Menu

Menu

Zwyżki – rodzaje podestów ruchomych

Podesty ruchome nazywane również zwyżkami, podnośnikami, wysięgnikami, platformami roboczymi czy wózkami wykorzystywane są w różnych branżach. Najczęściej kupują je lub wypożyczają firmy zajmujące się prowadzeniem prac budowlanych, w tym związanych z renowacją budynków i modernizacją przestrzeni w ich wnętrzach, montażem orynnowania, wycinką drzew, rozklejaniem reklam, myciem okien czy stawianiem scen na imprezy masowe. Oferta urządzeń jest bardzo szeroka, dlatego trzeba wiedzieć, jak dobrać zwyżkę do swoich potrzeb.

Podesty ruchome

Podesty ruchome to szeroka kategoria urządzeń przeznaczonych do transportu bliskiego. Poszczególne modele różnią się między sobą rodzajem napędu, wymiarami, prędkością podnoszenia platformy, a także maksymalnym udźwigiem i maksymalną wysokością, na której mogą się znaleźć pracownicy wraz ze sprzętem. Dzięki tym parametrom zwyżki sprawdzają się w wielu branżach, odpowiadając na potrzeby różnych klientów. Jakie są podstawowe rodzaje podestów ruchomych?

Podesty nożycowe, masztowe, przegubowe i teleskopowe

Na rynku dostępne są podesty nożycowe, masztowe, przegubowe oraz teleskopowe. Nożycowe to takie, w których mechanizm podnoszenia platformy tworzą krzyżujące się ze sobą ramiona połączone w ruchomy sposób. W zależności od wykorzystanego napędu tego typu podesty nadają się zarówno do pracy na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Co ważne, często platforma podnośnika nożycowego ma możliwość rozsuwania się – niektóre modele pozwalają na jednoczesną pracę na wysokościach nawet siedmiu osób.

Podesty masztowe mają niewielkie rozmiary, ramię i obrotową wieżę z platformą, dzięki którym można się dostać nawet w trudno dostępne miejsca, np. zamontować nowe oświetlenie nad przeszkodami w halach produkcyjnych. Ten typ zwyżek dzieli się na wysuwane i łamane.

Podesty przegubowe charakteryzują się bardzo dużym zasięgiem wysięgnika. Mogą mieć napęd na cztery koła, co pozwala na przeprowadzanie prac w każdych warunkach. Zazwyczaj ich ramię potrafi się wysuwać na maksymalną wysokość w krótkim czasie, a kosz posiada dodatkowe zabezpieczenia dla ludzi, którzy się w nim znajdują.

Ostatnim rodzajem podestów są podesty teleskopowe. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest maksymalne wychylenie zarówno w pionie, jak i poziomie. Najczęściej na wyposażeniu mają system SkyGuard. Zwyżki teleskopowe pracują na wysokościach nawet do 58 m.

Chcesz kupić lub wynająć podesty ruchome, ładowarki teleskopowe, podnośniki koszowe albo inny sprzęt do pracy na wysokości? Sprawdź ofertę: https://www.riwal.com/poland/pl-pl

Podesty ruchome

Rodzaje napędu i podwozia

Większość wyżej wymienionych urządzeń można zamówić z jednym z dwóch rodzajów napędów – spalinowym albo elektrycznym. Tak jest w przypadku podestów nożycowych oraz przegubowych. Zwyżki masztowe natomiast zazwyczaj mają napęd elektryczny, bo przeznaczone są do prac wewnątrz budynków, a podnośniki teleskopowe – spalinowy, ponieważ z założenia powinny radzić sobie nawet w trudnych warunkach na zewnątrz.

Co ważne, podesty ruchome mogą być wolnobieżne, czyli z własnym napędem albo samojezdne, czyli zamontowane na podwoziach samochodowych, ale nie tylko. Niektóre z modeli montuje się również na przyczepkach, które da się holować autem osobowym lub na podwoziach gąsienicowych, tzw. spiderach umożliwiających pracę na podłożu o niskiej nośności, a także przejazdy przez wąskie przejścia, np. drzwi o szerokości 90 cm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.