Menu

Menu

Praca w Niemczech – w jakich zawodach najłatwiej znaleźć pracę?

Praca w Niemczech w dalszym ciągu jest atrakcyjną opcją dla wielu Polaków. O wyjeździe często myślą fachowcy, którzy liczą na lepsze zarobki poza ojczyzną. Badania firmy Randstad pokazały, w jakich zawodach najlepiej szukać pracy.

Praca w Niemczech

Praca w Niemczech to lepsze zarobki

Niemcy są ciekawym kierunkiem dla polskich emigrantów, ponieważ jest to kraj sąsiadujący z Polską. W razie czego można szybko odwiedzić rodzinę lub załatwić ważne sprawy w urzędzie.

Tymczasem praca w Niemczech jest opłacalna finansowo. Płaca minimalna to aktualnie 9,50 euro brutto za godzinę. Przeciętny spawacz może liczyć na zarobki rzędu 14,5 euro brutto/h, a elektryk w tym samym czasie zarobi jeszcze 50 centów więcej.

Jak pokazują dane agencji Silverhand, w roku 2019 oraz 2020niemieccy pracodawcy poszukiwali przede wszystkim elektryków, hydraulików, spawaczy, ślusarzy czy stolarzy i malarzy budowlanych. Dodatkowo w dalszym ciągu potrzebni są pracownicy produkcyjni lub magazynierzy.

Trend ten, mimo trwającej pandemii utrzymuje się do dziś. W marcu 2020 r., ze względu na zupełnie nową sytuację, w jakiej znalazł się świat, liczba ofert pracy zauważalnie zmniejszyła się, jednak wciąż wiele firm potrzebowało dodatkowych rąk do pracy. Obecnie, gdy minęły już pierwotne niepokoje, zapotrzebowanie niemieckiego rynku pracy dorównuje temu sprzed czasów pandemii – mówi Dominik Matczak, pracownik agencji Silverhand w rozmowie z Business Insider Polska.

Praca w Niemczech – specjaliści potrzebni od zaraz

Jak nietrudno się domyślić, o pracę za granicą najłatwiej będzie osobą, które są specjalistami w swoich dziedzinach. Agencja Randstad przygotowała zestawienie, które pokazuje, na jakie stanowiska jest największe zapotrzebowanie.

Najpopularniejsze stanowiska w Niemczech (dane za I kwartał 2021 r., za: Randstad):

 1. monter 8-15 tys. zł brutto miesięcznie
 2. elektryk 8,5-15 tys. zł brutto
 3. pracownik fizyczny 7-12 tys. zł brutto
 4. kierowca 7-14 tys. zł
 5. hydraulik 8-15 tys. zł
 6. malarz 8-16 tys. zł
 7. cieśla 8-16 tys. zł
 8. stolarz 8,5-16 tys. zł
 9. magazynier 6-9,5 tys. zł
 10. dekarz 10-14 tys. zł

Często do podstawowego wynagrodzenia wypłacane są również diety, które dodatkowo podnoszą jego atrakcyjność, pozwalając na przykład ograniczyć lub całkowicie zniwelować koszty zakwaterowania. W ostatnich latach możemy zauważyć również zwiększone zapotrzebowanie na zawody w sektorze IT. W szczególności poszukiwani są programiści oraz specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa – tłumaczy Dominik Matczak z agencji zatrudnienia Silverhand Group.

Praca w Niemczech, ale i w Polsce

Od kilku lat możemy zauważyć, że miejsca, które w naszym kraju zwalniają wyjeżdżający Polacy, zajmowane są przez przybywających do Polski Ukraińców. W ostatnim roku polskie urzędy wydały aż 420 tysięcy zezwoleń dotyczących pozwolenia o pracę.

W przypadku naszego państwa, najczęściej zatrudniamy obcokrajowców w budownictwie oraz przetwórstwie przemysłowym. Zagraniczni fachowcy są nam bardzo potrzebni, ponieważ nasi rodzimi specjaliści wyjeżdżają z Polski w pogoni za lepszymi zarobkami. Podobnie robią Ukraińcy, którzy opuszczają swoje państwo.

Często na rynku słychać opinie, że niepotrzebnie ściągamy obcokrajowców, bo oni zabierają zatrudnienie Polakom. To błędne myślenie, choć bezrobocie rośnie. W branży hotelarskiej czy gastronomicznej ludzie stracili pracę przez pandemię, a nie z powodu przyjezdnych – tłumaczy Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan w rozmowie z Monday News.

Na nieco inny problem zwraca z kolei uwagę ekonomista Marek Zuber: Podobnie sytuacja wygląda z centrami logistycznymi, stąd oferty m.in. dla magazynierów czy operatorów wózków widłowych. Szacuje się również, że brakuje ok. 50 tys. kierowców. Oczywiście, za mało mamy informatyków. Mówi się o ok. 50 tys., ale polskie firmy niekoniecznie chcą zatrudniać specjalistów IT wykształconych na Ukrainie. Natomiast inżynierom wciąż opłaca się tu pracować w charakterze zwykłych robotników. Podobnie było z Polakami w latach 70. i 80. Wyjeżdżali oni wówczas do USA.

Emigracja zarobkowa jest rzeczą powszechną i całkowicie normalną. Praca w Niemczech jest atrakcyjna dla Polaków, tak samo jak praca w Polsce jest atrakcyjna dla Ukraińców. Oba te kierunki charakteryzują wyższe zarobki oraz stosunkowo niewielka odległość od rodzinnego domu.

Andrzej Dworzański

 

Jedna odpowiedź do “Praca w Niemczech – w jakich zawodach najłatwiej znaleźć pracę?”

 1. Wiśniowy pisze:

  Pytanie tylko czy wyjazd z kraju na pewno jest najlepszym rozwiązaniem. W Polsce nie jest w tej chwili aż tak źle się wydawało że będzie jeśli chodzi o oferty pracy. U nas w samym imex logistics aktualnie na stronie wisi kilka ogłoszeń. A firma oferuje raz że dobre warunki zatrudnienia, a dwa dba o swoich ludzi chocby w formie benefitów pracowniczych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.