Menu

Menu

Czy sklepy Żabka będą zamknięte w niedziele?

Sklepy ŻabkaDotychczas sklepy Żabka korzystały miedzy innymi z faktu posiadania statusu placówki pocztowej, by prowadzić działalność handlową w niedziele. Już wkrótce może się to jednak zmienić. Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny przegłosowała w pierwszym czytaniu nowelizację do ustawy o zakazie handlu w niedziele i święta. Druga z poprawek rozszerza prawo do sprzedaży w niedziele na rodzinę właściciela sklepu.

Jak pisze Polaka Agencja Prasowa, sklepy Żabka nie będą już mogły korzystać z prawa wyjątku do ograniczenia handlu, jeśli Sejm przyjmie nowelizację w formie rekomendowanej przez komisję. Przewiduje ona bowiem, że korzystać z prawa będą mogły wyłącznie placówki, których przeważająca działalność dotyczy usług pocztowych. Placówki pocztowe znalazły się na liście instytucji, których nie obejmuje zakaz handlu.

Nowelizacja z jednej strony zaostrza przepisy ograniczające prowadzenie działalności handlowej, z drugiej natomiast łagodzi jedno z ograniczeń. O ile do tej pory właściciel sklepu mógł sprzedawać wyłącznie sam, to już wkrótce będą mogli robić to jego: małżonek, dzieci własne i dzieci małżonka, dzieci przysposobione, rodzice, macocha oraz ojczym. Jednak osoby te nie mogą być zatrudnione w danej placówce handlowej – podaje PAP.

Nie tylko sklepy Żabka mogą dotknąć zmiany w ustawie

Przewodniczący Krajowego Sektora Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ “Solidarność” Alfred Bujara – pisze PAP – zaproponował już w trakcie prac nad poprawką, by niedzielna doba pracownicza trwała od godziny 22 w sobotę do godziny 24 w niedzielę.

Pierwotnie proponował on rozszerzyć zakaz handlu od 22 w sobotę do 5 rano w poniedziałek. Jak sam jednak stwierdził, jego organizacja skłonna jest do kompromisu i rozszerzenia zakazu tylko na sobotni wieczór. Zmiana ta ma zapobiec praktyce przedłużania czasu otwarcia sklepów do godziny 24 w dzień poprzedzający niedzielę wolną od handlu. Jako przykład takiego postępowania Bujara podał sieć Biedronka. Zatem, możliwe że nie tylko sklepy Żabka stracą na nowelizacji ustawy.

Kolejna poprawka zaproponowana przez szefa związku dotyczyła zakazu handlu w niedziele sklepów działających na zasadzie franczyzy. W takich przypadkach nawet właściciel nie mógłby prowadzić sprzedaży. Zaproponowane rozwiązanie uderzyłoby również w sklepy Żabka, które opierają się na tego typu umowach. Ewentualne zmiany mogą być głosowane w drugim czytaniu.

Jeśli nie zostaną wzięte pod uwagę poprawki zaproponowane przez Bujarę, większość sklepów Żabka pozostanie jednak otwartych.  Jak informują przedstawiciele sieci: większość sklepów Żabka pracuje w dni objęte ograniczeniami, korzystając z wyłączenia dla przedsiębiorców działających we własnym imieniu i na własny rachunek, prowadzących sprzedaż osobiście.

Ustawa ograniczająca handel w niedziele – przypomina PAP – obowiązuje od marca tego roku. Od 1 stycznia 2019 roku natomiast ograniczenie zostanie zaostrzone. Sklepy będą mogły pozostać otwarte tylko w ostatnią niedzielę miesiąca, zamiast pierwszej i ostatniej jak dotychczas. Od 2020 roku handel dozwolony będzie tylko w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Sklepy pozostaną otwarte również w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i jedną przed Wielkanocą.

Autor: Waldemar Kubielski
Źródło: PAP

8 odpowiedzi na “Czy sklepy Żabka będą zamknięte w niedziele?”

 1. elgo pisze:

  Żabki zgodnie z prawem świadczyły usługi pocztowe, potwierdziły to sądy, ale rządu i solidarności to nie obchodzi, „sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie” – jak mówili bohaterowie kultowej polskiej komedii.

 2. Maria pisze:

  Czy oni (rząd) nie zdają sobie sprawy, że takie utrudnianie życia handlowcom skończy się zamykaniem sklepów i tym, że ludzie potracą swoje biznesy? Naprawdę o to chodzi, żeby dobić polski handel? I tak działa polski rząd?

 3. Artur pisze:

  Nie wierzę, po prostu nie wierzę, że można te chore pomysły solidarności traktować choć odrobinę serio i na poważnie. Przecież to jakiś dom wariatów!

 4. Przemek pisze:

  Zabka pokazala ze pis to pszedszkolaki nie potrafia nawet porzadnej ustawy napisac .ustawe pisal macierewicza 18 letni doradca hahhahhaha pis spada na psy

 5. Żabka pisze:

  Dziwne a my. Caly czas pracujemy to kto ma wolne jak od poniedzialku do niedzieli pracujemy smieszne

 6. Adam pisze:

  Koniecznie zamknąć żabki!!!! Bo wszystkie markety za chwilę będą otwarte. Znowu rodziny zostaną w marketach i powiedzą że te biedne kobiety chciały….

 7. wdwwe pisze:

  solidaruchy gegaja jak im agenci łacinscy nakazuja to sa sprzedawczyki bronia interesów okupanta rzymsko-katolickiego

 8. Zosia pisze:

  Żabki mają również koncesje na sprzedawania alkoholu w niedzielę obok tych sklepów leżą upici a obok tych co stoją strach przejść

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.