Menu

Menu

Tablet czy phablet – co wybrać?

Tablety, phablety, smartfony, netbooki – urządzenia mobilne podbiły cały świat, ponieważ pozwalają korzystać z dobrodziejstw internetu i innych zdobyczy cywilizacji z każdego miejsca na Ziemi. Niewiele różniące się od siebie tablety i phablety są dla siebie konkurencyjne, a każde z nich ma swoje liczne wady i zalety. Który z tych sprzętów warto wybrać?

tablet czy phablet

Różnice pomiędzy tabletem a phabletem

Tablet to przenośny komputer, który posiada dotykowy ekran o przekątnej od 7 do najczęściej ok. 10 cali. Większość modeli do połączenia się z internetem potrzebuje dostępu do sieci Wi-Fi lub podpięcia mobilnego modemu. Phablety natomiast są mniejsze, a ich ekrany mają przekątną od 5 do 7 cali. Oznacza to ni mniej ni więcej tyle, że do tej grupy łapie się większość wypuszczanych na rynek smartfonów najpopularniejszych producentów.

tablet czy phablet

Wady i zalety tabletów

Tablety pozwalają użytkownikowi na wiele – w szczególności mowa tu o modelach o sporych, 10-calowych ekranach. Dzięki nim możliwe jest wygodne oglądanie filmów i seriali, komfortowe przeglądanie stron internetowych czy też nadaje się do pracy z edytorem tekstu. To może być jednak nieco problematyczne, chyba że do tabletu dołączona została klawiatura (nieraz można ją także dokupić osobno do tabletu). Co więcej, tablet może posłużyć jako dodatkowy ekran do PC lub laptopa, a zatem sprawdzi się na domowym stanowisku pracy. Plusem są też niewielkie rozmiary tabletów – można je schować do torby lub plecaka i zabrać ze sobą w dowolne miejsce.

Minusem tych urządzeń jest jednak częsty brak możliwości korzystania z internetu sieci komórkowych, choć niektóre modele posiadają taką opcję. Jako wadę można też przedstawić niewielką pamięć na dane oraz ograniczoną funkcjonalność poszczególnych tabletów, np. tych, do których nie da się podłączyć klawiatury.

tablet czy phablet

Wady i zalety phabletów

Phablety nie dość, że są obecnie dość dobrze znane, to jeszcze posiada je niemal każdy z nas. Oznacza to dokładnie tyle, że funkcjonalność tych urządzeń przypadła do gustu ogółowi użytkowników. Mobilne urządzenia ze stałym dostępem do internetu pozwalają na wykonywanie połączeń telefonicznych, przez co są szczególnie lubiane przez biznesmenów, którzy wolą zainwestować w większy smartfon zamiast w tablet. Dodatkowo nawet 7-calowe modele phabletów mieszczą się w sporych kieszeniach i małych damskich torebkach.

Jednak takie urządzenia nie są bez wad. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ograniczone możliwości obsługi phabletu jedną dłonią, co jednak jest dość istotne w przypadku korzystania z telefonu. Ponadto spory ekran w przypadku smartfonów może być zarówno zaletą, jak i wadą – wadą dlatego, że przez to bateria w urządzeniu wyczerpuje się o wiele szybciej i dlatego nieraz wymagane jest dodatkowe ładowanie phabletu w ciągu dnia.

Ostateczny wybór pomiędzy tabletem a phabletem będzie oczywiście zależał od indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. Oba urządzenia mobilne z pewnością są godne uwagi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.