Menu

Menu

Niemiecki przemysł zanotował niewielki wzrost

Niemiecki przemysłSierpień 2019 roku przyniósł pozytywne zaskoczenie dla analityków. Jak podaje “Rzeczpospolita”, niemiecki przemysł zanotował wzrost w porównaniu z lipcem tego roku. Wcześniej spodziewano się, że dojdzie do kolejnego spadku w relacji miesiąc do miesiąca. Niestety w porównaniu z sierpniem 2018 roku produkcja spadła.

Niemiecki urząd statystyczny podał właśnie, że w porównaniu z lipcem produkcja w sierpniu 2019 zwiększyła się o 0,3 procenta. Jest to lepszy wynik od lipcowego, kiedy zanotowano spadek miesiąc do miesiąca o 0,4 proc. Również prognozy były gorsze. Spodziewano się bowiem spadku o 0,1 proc.

Jak pisze “Rzeczpospolita”: Te dane robią tym lepsze wrażenie, że wzrost produkcji napędzało przetwórstwo przemysłowe, a nie energetyka i budownictwo. W przemyśle przetwórczym produkcja przemysłowa zwiększyła się w sierpniu o 0,7 proc., po zniżce o 0,6 proc. w lipcu.

Niemiecki przemysł ciągle w zapaści

Niewielki wzrost w sierpniu nie zmienia ogólnej sytuacji, w jakiej znajduje się niemiecki przemysł. W ujęciu rocznym produkcja zmniejszyła się o 4 proc. Podobny wynik zanotowano w lipcu. Kolejnym ciosem mogą być zapowiadane przez USA cła odwetowe.

Słabe dane, jakich dostarcza niemiecki przemysł, stanowią odzwierciedlenie nienajlepszego stanu największej gospodarki Unii Europejskiej. Prognozy mówią, że PKB naszego sąsiada zza Odry wzrośnie w tym roku o zaledwie 0,5 proc. Dodatkowo w ciągu roku dwa kwartały zamkną się spadkiem PKB, co oznacza techniczną recesję.

Kolejnym problemem, przed którym staje niemiecki przemysł, jest wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Eksport do tego kraju zmalał – pisze “Rzeczpospolita” – w ciągu roku o 3,5 mld euro. Oznacza to, że Niemcy eksportują już więcej do Polski niż na Wyspy, które spadły z piątej na trzynastą pozycję na liście największych odbiorców towarów zza Odry.

Autor: Wojciech Ostrowski
Źródło: “Rzeczpospolita”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.