Wielka Brytania szuka partnerów gospodarczych poza Europą
Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej kraj ten zacieśnia współpracę gospodarczą z krajami spoza Europy. Jak czytamy na brytyjskiej stronie rządowej gov.uk do końca maja mają wejść w życie umowy o wolnym handlu zawarte między Wielką Brytanią, Nową Zelandią i Australią. W tym celu premierzy tych krajów spotkali się w Londynie.
Brytyjscy przedsiębiorcy i konsumenci już niedługo skorzystają z umów. Są one pierwszymi tego typu dokumentami negocjowanymi od podstaw po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i mają wejść w życie jeszcze w maju 2023 roku. Brytyjski rząd przewiduje, że umowy o wolnym handlu zwiększą w dłuższej perspektywie obroty w handlu zagranicznym z Australią o 53 procent, zaś z Nową Zelandią o 59 proc.
Jak czytamy na stronie rządowej, umowy mają również przyczynić się do szybszego wzrostu PKB i innowacyjności we wszystkich trzech krajach. Zniesione zostaną wszelkie cła na brytyjskie towary i usługi, a brytyjscy specjaliści będą mogli łatwiej podejmować pracę w Australii i Nowej Zelandii. Teraz rządy Wielkiej Brytanii i Walii będą musiały dokonać zmian legislacyjnych umożliwiających wprowadzenie umów.
Umowy zostały wynegocjowane niedługo po zakończeniu negocjacji w sprawie przystąpienia Wielkiej Brytanii do Wszechstronnego i Postępowego Porozumienia na rzecz Partnerstwa Transpacyficznego (Comprehensive and Progressive Trans-Pacific Partnership – CPTPP). Jest to strefa wolnego handlu obejmująca 11 krajów, w tym: Australię, Kanadę, Chile, Malezję, Nową Zelandię, Wietnam i Japonię. W tej chwili przygotowywane są dokumenty, które podpiszą strony porozumienia.
Jak powiedział brytyjski sekretarz handlu Kemi Badenoch, umowy z Australią i Nową Zelandią oznaczają, że Wielka Brytania korzysta ze statusu niezależnego kraju, by wchodzić w partnerstwa służące zwiększaniu jej siły gospodarczej. Razem z negocjacjami na temat przystąpienia do CPTPP umowy mają służyć tworzeniu nowej przyszłości wspólnie z najszybciej rozwijającymi się gospodarkami świata.
Jakie korzyści przyniosą Wielkiej Brytanii umowy o wolnym handlu z Australią i Nową Zelandią?
Brytyjski rząd deklaruje, że na umowach skorzysta w dużym stopniu sektor usług, wytwarzający około 80 procent PKB i zatrudniający około 80 procent wszystkich pracowników. Osiąga on również największe sukcesy w eksporcie ze wszystkich gałęzi gospodarki. Brytyjscy naukowcy i prawnicy będą korzystać z australijskich i nowozelandzkich pozwoleń na pracę na preferencyjnych warunkach. Ponadto brytyjskie firmy usługowe będą mogły realizować umowy w Nowej Zelandii. Brytyjskie firmy będą mogły startować na równych prawach w przetargach publicznych w Australii, ale łączna kwota usług nie może przekroczyć 10 mld funtów rocznie.
Zniesione zostaną cła importowe na towary pochodzące z Wielkiej Brytanii, co uczyni je bardziej konkurencyjnymi w stosunku do towarów importowanych z innych krajów. Zniesione zostaną również brytyjskie cła na większość towarów pochodzących z Australii i Nowej Zelandii, co przełoży się na obniżenie cen. Dotyczy to na przykład wina, miodu i części do maszyn.
Będzie również odbywać się liberalizacja handlu internetowego i ułatwienie przepływu danych. Wszystkie 3 państwa będą współdziałać w celu ochrony własności intelektualnej. Z drugiej strony umowa powinna zapewnić ochronę brytyjskiego rolnictwa poprzez wprowadzenie zasady stopniowego zmniejszania ceł na niektóre produkty.
Rząd brytyjski podkreśla, że zarówno Australia jak i Nowa Zelandia są ważnymi członkami CPTPP – wielkiego porozumienia handlowego obejmującego kraje Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego. Zaznacza też, że wielu przedsiębiorców pokłada wielkie nadzieje w podpisanych umowach. Przyniosą one większe możliwości rozwoju, a jednocześnie przyczynią się do zmniejszenia kosztów eksportu. Oczekują też zwiększenia eksportu towarów i usług do Nowej Zelandii i Australii.
Wejście w życie umów będzie miało miejsce pod koniec maja. W tym celu konieczne będzie wprowadzenie zmian w przepisach. Proces ten – według rządowych zapewnień – zostanie zakończony jeszcze w tym miesiącu.
Wojciech Ostrowski – źródło: gov.uk
Dodaj komentarz