Menu
 • Menu

  Anna Janczewska – Niedługo 30-lecie firmy Medim

  Dzisiaj jest znacznie trudniej być konkurencyjnym na tym rynku – mówi Anna Janczewska, prezes firmy Medim.

  Lada chwila minie 30 lat od powstania firmy Medim. Czy na obecnym rynku trudniej być konkurencyjnym niż na początku działalności?

  Anna Janczewska – W 1990 roku, kiedy powstała firma Medim, sytuacja na rynku ochrony zdrowia przedstawiała się zupełnie inaczej niż dzisiaj. Z jednej strony było łatwiej, bo konkurencja była znacznie mniejsza, z drugiej jednak barierą były niskie środki finansowe przeznaczane przez państwo na sprzęt medyczny. Dzisiaj jest znacznie trudniej być konkurencyjnym na tym rynku. Wynika to ze znacznie większej ilości firm zagranicznych i polskich, oferujących sprzęt medyczny zarówno ten z tej samej co sprzęt mojej firmy półki technologicznej i jakościowej, jak i sprzęt tańszy, o niższych walorach jakościowych i użytkowych.

  Wzrosły tez znacznie wymagania naszych klientów. Na szczęście potrzeby ochrony zdrowia są właściwie nieograniczone, a decyduje o nich niezwykle szybki postęp, jaki jest w zakresie technologii medycznych. Technologie medyczne są jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki światowej i jedną z najbardziej innowacyjnych. Obejmują one ponad 500 tysięcy produktów stosowanych w diagnostyce, terapii chorób oraz leczeniu niesprawności.

  W Polsce ponadto mamy ciągle jeszcze najniższe nakłady inwestycyjne w ochronie zdrowia. W 2017 roku nakłady te w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosły niespełna 2 USD, podczas gdy średnia dla krajów OECD to 4,003 USD. Proszę zobaczyć, ile jeszcze mamy do zrobienia!

  Anna Janczewska, prezes firmy Medim

  Anna Janczewska, prezes firmy Medim

  Jak ważny w tworzeniu oferty dla podmiotów medycznych jest aspekt innowacyjności?

  Anna Janczewska – Aspekt innowacyjności zawsze powinien być brany pod uwagę przy wyborze sprzętu przez podmioty świadczące usługi medyczne, pod warunkiem że ta innowacyjność przyczynia się do szybszego i skuteczniejszego leczenia pacjentów. Zdrowie jest najcenniejszym dobrem, które posiadamy. 60 proc. Polaków twierdzi, ze najważniejszym obszarem tworzenia innowacyjnych rozwiązań i produktów powinna być ochrona zdrowia. Nie gospodarka, nie bezpieczeństwo, nie praca czy nauka, tylko właśnie ochrona zdrowia. Innowacyjność w ochronie zdrowia jest potrzebna nie tylko w zakresie sprzętu medycznego i leków, ale również w organizacji i zarzadzaniu ochroną zdrowia.

  Co pozwala utrzymać się w czołówce dostawców rozwiązań dla ochrony zdrowia i jakie segmenty oferty cieszą się największym uznaniem?

  Anna Janczewska – By utrzymać pozycję lidera wśród dostawców rozwiązań dla ochrony zdrowia, trzeba tę specyficzną gałąź gospodarki narodowej dobrze znać, rozumieć i nadążać za jej potrzebami i wymaganiami. Trzeba na poziomie firm, oferujących sprzęt z tej samej półki, zawsze się czymś wyróżniać, być możliwie najbardziej innowacyjnym w całokształcie swojej działalności i o krok wyprzedzać konkurencję. Trzeba zatrudniać wysoko kwalifikowanych pracowników, którzy z pasja podchodzą do swojej pracy.

  Największym zainteresowaniem z naszej oferty cieszy się aktualnie sprzęt z zakresu małoinwazyjnej chirurgii i rozwiązania informatyczne wspomagające medycynę zabiegową.

  Rozmawiał Piotr Danilczuk


  Anna Janczewska

  Ekspert BCC ds. ochrony zdrowia , od 2012 roku w Gospodarczym Gabinecie Cieni Business Centre Club pełni funkcję ministra ds. systemu ochrony zdrowia. W latach 2008-2014 Prezes Polskiej Izby Wyrobów Medycznych POLMED. Od 2016 roku członek Rady do Spraw Zdrowia Publicznego przy Ministrze Zdrowia. Członek Rady Programowej ThinkThank Innowacje dla Zdrowia. Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Grupa Robocza na Rzecz Innowacji. Założycielka Akademii Zabiegów Małoinwazyjnych „Endoexpert”. Od 29 lat prezes firmy Medim.

   

  2 odpowiedzi na “Anna Janczewska – Niedługo 30-lecie firmy Medim”

  1. Cyryl Bastek pisze:

   Ładna kobieta z tej Pani prezes

  2. Daria Weronka pisze:

   Takie firmy zarabiają dziś krocie na aktualnej sytuacji – koronawirus

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *