Menu
Menu

Garaż wolnostojący czy w bryle budynku?

Garaż wolnostojącyKupiłeś już działkę pod budowę domu i zastanawiasz się nad wyborem projektu domu? Najwyższy więc czas na podjęcie decyzji dotyczącej garażu: czy ma być połączony z domem czy wybudowany oddzielnie?

W porównaniu z wyborem i realizacją projektu domu, podjęcie decyzji dotyczącej garażu może się wydawać mało znaczące. Wielu inwestorów może nawet nie podejmuje decyzji w tej sprawie, uznając, że będzie ona naturalną konsekwencją wyboru projektu domu. Jednak warto rozważyć wady i zalety budowy garażu wolnostojącego oraz garażu w bryle budynku – wówczas podejmiemy decyzję najbardziej odpowiadającą naszym potrzebom.

Wielkość działki i koszty

Wybudowanie garażu wolnostojącego wiąże się z większą przestrzenią zabudowy działki. Jeśli więc mamy już kupioną działkę i nie jest ona za duża lub mamy ograniczone fundusze na zakup działki, to lepiej zdecydować się na garaż wkomponowany w bryłę domu. Wówczas pozostanie nam jeszcze miejsce na ogród i przestrzeń rekreacyjną na działce. Ponieważ podczas budowy domu koszty są niezmiernie ważne, wielu inwestorów z uwagi na koszty zakupu działki decyduje się na budowę garażu w połączeniu z domem.

Jeśli chodzi o koszty budowy to garaż wolnostojący z pewnością je zwiększy. Dlaczego? Pomyślmy o oddzielnym projekcie budynku, osobnych instalacjach itd. Wszystko to dodatkowy koszt. Garaż zaprojektowany w bryle budynku to jeden koszt projektu, wspólny dach, wspólna jedna ściana, wspólne instalacje – to zdecydowanie obniża koszty.

Z drugiej strony budując garaż jako samodzielny budynek możemy rozbić prace budowlane na etapy i z realizacją projektu garażu poczekać jakiś czas. To pozwoli rozłożyć koszty w czasie, ale nie zmniejszy ogólnych kosztów budowy domu i garażu.

Komfort i wygoda

Komfort i wygoda uzależniona jest od zwyczajów i trybu życia domowników. Jeśli ktoś lubi majsterkowanie i przy garażu chce mieć składzik na narzędzia oraz mini warsztat i nie chce przeszkadzać hałasem czy zapachami pozostałym członkom rodziny, to garaż usytuowany w pewnym oddaleniu od domu pozwoli zachować pokój w rodzinie ;). Z drugiej strony wyobraźmy sobie powrót do domu po całym dniu pracy.

Deszcz leje jak z cebra, my mamy do wypakowania z samochodu kilka reklamówek zakupów, wózek i jeszcze kilka drobiazgów. Albo odwrotna sytuacja – mróz -20ºC a my ramo z rozgrzanego i ciepłego domku musimy dostać się do auta. Przyznacie, że w obu sytuacjach połączenie domu z garażem okaże się wręcz zbawienne.

Komfort i wygoda choć nie przekładają się bezpośrednio na koszty to jednak bardzo podnoszą jakość naszego życia. Dlatego pomyślmy o tym podejmując decyzję dotyczącą usytuowania garażu.

Zachęcamy przyszłych inwestorów do wzięcia pod uwagę powyższych kwestii i dokonania mądrego wyboru, jeśli chodzi o budowę garażu.

Artykuł powstał przy współudziale: Pracowni Projektów Domów Dominanta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM