Menu

Menu

8 zastosowań dla kompresora

Kompresor to sprzęt, który większość majsterkowiczów ma w swoim garażu. Służy przede wszystkim do napełniania powietrzem opon, ale czy oprócz tego może mieć jakieś inne zastosowanie? Wiele osób zastanawia się, do czego jeszcze wykorzystać swój kompresor, a poniżej znajdziesz kilka sytuacji, w których możliwe jest użycie tego sprzętu.

kompresor

Kompresor jest jednym z podstawowych sprzętów, które kupuje się podczas wyposażania warsztatu lub garażu. Zwykle wybiera się go tylko w jednym celu — do wypełniania powietrzem kół samochodowych i rowerowych. Kompresor ma jednak wiele innych zastosowań, jest niezbędnym elementem wyposażenia nie tylko przydomowych garaży, ale także dużych, profesjonalnych zakładów przemysłowych. Jeden, dobrze dopasowany do potrzeb sprzęt może okazać się niezastąpiony. Przyda się podczas wielu mniej lub bardziej wymagających prac. Oto kilka przykładowych zastosowań kompresora:

Wypełnienie zawieszenia

Motoryzacyjne zastosowania kompresora nie kończą się jedynie na napompowaniu kół. Sprzęt można wykorzystać także do wypełnienia pneumatycznego zawieszenia powietrzem. Aby całe zawieszenie działało sprawnie i bezpiecznie, trzeba wykorzystać dobrej jakości sprzęt, który pomoże Ci wybrać ranking kompresorów.

Malowanie

Kompresor wcale nie musi pokrywać się kurzem w garażu, stojąc niepotrzebnie przez wiele miesięcy. Można wykorzystać go do wielu prac domowych. Najpopularniejszym zastosowaniem kompresora jest malowanie ciśnieniowe. Sprzęt pozwala szybko i łatwo pokryć farbą różne powierzchnie, od mebli po ogrodzenia i ściany. Zaletą wykorzystania kompresora do malowania ciśnieniowego jest mniejsze zużycie farby. Wykorzystanie silnego strumienia powietrza do rozprowadzenia preparatu gwarantuje równomierne pokrycie, a przede wszystkim zapobiega przyklejaniu się włosia z pędzla do mokrej powierzchni. Kompresory są tak popularne, że często stosuje się je w profesjonalnych zakładach malarskich. Jeśli chcesz wykorzystać swój sprzęt do podobnych celów, warto zdecydować się na mocny, wysokiej jakości model.

Skuteczne czyszczenie

Swój kompresor można wykorzystać podczas remontu, nie tylko do malowania, ale również do sprzątania i czyszczenia. Silny strumień powietrza skutecznie usunie kurz, pył czy drobne zanieczyszczenia z każdej powierzchni. Kompresor można wykorzystać do wyczyszczenia innych sprzętów, na przykład kosiarki. Liczne krzywizny obudowy, zakamarki i załamania powierzchni utrudniają usunięcie resztek trawy i zanieczyszczeń. Strumień powietrza z kompresora poradzi sobie nawet z bardzo drobnym brudem.

Piaskowanie

W profesjonalnych warsztatach i zakładach przemysłowych często wykorzystuje się metodę piaskowania. Pozwala ona oczyścić i wygładzić daną powierzchnię. Jednak do przeprowadzania piaskowania potrzebny jest specjalny sprzęt, przede wszystkim kompresor. Dostarcza on sprężone powietrze, które umożliwia skuteczne oczyszczenie powierzchni. Bez kompresora efektywne piaskowanie nie jest możliwe.

Połączenie z narzędziami pneumatycznymi

W niejednym warsztacie można znaleźć narzędzia pneumatyczne, które wymagają podłączenia do odpowiednich sprzętów. Do pracy z nimi przyda się więc kompresor. Większość modeli można połączyć z niemal każdym narzędziem pneumatycznym, w tym z kluczami, pistoletami natryskowymi, gwoździarkami czy szlifierkami.

Element wyposażenia sprzętu sportowego

Kompresor można wykorzystać nie tylko do wypełniania powietrzem opon, ale także piłek i innych zabawek. Sprzęt ten jest jednak niezbędny również w bardziej profesjonalnych sprzętach sportowych. Kompresor wykorzystuje się między innymi w butlach z tlenem przeznaczonych dla płetwonurków. Często występuje także w pistoletach do paintballu lub sportowych.

Wzmocnienie klaksonu

Jakie jest nietypowe zastosowanie kompresora? Może on służyć jako wzmocnienie klaksonu w samochodzie. Kompresor stosuje się przede wszystkim, gdy oryginalny dźwięk jest słaby i ledwo słyszalny. Dodatkowy sprzęt wpompowuje większą ilość powietrza do klaksonu, a tym samym wzmacnia jego sygnał.

Zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym

Kompresory często wykorzystuje się w przemyśle samochodowym do produkcji niektórych elementów konstrukcyjnych. Sprzęt może być częścią na przykład silnika. Kompresor zwiększa wtedy moc samochodu, wtłaczając w komory dodatkowe powietrze. W połączeniu z paliwem zapewnia ono zwiększoną moc silnika i większe możliwości auta. Kompresor jest także niezbędnym elementem w klimatyzacji. Sprężone powietrze umożliwia przemieszczanie się czynnika chłodzącego. Bez kompresora nie byłoby możliwe schłodzenie wnętrza samochodu efektywnie i szybko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.