Jak prawidłowo zamontować płyty warstwowe na dachu?
Pokrycia dachowe mogą być wykonane z wielu różnych elementów. Bardzo łatwo jest pokryć duże połacie dachu z wykorzystaniem płyt warstwowych. Jak tego dokonać, aby dach był stabilny i nie stwarzał ryzyka zawalenia się w toku użytkowania budynku?
Płyty warstwowe jako materiał na pokrycie dachu
Pokrycia dachowe to ogromna grupa materiałów budowlanych, w której znajdziemy zarówno dachówki ceramiczne, jak i zwykłą blachę falistą. Lekkim, łatwym do zastosowania materiałem w takich przypadkach są płyty warstwowe. To jednocześnie jedno z najtańszych rozwiązań dostępnych na rynku, które pozwala na wykonanie dobrej warstwy izolacji termicznej. Płyty warstwowe wysokiej jakości dają gwarancję trwałości i wysoką żywotność, o ile oczywiście zostaną prawidłowo zamontowane.
Przygotowanie do montażu
Montaż płyt warstwowych na dachu powinien być poprzedzony dokładnym sprawdzeniem konstrukcji stalowej dachu. W przeciwnym wypadku, przy montażu płyt na niesolidnej, krzywej konstrukcji może dojść do uszkodzenia płyt warstwowych pokryciowych oraz do powstania nieszczelności połaci dachowej.
Tego typu uszkodzenia spowodują utratę gwarancji producenta na płyty warstwowe, a inwestor i jego adwokat Olsztyn będzie mógł jedynie wystąpić o odszkodowanie do wykonawcy robót budowlanych z tytułu rękojmi i naprawienie powstałych szkód.
Konstrukcja stalowa dachu, na którą są montowane płyty warstwowe powinna być prosta i nie mogą wystawać z niej ponad linię konstrukcji płatwiowej elementy niepożądane. Wtedy można przystępować do montażu. Właściwe ułożenie płyt w kalenicy konstrukcji hali będzie gwarantem sukcesu i solidności wykonania całego dachu.
Montaż płyt dachowych
Pewnym problemem w przypadku montażu płyt warstwowych na dachu jest wysokość, na której muszą pracować monterzy. Pracodawca powinien zapewnić im warunki bezpiecznej pracy, wraz z zabezpieczeniami indywidualnymi w postaci szelek i uprzęży, które eliminują ryzyko upadku z dużej wysokości. Skutki takich zdarzeń mogłyby być tragiczne.
Właściwe zaplanowanie montażu płyt dachowych warstwowych jest bardzo ważne z punktu widzenia trwałości pokrycia. Należy przy tym uwzględnić kierunek układania płyt i poszczególne ich pozycje. Raz obranego kierunku nie można zmieniać, a w miarę postępu prac trzeba tak układać płyty, aby leżały one naprzeciwko głównego kierunku wiatru. Do montażu wykorzystuje się mocowania pokryć dachowych, tzw. kaloty przystosowane do płyt warstwowych dachowych.
Montowane płyty powinny być nieuszkodzone i wcześniej przy ich składowaniu przez inwestora muszą być zabezpieczone przed szkodliwym wpływem wilgoci. Pracownicy powinni przed rozpoczęciem montażu płyt warstwowych na dachu hali wykonać paroizolację, a następnie termoizolację, co uchroni płyty przed nadmiernym zawilgoceniem i uszkodzeniem w przyszłości. W zależności od tego, z jakiego tworzywa są wykonane płyty warstwowe wykorzystywane jako pokrycie dachowe, mogą one być montowane dwu lub jednowarstwowo. Montaż dwuwarstwowy pozwala na uzyskanie wyższych parametrów termoizolacyjnych dachu, a co za tym idzie całego budynku.
Dodaj komentarz