Menu
Menu

Szpital jutra − sprostać wyzwaniom to za mało

Szpital jutra to nowoczesne, bezpieczne i innowacyjne miejsce, w którym pacjenci i personel czują się w pełni otoczeni opieką. Brzmi jak dobry początek bajki? Niekoniecznie – to przyszłość, którą wypracowują menedżerowie ochrony zdrowia potrafiący myśleć perspektywicznie i działać dalekosiężnie.

Kierując tak dużą placówką jak Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. Prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach, poza bieżącym zarządzaniem należy wyznaczać sobie cele do osiągnięcia i odpowiednio koordynować pracę całego zespołu. Należy dbać o jasny przekaz i dobrą komunikację, podnosić jakość udzielanych świadczeń. Bez wykwalifikowanej i zaangażowanej kadry nie jest to możliwe. Odpowiedni system zarządzania oraz efektywna polityka finansowa pozwala na rozwój placówki. To, że robimy to dobrze, w ubiegłym roku potwierdzili eksperci. Jako Szpital Kliniczny zajęliśmy III miejsce w rankingu „Liderzy Zarządzania. Najlepiej zarządzane szpitale publiczne według BFF Banking Group”. Efekty naszej wspólnej pracy doceniają także pacjenci i ich rodziny. W tym roku UCK w Katowicach wyróżniono I miejscem w ogólnopolskim konkursie Fundacji Alivia − OnkoMapa 2023. Taki tytuł otrzymaliśmy już po raz drugi. Tym samym zostaliśmy szpitalem 10-lecia, jako placówka przyjazna pacjentom chorym na nowotwory. To cieszy i motywuje do dalszej, wytężonej pracy – mówi Renata Wachowicz, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego SUM w Katowicach.

Przewidywać i ulepszać

Rolą dyrektora szpitala jest przewidywanie i ulepszanie. W UCK w Katowicach w celu usprawnienia wizyt w poradniach i na oddziałach zdecydowano się na wprowadzenie asystentów lekarzy. Zarząd stawia również na wykwalifikowaną grupę pracowników, takich jak koordynatorzy DILO czy koderzy medyczni. Ci ostatni odpowiadają za rozliczanie świadczeń medycznych i kodowanie procedur. Kształceniu nowych kadr sprzyja ścisła współpraca szpitala ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach.

Zarząd zauważa konieczność rozbudowania systemu ochrony zdrowia o kolejne zawody medyczne, niezwykle istotne w przestrzeni szpitala. Na UCK SUM, szpitalu uniwersyteckim stanowiącym kliniczną kuźnię przyszłych kadr medycznych, spoczywa również obowiązek realizacji misji dydaktyczno-naukowej. Ponadto zespół szpitala stara się stworzyć przyjazny klimat dla organizacji propacjenckich, fundacji i stowarzyszeń. Organizuje też akcje, które na stałe wpisują się w kalendarz wydarzeń na Śląsku.

W katowickim UCK panuje przekonanie, że sprawnie funkcjonująca jednostka nie może zatrzymać się w procesie ciągłego rozwoju. Właśnie dlatego jego zespół intensywnie pracuje nad pozyskaniem dodatkowych funduszy oraz zapewnieniem komfortu pacjentom i pracownikom. − Często spotykamy się ze stwierdzeniami, że szpital to nie fabryka guzików, w szpitalu nie liczą się tylko słupki, podczas gdy dobrze wiemy, iż do zabezpieczenia odpowiedniego poziomu świadczenia usług medycznych naszym pacjentom potrzebne jest bezpieczeństwo finansowe – podkreśla Ewa Kopiec, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych. Najważniejsi w szpitalu są pacjenci, jednak nie możemy zapominać, że każde działanie w placówce ochrony zdrowia kończy się wystawioną fakturą, która stanowi koszt lub przychód, począwszy od opłacenia personelu, a skończywszy na znaczkach pocztowych. Trzeba też podkreślić, że obok pacjentów równie istotną grupę stanowią pracownicy. Zabezpieczenie szpitala w wykwalifikowaną kadrę medyczną, zarówno lekarską, jak i pielęgniarską oraz personel niemedyczny, to wyzwanie dzisiejszych czasów dla kadry zarządzającej szpitalem – dodaje Ewa Kopiec.

