Jak profesjonalnie zamontować drabinę ewakuacyjną?
Drabiny pionowe to doskonałe rozwiązanie, jeśli mamy do czynienia z wysokimi budowlami i konstrukcjami. Zapewniają bezpieczny i ciągły dostęp do budynków, maszyn czy też urządzeń.
Drabiny pionowe stosowane są jako wejście na budynek w celach konserwacyjnych oraz kontrolnych, a także mogą być wykorzystywane jako droga ewakuacyjna z budynku.
Projektowane jako konstrukcje modułowe, dzięki czemu mamy możliwość samodzielnego, kompleksowego oraz szybkiego montażu. Na co jednak należy zwrócić uwagę przy montażu drabiny ewakuacyjnej?
Drabina ewakuacyjna, czyli jaka?
Zanim przystąpimy do prac montażowych, warto sprawdzić czy zamówiona drabina, taka jak www.crynoline.pl odpowiada warunkom technicznym, opisanym w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury, dotyczącym usytuowania budynków. Zgodnie z wymogami powinna ona być pozbawiona ostrych krawędzi, które groziłyby skaleczeniem czy zahaczeniem.
Szerokość wewnętrzna szczebla powinna pozwolić na pewne stawianie stopy, a jego minimalna szerokość powinna wynosić 500 mm. Rozstaw szczebli powinien zawierać się w zakresie 225-300 mm, a rozstaw obręczy kosza ochronnego maksymalnie co 800 mm. Co ważne, szczeble powinny być pokryte warstwą antypoślizgową, a jeśli wysokość wejścia wynosi powyżej 3 metrów, drabina powinna być wyposażona w kosz ochronny lub inny system zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości. Wysokie drabiny dodatkowo powinny zostać wyposażone w podest spoczynkowy co 8-10 metrów.
Montaż drabiny ewakuacyjnej
Montaż drabiny modułowej jest bardzo prosty, może go wykonać tak naprawdę każdy. Dostarczane do nich instrukcje pozwalają na dokładne zaplanowanie prac.
Przed przystąpieniem do montażu warto sprawdzić, czy nie potrzebujemy dodatkowych zgód i pozwoleń na pracę na wysokościach. Jest to bardzo ważne w szczególności budynków już istniejących. Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym roboty te powinny zostać zgłoszone, nie jest jednak wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę. Dlaczego musimy to zgłosić? Zgodnie z prawem budowlanym, montaż urządzeń na wysokości powyżej 3 metrów podlega obowiązkowi zgłoszenia robót budowlanych. Nie musimy jednak prosić o dodatkowe zgody, jeśli montować będziemy je na istniejącej budowie.
Dodaj komentarz