Menu
 • Menu

  Jak założyć działalność w Niemczech?

  W dzisiejszych czasach wciąż wielu Polaków decyduje się na wyjazd za granicę. Tam nie tylko szukają zatrudnienia w firmach, ale również decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej. To wymaga jednak znajomości przepisów prawa i dopełnienia licznych formalności. Jak zrobić to poprawnie? Jak założyć Gewerbe w Niemczech? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

  Jak założyć Gewerbe

  Czym jest Gewerbe?

  Gewerbe, to właśnie działalność gospodarcza, a ściślej mówiąc jej najprostsza forma, czyli jednoosobowa działalność gospodarcza. Może być prowadzona w przemyśle, rzemiośle, handlu albo usługach. Każdy, kto ma pomysł, jak „pójść na swoje” i wreszcie zacząć zarabiać konkretne pieniądze, nie powinien się wahać. Założenie własnej firmy w Niemczech nie jest bowiem wcale takie trudne. A jakie Gewerbe otwierają Polacy? Najczęściej są to firmy, oferujące usługi remontowo-budowlane, fryzjerskie, kosmetyczne, sprzątania i wiele więcej. Co przy tym istotne, Polscy fachowcy wciąż są bardzo cenieni za granicą.

  Kto może założyć firmę w Niemczech?

  Polacy nie mają żadnych ograniczeń w założeniu działalności gospodarczej w Niemczech. Każdy obywatel Unii Europejskiej może mieć bowiem swoją firmę w tym państwie. Dopuszczalne są dwie zasadnicze formy – spółka albo jednoosobowa działalność gospodarcza (Gewerbe). Oczywiście najczęściej wybierana jest ta druga. Co przy tym istotne, aby prowadzić w Niemczech swoją firmę nie trzeba być tam na stałe zameldowanym. Firma powinna mieć jednak jakąś siedzibę lub chociaż oficjalny adres. Niektórzy decydują się na skorzystanie z tak zwanego wirtualnego biura.

  Jakie dokumenty należy przygotować?

  Aby założyć własną firmę w Niemczech należy przygotować szereg różnych dokumentów. Na pewno przyda się kserokopia dowodu osobistego lub paszportu. Poza tym katalog dokumentów, potrzebnych do założenia Gewerbe, może różnić się, w zależności od rodzaju działalności gospodarczej. Czasem wymagane jest zaświadczenie o niekaralności, rozmaite koncesje, zezwolenia, udokumentowane uprawnienia do wykonywania określonego zawodu, zaświadczenie o wpisie do izby rzemieślniczej albo specjalnego rejestru handlowego i tak dalej.

  Dodatkowe obowiązki

  Na marginesie warto zaznaczyć, że nie tylko samo założenie Gewerbe wiąże się z różnorodnymi obowiązkami. Prowadząc działalność gospodarczą w Niemczech należy też pamiętać o podatkach, ubezpieczeniach i innych powinnościach. Można rozliczać się samodzielnie, a można też skorzystać z pomocy profesjonalnych biur rachunkowych.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.