Każdy pracuje na wynik

Najsłabsze ogniwo w tej sztafecie ma bezpośredni wpływ na efekty leczenia i jakość życia pacjentów. − W trosce o poziom opieki nad pacjentami oraz wynik finansowy szpitala działającego w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu legislacyjnym i trudnych warunkach rynkowych kadra zarządzająca musi nieustannie adaptować strategię szpitala do nowych wyzwań. Doskonale wiemy, że skostniałe modele zarządcze sprzed kilkunastu lat, w tym dotyczące polityki płacowej, zupełnie nie zdają egzaminu w obecnych realiach. Dzisiejsze szpitalnictwo musi odchodzić od żelaznej reguły pracy planowej jedynie w podstawowej ordynacji, od 07.00 do 14.35. Sprostanie popytowi na świadczenia medyczne wymaga organizacji poradni specjalistycznych, oddziałów, bloków operacyjnych, zakładów diagnostycznych w trybie zmianowym. Dodatkowo powinniśmy dbać o wysoką jakość opieki nad pacjentami oraz warunki pracy: organizacyjne, infrastrukturalne, płacowe. I ostatnia, nie mniej ważna sprawa – wprowadzenie jakichkolwiek innowacyjnych zmian wymaga gry zespołowej, zaangażowania i inicjatywy wszystkich grup zawodowych szpitala. Każdy uczestnik tej naszej „sztafety” powinien czuć się odpowiedzialny za wynik końcowy – mówi dr n. med. Łukasz Michalecki, zastępca dyrektora ds. medycznych.

Niezwykle istotne jest pobudzenie w pracującej kadrze poczucia wspólnego działania w celu realizacji misji szpitala. Identyfikowanie się z zakładem pracy przestało być czymś naturalnym, stało się elementem, o który trzeba dbać. Pokazała to między innymi przedłużana naszej placówce od 2016 roku akredytacja − sukces zależy od zaangażowania wszystkich, a nie poszczególnych jednostek odpowiadających za dany proces w szpitalu – dodaje Ewa Kopiec.

 Niezbędna jest inicjatywa

Obecnie UCK realizuje kilka strategicznych inwestycji, m.in. remont obu Oddziałów Internistycznych, montaż nowoczesnego rezonansu magnetycznego, modernizację Pracowni Endoskopii oraz Oddziału Onkologii Klinicznej czy doposażenie Zakładu Patomorfologii. Wysokość pozyskanego przez szpital dofinansowania ze środków unijnych wynosi niemal 28 mln zł. Ale to nie koniec. Dzięki wsparciu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy otrzymaliśmy niezbędny sprzęt do utworzenia Laboratorium Mikrobiologicznego. W planach mamy budowę nowoczesnego archiwum i instalacji fotowoltaicznej w obu lokalizacjach, a także utworzenie Centrum spersonalizowanej diagnostyki i terapii onkologicznej. Szpital musi być w stanie nie tylko sprostać wyzwaniom, lecz także sam je inicjować. Tak rozumiemy tworzenie szpitala przyszłości – wskazuje Krzysztof Morkis, zastępca dyrektora ds. administracyjnych i inwestycji.

Nie byłoby jednak tego dziś i jutra, gdyby nie wczoraj, bo o rozwoju placówki świadczą również inwestycje, które do tej pory udało się zrealizować. To m.in. przebudowa izby przyjęć w lokalizacji Medyków 14 oraz modernizacja oddziałów i bloków operacyjnych neonatologii, położnictwa i ginekologii. Wartość dofinansowanych projektów w latach 2018−2022 wyniosła prawie 108 mln zł. − Reagujemy na zmieniającą się sytuację i potrzeby naszych pacjentów również w kwestii bezpośredniej komunikacji. Tak powstało nowoczesne Call Center, które zdecydowanie skróciło czas oczekiwania na połączenie – dodaje Krzysztof Morkis.

Odpowiedzialność za przyszłe kadry

Na podstawie własnego doświadczenia i wieloletniej kariery dydaktycznej obserwuję zmieniające się otoczenie i potrzeby studentów – mówi prof. dr hab. n. med. Michał Holecki, zastępca dyrektora ds. medycznych.

To, nad czym zawsze należy się pochylić, to relacja. W tym przypadku archaiczne podejście do kształcenia młodych lekarzy nie zdaje egzaminu. Cytując klasyka, jeśli chcesz w kimś rozpalić ogień, sam musisz płonąć. A największym szczęściem jest wychowanie ucznia lepszego od siebie. Mamy ten przywilej, że w naszym szpitalu wielu naszych kolegów profesorów dokładnie w ten sposób pojmuje swoją misję edukacyjną. Przyszłość medycyny i przyszłość szpitala leży w tej chwili w rękach studentów. Za wszelką cenę należy w nich zaszczepić myśl, że zawsze leczymy chorego, a nie jego choroby. Rolą dyrektora medycznego jest skuteczne powiązanie wielu funkcji: lekarza, menedżera zdrowia oraz nauczyciela − dodaje.

Kadra zarządzająca Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego na przestrzeni lat wypracowała mechanizmy, dzięki którym działa w pełnym porozumieniu, uwzględniając interesy pacjentów i pracowników. W obliczu dynamicznych zmian, jakie przechodzi rynek ochrony zdrowia, zarząd szpitala robi wszystko, aby być o krok przed nimi.

Zdjęcia: archiwum Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM