Menu

EKS_KV_baner_CTA_600x100px_RYNEK_INWESTYCJI-2
banner PLOM (1200 x 200 px)
previous arrow
next arrow

Menu

Studenci UW Akademickimi Mistrzami Europy w Programowaniu Zespołowym

Drużyna Uniwersytetu Warszawskiego w składzie Arkadiusz Czarkowski, Bartłomiej Czarkowski i Tomasz Nowak okazała się najlepsza na Mistrzach Europy w Programowaniu Zespołowym (EUC 2024).

W dniach 22−24 marca 2024 r. w Pradze odbyły się I Akademickie Mistrzostwa Europy w Programowaniu Zespołowym (EUC 2024). Mistrzostwa stanowią część Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym. To najstarszy i najbardziej prestiżowy światowy konkurs informatyczny, rozgrywany od 1977 r.

W tegorocznych mistrzostwach Europy wystartowały 52 drużyny. Reprezentowały one najlepsze uczelnie kształcące informatyków. Kraje podzielono na 4 regiony: południowo-wschodni, środkowoeuropejski, północno-zachodni i południowo-wschodni, obejmujące zasięgiem Europę bez Białorusi i Rosji. Po zawodach regionalnych w 2023 r. do zawodów w Pradze awansowało po 13 najlepszych drużyn z każdego regionu. W tegorocznych mistrzostwach znakomicie wypadły zespoły z regionu środkowoeuropejskiego (CERC), z których 4 znalazły się na miejscach medalowych. Przyznano 1 złoty medal, 2 srebrne i 3 brązowe.

Pierwszymi Mistrzami Europy w Programowaniu Zespołowym zostali reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego − studenci Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki. Rozwiązali oni 9 zadań z 11 przygotowanych przez organizatorów EUC 2024.

Studenci UW Akademickimi Mistrzami Europy w Programowaniu Zespołowym (EUC 2024). Fot. Fundacja Rozwoju Informatyki

Wszyscy pozostali medaliści rozwiązali po 8 zadań − o ich miejscu w rankingu decydował czas poświęcony na ich rozwiązywanie. Srebrnymi medalistami zostały zespoły z Uniwersytetu w Zagrzebiu (2. miejsce) i Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki w Kijowie (3. miejsce). Brązowe medale zdobyły drużyny z Uniwersytetu Loránda Eötvösa (4. miejsce), Uniwersytetu Wrocławskiego (5. miejsce) oraz École Normale Supérieure de Paris (6. miejsce). Drużyna z Uniwersytetu Jagiellońskiego zajęła 8. miejsce z 8 rozwiązanymi zadaniami.

Przygotowania drużyny Uniwersytetu Warszawskiego wspierał dziekan Matematyki, Informatyki i Mechaniki, zespół Fundacji Rozwoju Informatyki oraz firmy: Atende S.A. i Huawei Research Center in Warsaw.

Więcej informacji na stronie: https://euc.icpc.global oraz na profilu drużyny: https://www.facebook.com/Warsaw.Eagles.ICPC.Team

www.fri.edu.pl

Źródło informacji: PAP Media Room

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.