Menu
Menu

Liczniki do gazu: funkcja, rodzaje, dobór do instalacji

Licznik gazowy, nazywany również gazomierzem, to podstawowy element każdej instalacji gazowej. Jego zadaniem jest precyzyjne mierzenie ilości zużytego paliwa gazowego, co jest podstawą do naliczenia opłaty. Pozwala również na samodzielne monitorowanie zużycia gazu. W tym artykule przybliżymy rodzaje liczników gazowych, przyjrzymy się ich zastosowaniu oraz podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze licznika na potrzeby własnej instalacji.

Liczniki do gazu

Funkcje gazomierzy

Liczniki gazu to nie tylko urządzenia pomiarowe. Pełnią również szereg innych funkcji, takich jak:

  • Kontrola zużycia gazu– umożliwiają bieżące monitorowanie zużycia paliwa i tym samym wdrożenie rozwiązań oszczędnościowych w celu obniżenia rachunków.
  • Wykrywanie nieprawidłowościw pracy instalacji – gwałtowne zwiększenie zużycia gazu może świadczyć o nieszczelności lub nawet poważnym wycieku gazu, co już stanowi bezpośrednie zagrożenie dla użytkowników.

Dodajmy przy tym, że współczesne liczniki do gazu coraz częściej są wyposażone w systemy zdalnego odczytu, które umożliwiają pobieranie danych o zużyciu paliwa gazowego bez konieczności wizyty inkasenta.

Rodzaje liczników do gazu

Na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje gazomierzy, które różnią się zasadą działania i przeznaczeniem. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Gazomierze miechowe

Są to najczęściej stosowane liczniki do gazu w gospodarstwach domowych oraz małych instalacjach. Ich działanie opiera się na mechanizmie przeponowym, w którym gaz przepływa przez specjalne komory, powodując ich rozszerzanie i kurczenie. Ruch przepon rejestrowany jest jako zużycie paliwa gazowego. Zaletą tych gazomierzy jest prostota konstrukcji i długa żywotność oraz stosunkowo niska cena.

Gazomierze rotorowe

Są to bardziej zaawansowane liczniki do gazu, które działają na zasadzie obrotu komór rotorowych, przez które przepływa gaz. Obroty rotora są proporcjonalne do ilości gazu, co pozwala na precyzyjny pomiar przepływu i tym samym zużycia. Gazomierze rotorowe znajdują zastosowanie w instalacjach przemysłowych i komercyjnych, gdzie wymagane jest mierzenie dużych ilości gazu.

Gazomierze turbinowe

Są to najbardziej zaawansowane liczniki do gazu, stosowane głównie w dużych zakładach przemysłowych i sieciach dystrybucji gazu. Mierzą zużycie paliwa poprzez rejestrowanie prędkości obrotowej wirnika turbinowego, który jest napędzany przez przepływający gaz. Charakteryzują się bardzo wysoką precyzją pomiaru nawet przy ekstremalnie dużych przepływach.

Jak dobrać odpowiedni licznik gazu do swojej instalacji?

Dobierając licznik do gazu należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych kryteriów. Jeśli nie zrobił tego wcześniej projektant instalacji lub szukasz dodatkowego licznika na własne potrzeby, np. w celu kontrolowania zużycia gazu z przydomowego zbiornika propanu, to zwróć uwagę na:

  • Prognozowany przepływ gazu– to najważniejszy parametr decydujący o wyborze rodzaju licznika gazowego.
  • Rodzaj instalacji– w domach jednorodzinnych stosuje się najczęściej gazomierze miechowe, natomiast w dużych instalacjach przemysłowych wymagane są gazomierze rotorowe lub turbinowe.
  • Średnica przyłącza– licznik musi pasować do rur w instalacji, np. DN40, DN50, DN100 itp.

Gdzie można kupić licznik gazu?

Dobra informacja jest taka, że nie musisz jeździć po lokalnych hurtowniach w poszukiwaniu odpowiedniego licznika gazowego. Możesz go śmiało kupić online – w dobrych sklepach internetowych są dostępne gazomierze spełniające polskie i europejskie normy jakości oraz bezpieczeństwa.

Szeroki wybór liczników do gazu znajdziesz w stałej ofercie sklepu online SORBEX – dostępne są zarówno liczniki miechowe, jak i rotorowe czy turbinowe. Możesz również skorzystać z bezpłatnego doradztwa ekspertów SORBEX, którzy pomogą Ci w doborze odpowiedniego gazomierza.

Z pełną ofertą liczników do gazu dostępnych w ofercie SORBEX zapoznasz się na stronie https://sorbex.pl/sklep/13-gazomierze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM