Ekologiczne domy i osiedla
Ekologiczne i energooszczędne sposoby budowania domów oraz osiedli są coraz popularniejsze wśród osób poszukujących własnych czterech kątów.
Dzięki temu deweloperzy zaczęli korzystać z rozwiązań innych niż dotychczasowe, a dokładniej takich, które uwzględniają ochronę środowiska i oszczędność energii. Zyskują na tym kupcy mieszkań i domów.
Mimo wyższej kwoty wyjściowej, w dłuższej perspektywie oszczędzają oni pieniądze na rachunkach: wodzie i energii elektrycznej. Ta moda zawitała także do Polski – na razie powstają głównie domy, niemniej w planach jest budowa całych kompleksów osiedlowych składających się z bloków. Z jakimi ekologicznymi rozwiązaniami można się spotkać przy budowie osiedli?
W zgodzie z naturą
W wielu krajach deweloperzy budują osiedla z uwzględnieniem istniejącej architektury przyrodniczej. Starają się chociażby ograniczyć wycinkę drzew i krzewów, które rosną w miejscu budowy osiedla. Dzięki temu znacznie zmniejszają stopień ingerencji w przyrodę. Co za tym idzie, nie ponoszą kosztów związanych z wycinką, wywozem i stworzeniem na nowo skwerów z trawą i inną roślinnością. Ma to dodatni wpływ na ekologię – nie niszczy się zieleni oraz nie pozbywa zwierząt ich domów.
Dodatkowo “dziki” krajobraz za oknem wpływa na uatrakcyjnienie inwestycji, która wyróżnia się wśród innych. Między drzewami mogą powstać ciekawe architektonicznie place zabaw, miejsca odpoczynku czy siłownie na wolnym powietrzu. W Polsce panuje obecnie nieco inna moda budowy osiedli. Czy to mieszkania w Ożarowie Mazowieckim, czy w Warszawie – ich wygląd i sposób budowy jest podobny. Zazwyczaj czyści się teren niemal do zera, a następnie na osiedlach tworzy dziedzińce i skwery z posadzonymi krzewami czy niskimi drzewkami. Kwestie ekologiczne uwzględnia się raczej w sposobie budowania.
Energooszczędność
Najczęstszym przejawem energooszczędności jest stosowanie lamp na światło słoneczne oraz mocno izolujących materiałów budowlanych czy tańszych rozwiązań związanych z ociepleniem budynku. Należą do nich okna trzyszybowe montowane na taśmach izolujących, solidna płyta pod fundament czy system rekuperacji. Coraz częściej pojawiają się osiedla uwzględniające w projekcie kolektory słoneczne. Niestety mowa tu głównie o domach, bo bloki w większości są pozbawione takich rozwiązań. Do kolejnych sposobów stworzenia bardziej ekologicznych domów należy budowanie konstrukcji pasywnych. Wykorzystują one wszelkie możliwe alternatywne sposoby pozyskiwania energii z natury, np. wiatraki czy baterie fotowoltaiczne, za pomocą których można wyprodukować wystarczającą ilość energii do napędzania klimatyzacji czy ogrzania wody.
Domy pasywne posiadają specjalne konstrukcje, które minimalizują straty ciepła. Niestety są to rozwiązania dość drogie i większość deweloperów na razie się na nie nie skusi, tym bardziej, że w przyszłym roku ma ruszyć rządowy program Mieszkanie Plus. Wiele rozwiązań ekologicznych i energooszczędnych, dostępnych na zachodzie, w Polsce jest albo zbyt drogich, albo w ogóle nie osiągalnych. Ich opłacalność jest także kwestionowana przez wiele firm i osób, którym z różnych powodów zależy na pozostaniu przy obecnych rozwiązaniach bez względu na szkody wyrządzane środowisku.
Zalety i wady ekologicznych osiedli
Największą zaletą jest oczywiście zminimalizowanie negatywnego wpływu na przyrodę, a tym samym mniejsza szkodliwość dla ludzi. Kolejną stanowi oszczędność finansowa, którą można zauważyć w dłuższej perspektywie czasu, najczęściej po okresie 5-10 lat. Do tego dochodzą takie udogodnienia dla mieszkańców, jak świeże powietrze, cieplejszy dom, dłuższa żywotność budynku, większa ilość solidnych materiałów użytych do budowy. Jednak nie każdego są one w stanie przekonać. Przede wszystkim domy ekologiczne to dość drogie rozwiązania i na starcie trzeba zapłacić znacznie więcej niż za zwykłą nieruchomość tego typu, co można zauważyć, porównując oferty na portalu takim, jak RynekPierwotny.pl.
Różnica może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ponadto należy zgodzić się na wszystkie określone rozwiązania, np. w przypadku konstrukcji pasywnych konkretne możliwe kształty domu. Oprócz tego często wiele materiałów jest w Polsce niedostępna i trzeba je sprowadzać z zagranicy, co wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania. Czekać trzeba też na zwrot z inwestycji. Niemniej osiedli ekologicznych powstaje w Polsce coraz więcej, więc warto mieć nadzieję, że w przyszłości ich ceny spadną i będą one bardziej dostępne dla wszystkich.
Dodaj komentarz