Menu

Menu

5 fundamentalnych elementów projektowania toalet publicznych

Nie ma nic lepszego i bardziej relaksującego niż własna, znana i wygodna łazienka. Jednak kiedy już zostaniemy zmuszeni do użycia publicznej toalety, na co najbardziej zwracamy uwagę?

projektowanie toalet publicznych

Co jest głównym powodem niechęci Polaków wobec publicznych toalet? Co należy czynić, aby ten stan zmienić; aby Polacy traktowali je niczym swoje “drugie” domowe łazienki? Z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Formica Group wyłania się zbiór rekomendacji, które do serca powinni wziąć nie tylko ci, którzy projektują tego typu obiekty użyteczności publicznej, ale także ci, którzy zajmują się ich utrzymaniem.

Czystość

To nie powinno być żadnym zaskoczeniem. Najważniejszym czynnikiem w toaletach, ulokowanych w miejscach publicznych, jest ich czystość. 86% z nas (w tym 91% kobiet) uważa to za kwestię podstawową i decydującą. Trudno się kłócić ze stwierdzeniem, że przyjemniej przebywa się w higienicznych i niezagrażających zdrowiu warunkach.

Zapach

Z pewnością każdy z nas chociażby raz w życiu doświadczył takiej sytuacji, w której wejście do toalety na festiwalu czy koncercie było strasznym przeżyciem. Nie dziwi więc, że ładny zapach to rzecz ważna dla 7 na 10 Polaków. Oddechu nie można przecież wstrzymywać w nieskończoność. To również jedna z najważniejszych kwestii dla najstarszej z badanych grup.

Poczucie prywatności

Nieustanny strach przed żenującą sytuacją to nie jest coś, czego człowiek potrzebuje korzystając z toalety. Kolejna rzecz, że dla ponad połowy Polaków działający zamek lub chociaż haczyk w drzwiach to absolutny „must have” jeżeli chodzi o publiczne szalety. Innym wyjściem z takiej sytuacji jest śpiewanie, informowanie wchodzących o swojej obecności lub klasyczne

przytrzymywanie klamki ręką. Innymi słowy, przebywając “tam, gdzie król chodzi piechotą” musimy czuć się bezpiecznie.

Potężna spłuczka

Ciekawym spostrzeżeniem jest to, że prawie połowa kobiet (przy 30% mężczyzn) zwraca dużą uwagę na ciśnienie wody i pojemność spłuczki. Pewność, że wszystko zostanie spłukane, daje spokój i bezpieczeństwo, który jest nieodzowny w takich sytuacjach.

Automatyzacja

W miejscach takich jak publiczne toalety, chcemy ograniczyć dotykanie i kontakt z otoczeniem do minimum. O ile nie jest to prawnie wymagane, wciąż dobrym pomysłem jest automatyzacja działania kranów i suszarek. Co czwarty z Polaków uważa, że to ważna cecha w toalecie dzielonej ze społeczeństwem. Co ciekawe, automatyczna spłuczka jest ważna dla 30% najbardziej doświadczonych respondentów, ale tylko co dziesiąty przedstawiciel najmłodszego (18-24) pokolenia uważa ją za istotny element.

Niechęć do korzystania z szaletów wywodzi się nie tylko doświadczeń Polaków. Wynika ona także że wciąż aktualnych i znajdujących potwierdzenie w rzeczywistości, stereotypów. Pytanie Kazika „Czy byłeś kiedyś w Kutnie na dworcu w nocy…?” jest boleśnie aktualne podczas podróżowania, szczególnie pociągiem.

Remonty dużych punktów komunikacyjnych mocno poprawiły i wciąż poprawiają stan publicznych sanitariatów. Jednakże droga do świadomości społeczeństwa i zmiany jego opinii jest wciąż długa i zdecydowanie kręta.

Fot: Formica Group

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.