Menu

Menu

Tajny plan Brexitu wywołał przerażenie wśród brytyjskich przedsiębiorców

Tajny plan BrexituPrzyszłość Wielkiej Brytanii wygląda na bardzo niepewną po odrzuceniu przez parlament w Londynie umowy w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej. Wyjście z UE bez żadnej umowy stało się o wiele bardziej prawdopodobne. Rząd musi więc przygotować się na taką ewentualność. Jak pisze “Business Insider”, brytyjski Huffington Post twierdzi, że poznał tajny plan Brexitu. Informacja ma pochodzić z przecieków.

Jak pisze Huffington Post: Ministrowie potajemnie planują jednostronnie obniżyć cła na wszystkie importowane produkty do zera w przypadku Brexitu bez żadnej umowy. To mogłoby skutkować zalaniem brytyjskiego rynku tanimi towarami i zrujnować tamtejszy przemysł. (cytat za „Business Insider”)

Tajny plan Brexitu miał zostać opracowany przez ministra do spraw handlu Liama Foxa. Informacja natychmiast wywołała falę oburzenia wśród przedsiębiorców z Wielkiej Brytanii. Obniżenie do zera wszystkich ceł ma zapobiec nagłemu wzrostowi inflacji po 29 marca 2019 roku, kiedy dojdzie do planowanego wyjścia kraju z UE.

Pytani przez brytyjskich dziennikarzy działacze związku zawodowy GMB określili plan jako „ostatnią zdradę w sprawie Brexitu”. Przedstawiciele Partii Pracy natomiast nazwali plan „zwykłym obłędem”. Takie działanie nie sprzyjałoby również – przekonują rozmówcy – wywieraniu wpływu na Brukselę, by skłonić ją do zawarcia umowy z Londynem. Przedsiębiorcy na Wyspach twierdzą zaś, że zniesienie ceł doprowadzi ich do ruiny.

Tajny plan Brexitu korzystny dla konsumentów

Huffington Post pisze, że na planie najbardziej zyskaliby brytyjscy konsumenci. Jednak przedsiębiorcy są mocno zaniepokojeni. Przyznają, że tajny plan Brexitu może zapobiec inflacji po 29 marca, jednak – z drugiej strony – doprowadzi do upadku wielu firm na Wyspach.

Tymczasem brytyjska premier Theresa May spotyka się z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem. Zarówno KE, jak i przedstawiciele Wielkiej Brytanii nie chcą na razie wypowiadać się o perspektywach zbliżenia stanowisk ani o potencjalnym kompromisie.

Tytułem komentarza można dodać, że negocjacje w sprawie Brexitu przyniosą zapewne jeszcze wiele niespodzianek. Z jednej strony Unia Europejska próbuje narzucić Wielkiej Brytanii możliwie najtwardsze warunki. Zachodzi bowiem obawa, że za Londynem mogą podążyć inne stolice. Biorąc zaś pod uwagę skrajnie niskie poparcie dla UE w krajach takich jak Francja, Hiszpania, Włochy czy Grecja, można stwierdzić, że ewentualna organizacja referendów w sprawie członkostwa w tych państwach z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do ich wyjścia z UE.

Z drugiej jednak strony wyjście Wielkiej Brytanii z Unii bez porozumienia oznaczać będzie poważne straty dla największej gospodarki europejskiej, jaką są Niemcy. Eksport do Zjednoczonego Królestwa odpowiada za ponad 2 proc niemieckiego PKB. Fatalne dane na temat niemieckiej gospodarki z ostatnich 2 kwartałów wskazują, że rok 2019 będzie trudny dla naszego zachodniego sąsiada. Załamanie eksportu do Wielkiej Brytanii może jeszcze pogorszyć sytuację.

Autor: Sebastian Bujak
Źródło: Business Insider

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.