Menu

Menu

Kredyt i pożyczka to nie jest to samo

Kredyt czy pożyczkaWielu z nas posługuje się zamiennie terminami kredyt i pożyczka, co oczywiście jest dużym błędem. Wprawdzie oba określenia ściśle wiążą się z pożyczaniem pieniędzy, ale funkcjonują na zupełnie różnych zasadach. Co zatem odróżnia kredyt od pożyczki?

Kredyt a pożyczka

Najistotniejsza różnica pomiędzy kredytem a pożyczką sprowadza się do tego, że kredytu może udzielić wyłącznie bank. Wyjątkiem są Społeczne Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, które też zgodnie z prawem mogą udzielić kredytu – wynika to z ustawy o Skokach. Do uzyskania kredytu potrzebne jest stałe źródło dochodów wynikające z umowy o pracę lub własnej działalności gospodarczej.

Bank z pewnością sprawdzi nasze finanse, dlatego bardzo istotna będzie zdolność i historia kredytowa. Pożyczkę możemy uzyskać od dowolnej instytucji lub osoby fizycznej, która dysponuje odpowiednimi środkami, zaś starając się o pożyczkę, nie musimy mieć umowy o pracę ani pozytywnej historii kredytowej.

Kredyt a pożyczka – poznaj różnice

Kredyt a pożyczka – poznaj różnice

Należy również pamiętać o tym, że kredyt musi być przeznaczony na ściśle określony cel, zaś pożyczka może być wykorzystana na zupełnie dowolnie, bez podawania celu i uzasadnień. Decydując się na kredyt, musimy wiedzieć, że obowiązuje nas prawo bankowe, pożyczki objęte są już kodeksem cywilnym.

Zgodnie z przepisami i umową kredytową bank zobowiązany jest oddać do dyspozycji kredytobiorcy kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, przy czym wszystko powinno zostać szczegółowo ustalone w umowie. Kredytobiorca zobowiązany jest do korzystania z danej kwoty na określonych warunkach zawartych w umowie, czyli do zwrotu wykorzystanej sumy w określonym terminie wraz z odsetkami

Oba pojęcia różni od siebie również rodzaj umowy. Kredyt wiąże się z pisemną formą umowy, z uwzględnionym terminem zwrotu i kosztami. W przypadku pożyczki umowa może mieć dowolną formę, ale powyżej 500 zł powinna zostać zawarta umowa pisemna.

Jednocześnie nie ma obowiązku określania terminu spłaty i sumy pożyczki. Kwota pożyczki może zostać przekazana w formie gotówki. Koszty uzyskania kredytu również zasadniczo odróżniają go od pożyczki – kredytobiorca zobowiązany jest do zapłaty prowizji i odsetek określonych w umowie, podczas gdy pożyczka może być nawet nieodpłatna, wszystko zależy od ustaleń między pożyczkodawcą i pożyczkobiorcą.

Kredyt czy pożyczka?

Wybór kredytu bądź pożyczki zależy od naszych potrzeb i wymaga wcześniej analizy naszych finansów. Kredyt będzie idealnym rozwiązaniem, jeżeli mamy w planach większy zakup, na przykład dom, mieszkanie lub samochód. Pożyczka natomiast doskonale się sprawdzi, gdy potrzebujemy zdecydowanie mniejszej kwoty, na przykład do 10 tys. zł. Taka forma pożyczenia pieniędzy będzie z pewnością wygodniejsza i zdecydowanie bardziej opłacalna. Spontaniczny wyjazd na wakacje, kurs językowy albo wyjazd dziecka na wymarzony obóz – na takie cele śmiało możemy przeznaczyć pożyczkę.

Bez względu na to, jaką formę pożyczenia pieniędzy wybierzemy, należy pamiętać o dokładnym sprawdzeniu wybranych ofert. Warto również skorzystać z fachowej pomocy specjalistów, którzy pomogą w wyborze dogodnej dla nas formy kredytu lub pożyczki. Unikniemy wtedy nieprofesjonalnych i nierzetelnych firm, a tym samym nie ściągniemy na siebie kłopotów.

3 odpowiedzi na “Kredyt i pożyczka to nie jest to samo”

 1. Pamela Rosa Flores pisze:

  Szukasz finansowania projektu lub rozwiązania problemu lub mieszkania. Bardziej świeży i piękny, pomogę ci z kapitałem na tyle szerokim, aby ci pomóc. Jeśli jesteś zainteresowany moją ofertą kredytową, skontaktuj się ze mną poprzez e-mail: pamelarosaflores11@gmail.com o wiele informacji.

 2. Pamela Rosa Flores pisze:

  Pożyczka gotówkowa na Boże Narodzenie! Czy chcesz zapewnić sobie i swoim bliskim radość z nadchodzących wakacji? Ukończ wszystkie marzenia, biorąc najlepszą pożyczkę. Sprawdź aktualne promocje pożyczek gotówkowych na Boże Narodzenie i Sylwestra 2018/2019 : pamelarosaflores11@gmail.com

 3. Uzyskaj szybką pożyczkę tutaj pisze:

  Szukasz finansów biznesowych, finansów osobistych, kredytów hipotecznych, kredytów samochodowych, gotówki studenckiej, gotówki na konsolidację zadłużenia, niezabezpieczonej gotówki, kapitału podwyższonego ryzyka, itp. … Jesteś we właściwym miejscu, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji

  E-mail: sirmacho1111@gmail.com
  midsetloanfirm.webs.com/
  WhatsApp: +48732104284
  Firma pożyczkowa Midset

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.