Menu
Menu

Posłowie chcą pomocy UE dla przemysłu stalowego

UE powinna bardziej wspomagać przemysł stalowy w wychodzeniu z kryzysu – to główne przesłanie zawarte w przyjętej w środę rezolucji nieustawodawczej. Posłowie zwracają się do Komisji Europejskiej o zapewnienie, że umowy handlowe poprawią warunki eksportu stali i sprawdzenie, czy reguły konkurencji i pomocy państwa w UE nie prowadzą do nieuczciwej konkurencji między państwami członkowskimi. Posłowie wzywają też do zwiększenia inwestycji w dziedzinie edukacji, szkolenia pracowników i badaniach.

Posłowie zwracają się do Komisji o stworzenie instrumentu analizy rynku, szczególnie w aspekcie równowagi między podażą a popytem na stal w skali europejskiej i ogólnoświatowej, bilansu dostaw i głównych wyzwań dla tego sektora: społecznych, gospodarczych i środowiskowych. To niezbędne dla rozwijania strategii średnio- i długoterminowego wsparcia przemysłu stalowego w Europie.

Skuteczność aktualnych przepisów

Parlament chce, żeby Komisja sprawdziła czy obowiązujące w UE reguły konkurencji i pomocy państwa nie umożliwiają nieuczciwej konkurencji na europejskim rynku stali. Gdyby tak było, konieczne będzie przedstawienie środków naprawczych. Posłowie domagają się też środków zapobiegających sytuacjom, w których światowi potentaci skutecznie wykorzystują sprzeczność interesów państw członkowskich UE, w szczególności w kontekście restrukturyzacji przemysłu stalowego.

Umowy handlowe a zdolność wykorzystanie możliwości eksportowych

Posłowie chcą, żeby przyszłe umowy handlowe zawierały postanowienia znacząco poprawiające możliwości eksportowe i dostęp do rynku dla europejskiej stali i wyrobów stalowych. Podkreślają, że uczciwy handel wyrobami stalowymi może funkcjonować tylko pod warunkiem przestrzegania podstawowych praw pracowników i standardów środowiskowych i wzywają do modernizacji unijnych instrumentów ochrony handlu.

Inwestujmy w projekty przemysłowe, szkolenia i badania

Parlament wzywa Komisje do przeznaczenia części budżetu planu inwestycyjnego na rentowne długoterminowe projekty infrastrukturalne oraz na innowacje związane z dużymi projektami przemysłowymi. Posłowie sugerują też, by środki, którymi dysponują Europejski Bank Inwestycyjny oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju a także unijne programy („Horyzont 2020” i „SPIRE”), zostały wykorzystane do inwestycji w projekty innowacyjne, szkolenia i badania.

Rezolucja została przyjęta 466 glosami za, przy 133 glosach przeciw i 100 wstrzymujących się.

Od 2007 roku, europejski przemysł stalowy utracił 60 tysięcy miejsc pracy w wyniku zamykania zakładów, a jego produkcja spadła o jedną piątą. Spadający popyt i wzrost globalnej konkurencji to dwa główne powody problemów. Przemysł stalowy zatrudnia obecnie ponad 350 tysięcy osób, a miliony ludzi pracują w pokrewnych branżach, miedzy innymi w utylizacji surowców wtórnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM