Menu

Menu

Profesjonalne radia budowlane – przegląd modeli i charakterystyka

radia budowlaneMasz małą firmę, która zajmuje się lokalnymi remontami? Przyszedł czas, by wymienić zużyte narzędzia, a także dokupić kilka nowych? Na liście niezbędnych przedmiotów podczas remontu znajdują się z pewnością narzędzia ręczne, akumulatorowe i spalinowe – wszystko w zależności od charakteru wykonywanej pracy. Pamiętaj, że na żadnej budowie nie powinno zabraknąć też przenośnego radia, które może sprawić, że nawet najcięższa praca upłynie miło i przyjemnie.

Zachęcamy do lektury tekstu, w którym przedstawimy pokrótce najpopularniejsze modele profesjonalnych radiów budowlanych. Dowiedz się już teraz, czym takie urządzenie powinno się cechować, by nie wyrzucić pieniędzy w błoto!

Profesjonalne radio budowlane – cechy

Odbiornik radiowy przeznaczony na budowy musi charakteryzować się innymi właściwościami niż ten, który możemy postawić na parapecie w kuchni czy na stole w salonie. Elektronika, taka jak radio, to sprzęt delikatny, z którym powinniśmy raczej obchodzić się delikatnie. O takie traktowanie radia czasem trudno na budowie, gdzie warunki robocze bywają często dość ekstremalne.

Właśnie dlatego profesjonalne radio budowlane musi być o wiele bardziej wytrzymałe, niż zwykły radioodbiornik, z którego korzystamy na co dzień w domu. Podczas remontu delikatny sprzęt elektryczny nie miałby racji bytu – szybko uległby zniszczeniu, czy to na skutek uszkodzeń natury mechanicznej, czy też unoszącego się wszędzie pyłu.

Jak dzielimy radia budowlane?

Profesjonalne radia budowlane dzieli się ze względu na sposób zasilania. Pierwszy rodzaj to radia podłączane do źródła energii za pomocą kabla. Zasilanie sieciowe ma tę zaletę, że nigdy się nie wyczerpie – jeśli tylko nie nastąpi nagła przerwa w dostawie prądu, to będziemy mogli słuchać muzyki lub wiadomości nieprzerwanie. Minusem tego typu rozwiązania jest niestety sposób podłączania radia do źródła zasilania, a więc sam kabel. Na większości remontów kable i tak plątają się pod nogami (co może być niebezpieczne), a dodatkowy przewód raczej nie ułatwi sprawy. Z tego też powodu coraz większa liczba budowlańców decyduje się na wybór radia akumulatorowego. Do mniej popularnych rodzajów należą radia zasilane na baterie – nie są jednak tak wydajne, jak ich akumulatorowe odpowiedniki.

Przenośne radio akumulatorowe

Przenośne radio z akumulatorem to również dobry wybór, gdy rozpoczynamy prace montażowe w budynku, który nie jest jeszcze podłączony do sieci energetycznej, a przenośny generator prądotwórczy i tak jest już wykorzystywany do napędzania pozostałych sprzętów niezbędnych podczas budowy. Wersja z akumulatorem pozwala cieszyć się muzyką przez wiele godzin bez konieczności podłączania urządzenia do zasilania. Na rynku dostępne są modele takich firm jak Makita, De Walt czy Black & Decker. Różnią się one od siebie kształtem, liczbą posiadanych funkcji i mocą. Pamiętajmy, że ten ostatni parametr może okazać się szczególnie ważny podczas prac budowlanych z wykorzystaniem głośnego sprzętu, który może zagłuszać dźwięki płynące z radia.

Radio akumulatorowe – funkcje

Można je ładować poprzez podłączenie do zwykłego gniazdka lub gniazda zapalniczki samochodowej. Dzięki wejściu USB radio akumulatorowe może odtwarzać muzykę z pendrive’ów lub zostać podłączone do smartfonu czy laptopa i służyć jako przenośna ładowarka. Opcja Bluetooth pozwala łączyć się z tymi urządzeniami bez konieczności posiadania kabla. Jak już wspomnieliśmy – radia budowlane mają bardziej wytrzymałą obudowę niż normalne radioodbiorniki, przez co trudniej ulegają zniszczeniu czy to na skutek upadku, zmiażdżenia, zalania lub pyłu, który może dostać się do środka urządzenia.

Radia budowlane – przykładowe modele

Wiemy już, czym różnią się radia budowlane od tych, które stawiamy w kuchni czy salonie. A czym różnią się od siebie konkretne modele? Radio Bosch GML 50 ma cztery głośniki, które pozwalają na przestronne roznoszenie się muzyki w powietrzu, niezależnie od tego, gdzie będzie ono stało. Amortyzująca rama aluminiowa sprawia, że radio będzie działać nawet po upadku z wysokości dwóch metrów i niestraszne będą mu liczne wstrząsy. Doskonałą jakość odbioru sygnału radiowego zapewnia tuner wysokiej jakości.

Radio kompaktowe z ładowarką De Walt jest natomiast wyposażone w wejście AUX i zabezpieczone solidną klatką, która chroni je przed uszkodzeniami. Dzięki wbudowanemu profilowi zdalnego sterowania audio/video AVRCP (Audio/Video Remote Control Profile) można z niego korzystać na odległość. Oba modele mogą pochwalić się wyświetlaczem LED, który ułatwia korzystanie z radia.

Akumulator dokupmy osobno

Większość modeli sprzedawana jest bez akumulatora w zestawie – do ceny radia należy w takim wypadku doliczyć koszt baterii. Pamiętajmy o tym, kupując radio budowlane, by nie okazało się, że będziemy musieli wracać do sklepu po akumulator, a kolejny dzień w pracy upłynie nam bez muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.