Menu

Menu

Misy olejowe pod transformatory rozdzielcze

Transformatory rozdzielcze są niezwykle przydatnym wynalazkiem, które pozwalają zmienić napięcie energii elektrycznej bez zmiany częstotliwości. Jest to oczywiście konieczne, gdy prąd o wysokim napięciu mamy zamiar użyć w domu czy mieszkaniu. Ten skomplikowany pod kątem technicznym proces potrzebuje pewnego zasilania i zabezpieczenia. Jedną z możliwości jest na przykład olej, który jest przetrzymywany w specjalnych misach olejowych.

Misy olejowe pod transformatory

Transformator olejowy – z czego jest zbudowany?

Transformator olejowy jest najpopularniejszym rozwiązaniem w przypadku konwersji prądu o wysokim napięciu. Jego budowa jest dość skomplikowana i zanim powiemy sobie o samych misach, należy mniej więcej nakreślić, z czego składa się taki transformator i na jakiej zasadzie działa.

Transformator olejowy zamknięty jest w specjalnej kadzi lub właśnie misie olejowej, która wypełniona jest olejem mineralnym lub syntetycznym. Formy są zbudowane taki sposób, by pod wpływem temperatury olej nie mógł wydostać się z komory. Dodatkowo sam olej wprowadzany jest do podzespołów i struktury chłodniczej. Dzięki tym dwóm zabiegom, zmniejszają się ubytki w energii, które naturalnie pojawiają się podczas zmiany napięcia, a także ograniczany jest poziom hałasu, który jest wytwarzany przez działający transformator.

Transformatory olejowe i suche – czym się różnią?

Na rynku możemy wyróżnić aktualnie dwa rodzaje transformatorów. Jednym z nich jest omawiany dziś przy okazji tematu mis transformator olejowy. Istnieje jednak inne rozwiązanie – transformator suchy, zwany również żywicznym. Oba te warianty w pewnym stopniu różnią się od siebie działaniem i sposobem chłodzenia.

W przypadku transformatora olejowego, urządzenie chłodzone jest olejem, o czym za chwilę. W przypadku transformatora suchego jednak, funkcję chłodzącą pełni po prostu powietrze – albo naturalnie, albo poprzez wpompowywanie go do komory. Jest to rozwiązanie wybierane rzadziej, choć przy okazji jest ono mniej skomplikowane.

Transformatory suche przydają się tam, gdzie nie istnieje możliwość zaimplementowania sporych rozmiarów transformatora olejowego, występują rygorystyczne normy dotyczące zagrożenia pożarowego lub ewentualny wyciek mógłby wiązać się z katastrofalnymi skutkami dla flory i fauny. W tym wypadku szumy regulowane są przez specjalne wkładki, a sama eksploatacja transformatora jest tańsza. Nie jest on jednak aż tak efektywny, jak transformatory olejowe, wobec czego nie sprawdzi się w elektrowniach czy miejscach, gdzie trzeba rozdzielić stron na wiele domów czy bloków.

Jak stworzona jest misa i jak działa olej?

Misa olejowa najczęściej tworzona jest ze stalowej blachy, by była odporna na obciążenia fizyczne oraz zmiany temperatur. Faliste ścianki pozwalają na lepsze odprowadzanie ciepła i swobodny przepływ cieczy. Misy olejowe, nawet te najlepsze, muszą być też systematycznie kontrolowane, gdyż ewentualny wyciek oleju może nieść naprawdę olbrzymie zagrożenie dla środowiska. W niektórych przypadkach dostęp do transformatora jest utrudniony przez budowę misy. W takich wypadkach należy użyć konstrukcji, która bez problemu będzie w stanie bezawaryjnie działać przez kilkadziesiąt lat. Dzięki temu, wnętrze misy pozostaje hermetyczne.

Na czym zaś polega działanie oleju? Otacza on transformator, a także przepływa przez układ chłodzenia i rdzeń, absorbując wygenerowane podczas pracy urządzenia ciepło. W większych konstrukcjach wymagane może być użycie pompy oleju, gdyż obieg nie może wystąpić w naturalny sposób. Niezwykle ważne jest też monitorowanie stanu oleju – jeżeli będzie on za niski, może dojść do poważnego uszkodzenia się transformatora.

Ile kosztują misy olejowe do transformatorów rozdzielczych?

W zależności od rodzaju transformatora, misa jest w stanie pomieścić od 330 do nawet 1000 litrów płynu, co pozwala na naprawdę długi czas eksploatacji i praktycznie zerową potrzebę wymian oleju. Ze względu na użyte materiały, pojemność oraz odporność na temperaturę i inne uszkodzenia fizyczne, misy olejowe pod transformatory nie są najtańszymi rzeczami.

Tak naprawdę każda firma będzie podawać różne ceny swoich produktów, lecz na rynku wtórnym również jesteśmy znaleźć kilka ofert. Trzeba się jednak nastawiać na ceny z liczbami czterocyfrowymi. Najmniejsze misy olejowe będą prawdopodobnie kosztować 1200-1500 złotych, podczas gdy ceny najlepszych i największych mis mogą już wynosić po kilka tysięcy złotych więcej.

Jak ważna jest dobra misa olejowa?

Olej, który używany jest do chłodzenia i wyciszania transformatorów olejowych, jest silnie toksyczny dla środowiska. Ewentualny wyciek może zatruć pobliską glebę i sprawić, że żadna roślinność nie będzie mogła wyrosnąć na okalającym strefę skażenia obszarze.

To właśnie dlatego wytrzymała misa olejowa jest tak ważna – nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o efektywną pracę transformatora. W grę wchodzi również ekologia i kwestia tego, by nie dochodziło do żadnych groźnych wycieków. Używanie mis zgodnie z ich przeznaczeniem, ewentualne serwisowanie, gdy jest to potrzebne i stosowanie się do wszystkich zalecanych norm jest kluczowe, jeśli transformator ma działać dobrze i w zgodzie z naturą.

Artykuł powstał we współpracy z firmą https://www.sgb-smit.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.