazobeton to materiał budowlany o bardzo dużych możliwościach i  szerokim zastosowaniu. Beton komórkowy doskonale sprawdza się przy wznoszeniu ścian zewnętrznych (jednowarstwowe i wielowarstwowe), nośnych, działowych, szczytowych, ścian piwnic (bloczki o większej gęstości). Wykorzystuje się go również w nadprożach (skutecznie likwidują mostki termiczne), do wykonywania wieńców (kształtki U), stropów i wielu innych elementów. W każdym przypadku gazobeton sprawdzi się doskonale dzięki swoim zaletom.

  Zalety betonu komórkowego

  Beton komórkowy jest łatwy do przenoszenia (niski ciężar) i obróbki. To jednak nie są jedyne zalety tego materiału budowlanego. Gazobeton charakteryzuje się również wysoką termoizolacyjnością. Niski współczynnik przenikania ciepła takiego betonu sprawia, że ściany zewnętrzne nie potrzebują dodatkowej izolacji. Do tego gazobeton bardzo dobrze pochłania dźwięki, co jest szczególnie ważne w budynkach przy ruchliwych ulicach. Beton komórkowy jest ponadto odporny na ogień, charakteryzuje się dobrą paroprzepuszczalnością (ułatwia „oddychanie” ścian). Nie bez znaczenia jest także to, że dzięki bloczkom z gazobetonu można murować szybko i łatwo, a efekt jest bardzo estetyczny.

  Bez wątpienia beton komórkowy to materiał uniwersalny i łatwy w użyciu. Doskonale sprawdza się zarówno wewnątrz budynków, jak i w elementach zewnętrznych.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *