Menu

EKS_KV_baner_CTA_600x100px_RYNEK_INWESTYCJI-2
banner PLOM (1200 x 200 px)
previous arrow
next arrow

Menu

EKS 2024: transformacja energetyczna wymaga dobrej współpracy biznesu z rządem

Transformacja energetyczna, od której nie da się uciec, powinna się odbywać w atmosferze dobrej współpracy i kooperacji biznesu z rządem − podkreślali eksperci podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów.

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka, który wziął udział w panelu „Lokalne dylematy energetyczne − jak w trudnych czasach zapewnić bezpieczeństwo, odporność i zrównoważony rozwój”, podkreślił, że Polska jest państwem bezpiecznym energetycznie. − Polska jest bezpieczna energetycznie. Natomiast swoją suwerenność energetyczną zwiększy wtedy, gdy będziemy silni tym, co produkujemy: energią z wiatru, energię prosumencką. Także wtedy, gdy stabilizując nasz system elektroenergetyczny poprzez wykorzystywanie energii jądrowej, przejdziemy od stabilnego źródła, jakim jest węgiel, do stabilnego źródła, jakim jest energia jądrowa − powiedział. − Suwerenność energetyczna to dzisiaj tworzenie miksu energetycznego opartego na elektrowni jądrowej, która będzie budowana oraz na odnawialnych źródłach energii, które w najbliższym czasie czeka również rozwój − dodał.

Wiceminister Motyka zwrócił uwagę, że priorytetem dla rządu jest wsparcie prosumentów. − Będą konkretne projekty legislacyjne i odblokowanie rozwoju wiatraków na lądzie − zapowiedział.

Elektryfikacja i cyfryzacja a bezpieczeństwo energetyczne

Z kolei Michał Gaweł, prezes Fundacji 2.0, akcentował rolę elektryfikacji w zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego. − Elektryfikacja ma znaczny potencjał, żeby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne, przede wszystkim lokalne, i żeby zmniejszyć zależność od paliw kopalnych, głównie importowanych. Żeby tak się stało, musimy pamiętać o kilku ważnych aspektach, chociażby dywersyfikacji źródeł energii. Elektryfikacja bardzo mocno opiera się na energii odnawialnej − wiatrowej, słonecznej, wodnej czy geotermalnej − tłumaczył.

Dodał, że warunkiem sukcesu jest także poprawne zdiagnozowanie potencjału dla elektryfikacji, a ten kryje się w transporcie. − Z danych Rady Europy wynika, że ponad 25 proc. zanieczyszczeń powodują samochody, z czego 70 proc. to samochody osobowe − zaznaczył. Mówił również o tym, jak ważna jest przy tym stymulacja lokalnej gospodarki. − Transformacja energetyczna musi odbywać się poprzez współpracę biznesu z rządem, tak aby lokalne przedsiębiorstwa na niej korzystały, czyli żeby powstawały firmy, które zadbają o całą infrastrukturę wytwarzania tej energii, pozyskiwania, magazynowania i dostarczania do odbiorców indywidualnych, do rolnictwa, przemysłu, do małego i dużego biznesu. Finalnie skorzysta z tego przysłowiowy Kowalski − podkreślił prezes Fundacji 2.0.

Michał Gaweł zwrócił też uwagę na potencjał kryjący się w cyfryzacji. − O tym chyba rzadko się mówi. Natomiast wszystkie inteligentne rozwiązania do elektryfikacji, magazynowania i odpowiedniego zarządzania tą energią powodują, że jesteśmy po prostu bardziej wydajni − zaznaczył.

Nie lekceważmy gospodarki obiegu zamkniętego

Wojciech Bryczek, prezes Miglo, wskazywał na rolę gospodarki obiegu zamkniętego w zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego Polski. − Recykling, odzyskiwanie odpadów do ponownego użycia zdecydowanie może zwiększyć lokalne bezpieczeństwo energetyczne. Bo kiedy czujemy się niebezpiecznie? Kiedy jesteśmy uzależnieni od kogoś. Nasze bezpieczeństwo zwiększa się więc wraz z dywersyfikacją. Jeżeli poddajemy odpady recyklingowi, to import surowców do produkcji nas nie ogranicza. Nie w całości oczywiście, ale w jakiejś części przedsiębiorcy mogą sobie rekompensować z recyklingu zapotrzebowanie na te surowce − tłumaczył.

Zaznaczył też, że przy produkcji z recyklingu zużywa się mniej energii niż przy produkcji z nowych surowców.

Bezpieczeństwo energetyczne było jednym z tematów poruszanych podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów, który w dniach 4−5 marca odbył się w Mikołajkach.

Źródło informacji i zdjęcia: PAP MediaRoom

materiał przy współpracy z https://ekocykl.org/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.