Menu

Menu

Tworzenie bezpiecznego hasła do logowania

Natłok codziennych obowiązków sprawia, że bardzo często tworzymy losowe hasła, które są łatwym celem dla hakerów. Jak stworzyć bezpieczne hasło? Czego należy unikać podczas ustalania hasła?

bezpieczne hasło do logowania

Co to jest hasło?

Hasło jest ciągiem różnych znaków. Przy użyciu hasła logujemy się na portale i strony internetowe. Najczęściej składa się ono z liter i liczb. Na szczęście coraz więcej systemów wymaga podczas ustalania hasła użycia znaków specjalnych oraz wielkich i małych liter. Oczywiście hasła nie wolno nikomu udostępniać, ani zapisywać w miejscu, do którego mają dostęp osoby trzecie. Im będzie ono bardziej skomplikowane, tym trudniej osoba trzecia będzie mogła je odszyfrować.

Bezpieczne hasło – czym powinno się charakteryzować?

Raz stworzone hasło nie jest wieczne. Powinno być ono regularnie zmieniane w pewnych odstępach czasu. Wiele stron samoczynnie wymaga okresowej zmiany hasła. A jak stworzyć bezpieczne hasło? Przede wszystkim musi ono składać się z minimum 8 znaków, ale im więcej, tym lepiej. W haśle nie używamy polskich znaków. Powinny znajdować się w nim duże i małe litery oraz cyfry w różnych konfiguracjach. Bardzo dobrym pomysłem jest zastosowanie znaków specjalnych, czyli na przykład wykrzyknika czy znaku zapytania. Nie powinno w haśle używać się imienia, nazwiska, daty urodzenia lub nazwy domeny, do której hasło jest ustalane. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie hasła składającego się z kombinacji kilku słów, które przeplatane są znakami specjalnymi. Można hasło ułożyć z cytatu, który zapadł nam w pamięć lub ze słów zapisanych z błędami, które z łatwością zapamiętamy.

Jak sprawdzić, czy hasło jest silne?

W Internecie istnieją różne narzędzia, które pozwalają sprawdzić siłę hasła. Niektóre z nich generują także bezpieczne hasła i posiadają dostęp do narzędzi, dzięki którym można w bezpiecznym miejscu zapisać te hasła. Bardzo ważne jest niepodawanie nikomu swoich haseł oraz niewchodzenie na nieznane strony internetowe. Również nie wolno klikać na linki nieznanego pochodzenia, które przychodzą do nas mailem, SMS-em czy wysyłane są na czatach. Bardzo często w tytule takiego maila czy SMS-a jest znajome imię lub nazwisko. Jednak najczęściej jest to spam, który po otwarciu może spowodować przejęcie wrażliwych danych.

Jak dbać o hasło?

Stworzenie bezpiecznego hasła to jedna sprawa, ale drugą jest zadbanie o to, aby nikt nie miał do niego dostępu. Szczególnie należy zwracać uwagę w pracy lub w miejscach publicznych podczas logowania się przy użyciu hasła. Nie wolno zapisywać go na karteczkach czy w notatniku, do których mogą mieć dostęp inne osoby. Hasło pomimo tego, że jest silne musi być regularnie aktualizowane i zmieniane. W serwisach o drugorzędnym znaczeniu nie wolno używać haseł, którymi logujemy się do banku czy do poczty elektronicznej. Do każdej witryny powinniśmy posiadać osobne hasło. Warto wśród domowników wprowadzić zasadę, że co jakiś okres wszyscy zmieniają hasła. Należy także używać programów antywirusowych, które chronią przed przechwyceniem hasła i zabezpieczają komputer przed atakiem hakerskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.