Menu

Menu

Elewator kubełkowy ułatwia transport materiałów sypkich

Transport materiałów różnego typu wymaga zastosowania odmiennych rozwiązań. Kartony i przedmioty o regularnych kształtach łatwo przewozi się na paletach, ciecze trafiają do cystern, natomiast materiały sypkie są transportowane w elewatorach. Sprawdź, co cechuje elewator kubełkowy.

TIR

Elewator kubełkowy jest przystosowany do transportowania materiałów sypkich. Dzięki niemu możliwe jest bezpieczne przewożenie surowców wykorzystywanych w pracach budowlanych, zbóż i wielu innych ładunków. Jak wyglądają elewatory kubełkowe?

Elewator kubełkowy – jak jest zbudowany?

Elewator kubełkowy jest przeznaczony do pionowego transport materiałów sypkich lub w kawałkach, które nie oblepiają się wokół kubełków. Przenośnik tego typu posiada jedną górną stację oraz jedną stację zwrotną. Górna stacja jest wyposażona w oś napędową, przekładnię i silnik. Wewnątrz elewatora kubełkowego znajdują się stalowe szyby wyciągowe, które realizują ruch do góry i na dół pomiędzy obiema stacjami. Dzięki temu poruszają się zamontowane w elewatorze pojemniki stalowe bądź wykonane z tworzywa sztucznego (pojemniki mają kształt litery V). W ten sposób napełnia się kolejne pojemniki i transportuje się je ku górze. Ładunek jest następnie wysypywany na zsuwnię wyładowczą.

W zależności od szerokości, pojemności i wysokości w elewatorach kubełkowych montuje się silniki o różnej mocy napędowej. Jednocześnie ze względu na masę własną kubełków i ciężar przewożonego ładunku, wysokość każdego przenośnika jest ograniczona. Zwykle elewator kubełkowy nie ma wysokości przekraczającej 120 metrów.

Proste przewożenie problematycznych ładunków

Zadaniem elewatorów kubełkowych jest ułatwienie przewożenia ładunków sypkich. Przenośniki w wersji taśmowej lub łańcuchowej umożliwiają prosty i sprawny transport każdego materiału, którego nie można przewozić np. na paletach. Dzięki możliwości dostosowania wysokości elewatora do potrzeb konkretnego klienta, przenośniki są produkowane na zamówienie po ustaleniu indywidualnej szerokości kubełków i wysokości podnoszenia.

Co ważne, korpusy elewatorów kubełkowych wykonuje się ze stali węglowej lub kwasoodpornej, z tworzywa sztucznego bądź ze stali o podwyższonej odporności na ścieranie. Dzięki temu każdy przenośnik do materiałów sypkich jest przystosowany do przewożenia ładunków o odmiennych właściwościach, co umożliwia wykorzystanie elewatorów w wielu branżach, również w przedsiębiorstwach o niszowym profilu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.