Menu

Menu

Studia podyplomowe za granicą? Polacy są na tak

Licencjat oraz tytuł magistra coraz częściej wyznaczają początek edukacji w dorosłym życiu. Przybywa Polaków, którzy decydują się studia podyplomowe realizowane za granicą. Rośnie zainteresowanie studiami MBA dla osób rozwijających kompetencje biznesowe i menedżerskie. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłości jeszcze częściej będziemy się przekwalifikowywać.

Raport The Future of Jobs 2020, opublikowany przez World Economic Forum, podaje, że w ciągu 5 lat co drugi pracownik musi liczyć się z koniecznością przekwalifikowania, nie mówiąc o systematycznym zdobywaniu nowych kompetencji. Świadomość ciągłego dokształcania stanowi jeden z głównych powodów wzrostu zainteresowania studiami postgraduate.

Ilustracją tego trendu może być fakt, że w 2020 r. na studia podyplomowe za granicą w obszarze Business, Management, Economics aplikowało z Elab o 56 proc. więcej osób niż rok wcześniej. − W wielu zawodach studia I i II stopnia to podstawa. Dla wielu pracodawców bardzo istotne są dodatkowe kompetencje pozyskane na studiach podyplomowych. Coraz częściej jesteśmy pytani również o MBA, czyli Master’s in Business Administration. To kierunki przeznaczone dla menedżerów i osób działających w biznesie − mówi Michał Piątkowski z Elab Education Laboratory, firmy doradztwa edukacyjnego.

Oferta zagranicznych uczelni

Jeśli chodzi o zagraniczne studia podyplomowe, niektórzy decydują się na nie od razu po zakończeniu studiów I lub II stopnia. Do aplikowania potrzebne jest przedstawienie certyfikatu językowego. Niekiedy konieczny jest także pomyślny wynik egzaminów wstępnych, takich jak GRE lub GMAT.

W ofertach studiów postgraduate na zagranicznych uczelniach można znaleźć zróżnicowane programy: od nauk humanistycznych i prawa, przez kierunki artystyczne i design, po te czysto biznesowe, związane z zarządzaniem i finansami. W ostatnich latach Polacy, którzy decydują się na studia podyplomowe za granicą, najchętniej wybierają kierunki okołobiznesowe. Zaraz za nimi najczęściej podejmują naukę na kierunkach technicznych i naukowych.

MBA – prestiż i wszechstronna wiedza biznesowa

Aby dostać się na klasyczne studia podyplomowe w Europie i Stanach Zjednoczonych, nie zawsze trzeba mieć doświadczenie zawodowe. W przypadku MBA jest to warunek konieczny. Podczas tych studiów zdobywa się szeroko rozumiane umiejętności z zakresu zarządzania projektami biznesowymi, zespołami i strukturami w korporacjach, a także w obszarach związanych z analizą procesów biznesowych. − Uczestnicy międzynarodowych studiów MBA mogą zdobyć nowe wartościowe kontakty, co w biznesie często jest kluczowe − dodaje Michał Piątkowski z Elab.

Studia MBA na zagranicznych uczelniach stawiają na wszechstronność. Chociaż programy różnią się w zależności od uczelni, to istnieje baza przedmiotów, które wykładane są wszędzie. Przykładami mogą być: business law and ethics, economics, finance, human resources and organization design, marketing, operations and supply chain management, quantitative methods and statistics, strategy.

Studia w sieci coraz popularniejsze

W tym formacie istnieją trzy rodzaje studiów: stacjonarne MBA (trwające od roku do 2 lat), online MBA (ok. 3 lat) i Executive MBA, przeznaczone dla menedżerów z dłuższym stażem (ok. 2 lat). − Studia MBA są na tyle zajmujące, że część uczestników stara się uzyskać urlop naukowy w swoim miejscu pracy, by maksymalnie wykorzystać możliwości kierunku. W wielu przypadkach to właśnie firmy finansują naukę swoim kluczowym pracownikom. Średnia wieku uczestników to 35+, z uwagi na to, że wymagane jest określone doświadczenie zawodowe, np. minimum pięcioletnie − mówi Michał Piątkowski z Elab.

Wiele osób decyduje się na MBA online, czyli studia wyłącznie przez internet. Ze względu na wygodę forma ta jest dla tych, których mocno ogranicza czas i z tego względu nie mogą sobie pozwolić, aby przerwać na dłużej pracę i zarzucić obowiązki zawodowe. MBA online mają w ofercie takie uczelnie, jak University of Birmingham, Barcelona Executive Business School, University of Massachusetts oraz Politecnico di Milano School of Management.

Źródło informacji: materiały prasowe

2 odpowiedzi na “Studia podyplomowe za granicą? Polacy są na tak”

  1. Mirek pisze:

    Super, tylko kogo na to stać? Też jestem na tak, ale na koncie pusto

  2. Anonim pisze:

    Tak, tak tak.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.