Menu
 • Menu

  Niemieckie marki testowały spaliny na ludziach

  Rząd w Berlinie potępił eksperymenty, które zlecili niemieccy producenci samochodów. Badano w nich wpływ spalin na zdrowie. Jednak najbardziej szokujący okazał się sposób prowadzenia eksperymentów.

  Polegał on na wdychaniu spalin z silników diesla przez małpy i ludzi. Jak podaje na swej stronie internetowej brytyjska telewizja BBC, eksperymenty prowadzone były przez organizację EUGT (Europejska Grupa Badawcza do spraw Środowiska i Zdrowia w Transporcie). Stworzona ona została przez firmy: Volkswagen, Daimler i BMW.

  Jak stwierdzili przedstawiciele niemieckich władz, takie testy nie maja usprawiedliwienia i są odrażające. Co ciekawe, testy potępili również przedstawiciele wspomnianych 3 firm. To nie pierwszy skandal w jakim uczestniczą niemieccy producenci samochodów. W 2015 roku głośna była sprawa Volkswagena, który instalował w swoich autach oprogramowanie zaniżające pomiar emisji spalin. Sprawa fałszowania wyników wyszła na jaw w Stanach Zjednoczonych.

  W ubiegłym roku niemieccy producenci samochodów rozwiązali organizację EUGT. Jej działania potępiła sama Angela Merkel. Powiedziała ona, że takie testy na małpach i ludziach nie mogą być usprawiedliwione z etycznego punktu widzenia. Natomiast niemiecka minister środowiska Barbara Hendricks stwierdziła, że testy były „odrażające”.

  Jakie doświadczenia wykonywali niemieccy producenci samochodów?

  Jak podaj BBC, w ostatni czwartek “New York Times” napisał, że EUGT powołano w celu podważenia decyzji Światowej Organizacji Zdrowia, która uznała spaliny silników diesla za czynnik rakotwórczy. W roku 2014 EUGT przeprowadziła eksperyment na 10 małpach polegający na wdychaniu przez nie spalin z różnych samochodów. Małpy umieszczono w specjalnej hermetycznej komorze. Eksperyment miał miejsce w Albuquerque w amerykańskim stanie Nowy Meksyk.

  W weekend natomiast niemieckie media – Stuttgarter Zeitung i radio SWR podały, że podobny eksperyment przeprowadzono na ludziach. Tym razem uczestniczyło w nim 19 mężczyzn i 6 kobiet. Testy trwały kilka miesięcy w niemieckim Aachen. Uczestnicy wdychali spaliny silników wysokoprężnych o różnym stężeniu. Spalimy zawierały trujący tlenek azotu.

  BBC podkreśla, że nie dotarło do wyników badań, ale niemieckie media podały, że opublikowane one zostały w 2016 roku. W tym czasie niemieccy producenci samochodów przekonywali, że poziom spalin silników diesla został zredukowany do bezpiecznej wartości dzięki zastosowaniu najnowszych technologii. Jednak okazało się, że wskazania Volkswagena zostały zafałszowane.

  Przedstawiciele Mercedesa i Daimlera oświadczyli w niedzielę, że są przerażeni skalą eksperymentów dokonywanych przez EUGT. Dodali, że potępiają je z całą stanowczością. Również Volkswagen stwierdził, że odcina się od jakichkolwiek form znęcania się nad zwierzętami. Jego przedstawiciele oświadczyli, że działanie EUGT było niewłaściwe i chcą za nie przeprosić.

  Tymczasem – jak podkreślają specjaliści – stężenie zanieczyszczeń wytwarzanych przez silniki diesla w 10 niemieckich miastach jest ciągle zbyt wysokie. Jeśli nie zostanie poprawiona ich emisyjność, samochody z silnikami wysokoprężnymi mogą otrzymać zakaz poruszania się w najbardziej zanieczyszczonych rejonach.

  Źródło – BBC

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *